REKLAMA

Erbud spodziewa się wzrostu wyników w 2021 r.

2021-04-08 17:18
publikacja
2021-04-08 17:18
fot. Krystian Maj / FORUM

Grupa Erbud z optymizmem patrzy w przyszłość i spodziewa się, że wyniki finansowe wzrosną w 2021 roku względem roku poprzedniego - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Grzeszczak. Spółka analizuje spółki w Niemczech i chciałaby zrealizować w tym roku kolejną akwizycję. Zarząd rozważy skup akcji własnych.

Erbud odnotował w 2020 roku 2,228 mld zł skonsolidowanych przychodów, czyli 3,7 proc. mniej niż w roku poprzednim. Portfel zamówień na koniec 2020 roku wynosił ok. 2,55 mld zł, czyli o 7 proc. więcej niż przed rokiem.

"W 2019 roku pozyskaliśmy 2 mld zł zleceń, a w 2020 roku już 2,5 mld zł. Wchodzimy w 2021 rok ze zleceniami o wartości prawie 2,6 mld zł, z czego 2 mld zł przypada na ten rok. Przed nami inwestycje do podpisania na kilkaset milionów złotych w najbliższych 2-3 miesiącach. Jeśli więc chodzi o przychody to dobrze to wygląda - myślę, że te 2,3 mld zł z 2020 roku jest do przebicia i idziemy w kierunku 3 mld zł. Czy to będzie w tym czy w przyszłym roku? Tego jeszcze nie wiemy, ale myślę, że będziemy się zbliżali do 3 mld zł" - powiedział PAP Biznes prezes Dariusz Grzeszczak.

W 2020 roku zysk netto grupy Erbud przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 46,7 mln zł, czyli o 38,7 proc. więcej niż w 2019 roku. Wynik na działalności operacyjnej wyniósł 70,6 mln zł, rosnąc o 20,9 proc.

"Wszystko wskazuje na to, że nasze zyski będą rosnąć. Aktualny portfel zleceń daje nam bardzo optymistyczne prognozy. 2020 rok był rekordowy dla grupy, a wydaje nam się, że 2021 rok będzie okresem dalszych wzrostów. Jesteśmy zdywersyfikowani i działamy w segmentach, gdzie są bardzo duże inwestycje" - powiedział prezes.

Grzeszczak wskazał, że wzrost przychodów grupy jest możliwy przede wszystkim dzięki rozwojowi OZE w Polsce. Erbud działa na tym rynku poprzez spółkę zależną Onde, która buduje instalacje dla sektora energii odnawialnej w Polsce, w szczególności farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

"Nasza spółka Onde zanotowała ogromne wzrosty zarówno przychodów, jak i marż. Portfel zleceń na 2021 rok to już ponad 1 mld zł. Ta spółka świetnie rośnie, a jej rentowności przyczyniają się do wzrostu marż w całej grupie. Przychody powinny rosnąć w następnych latach, bo rynek będzie rósł" - powiedział prezes.

Erbud podał, że do wzrostu wyniku netto grupy w 2020 roku w największym stopniu przyczyniła się właśnie spółka Onde, odnotowując roczny zysk netto na poziomie 32,8 mln zł (+139,5 proc.). Przychody Onde zwiększyły się w 2020 roku o ponad 54 proc. do 586,3 mln zł, a jej backlog na koniec roku wzrósł o 65 proc. do 1,075 mld zł.

"Kubatura też się dobrze zachowywała w zeszłym roku - wygenerowała 1 mld zł przychodu w kraju i pozyskała nowe zlecenia o tej samej wartości. Kolejne zlecenia czekają do podpisania. Ta działalność będzie dalej przynosić rentowność 2-3 proc. i nadal będzie to dla ważny segment, ale w przyszłości już nie dominujący" - powiedział prezes.

Segment budownictwa kubaturowego wygenerował w 2020 roku - łącznie w kraju i za granicą - 1,3 mld zł przychodów wobec 1,61 mld zł przed rokiem. Wynik netto w kraju wyniósł 11,9 mln zł (12,4 mln zł przed rokiem), a za granicą -1 mln zł (4,9 mln zł rok wcześniej).

Spółka działa także w segmencie usług serwisowych dla przemysłu. Przychody tego segmentu - w kraju i za granicą - wyniosły w 2020 roku 334,5 mln zł wobec 322,4 mln zł rok wcześniej. Wynik netto segmentu w kraju wyniósł 1,5 mln zł (-140 tys. zł rok wcześniej), a za granicą 7,1 mln zł (5,5 mln zł rok wcześniej).

"Nasz segment serwisu dla przemysłu zarówno w Polsce, jak i w Niemczech podniósł swoją rentowność w 2020 roku. Rok 2021 zapowiada się dobrze, cały czas analizujemy spółki w Niemczech, intensywnie pracujemy, robimy due diligence i coś się może wydarzyć w tym temacie. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku" - dodał.

W 2018 roku Erbud kupił za 8,5 mln euro niemiecką spółkę IVT Weiner+Reimann. Zarząd informował, że planuje kolejne przejęcia w tym segmencie.

W tym roku Erbud poinformował też o planach rozszerzenia działalności o segment modułowego budownictwa drewnianego. Spółka chce w ten sposób budować biura, apartamentowce, hotele, szpitale czy urzędy. Będą one oferowane w szczególności na rynku niemieckim.

Aby wystartować z produkcją w zakładanym wymiarze grupa potrzebuje 80-100 mln zł. Według założeń, inwestycja w segment budownictwa modułowego zwróci się po 5 latach, a przychody z nowego obszaru działalności mają wynieść w ciągu 10 lat około 1,5 mld zł przy rentowności operacyjnej minimum 5-10 proc.

"Nasz nowy segment - budownictwa modułowego - zacznie przynosić przychody najprawdopodobniej już w 2022 roku. Decyzje dotyczące formy finansowania inwestycji w tą działalność powinny zapaść za kilka miesięcy" - poinformował prezes Grzeszczak.

IPO spółki Onde jest jedną z analizowanych ścieżek pozyskania kapitału na realizację strategii grupy. Spółka złożyła w związku z tym z końcem marca prospekt do KNF. Równolegle prowadzony jest proces poszukiwania dla Onde inwestora strategicznego w ramach transakcji M&A. Erbud ma obecnie pakiet ok. 88 proc. akcji Onde. W każdym rozważanym scenariuszu grupa utrzyma pełną kontrolę nad spółką. Możliwe jest także przeprowadzenie transakcji finansowania dłużnego.

Środki ze sprzedaży akcji Onde mają zostać przeznaczone m.in. na uruchomienie nowego segmentu budownictwa modułowego. Pozostałe środki pozyskane ze sprzedaży walorów Onde zostaną przeznaczone na rozwój działalności serwisowej Erbudu za granicą poprzez akwizycje.

"Jeśli chodzi o plany na 2021 rok to najważniejszy w tej chwili jest dla nas rozwój spółki Onde. Druga potrzeba inwestycyjna to jest hala i linia produkcyjna dla segmentu modułowego oraz inwestycja w kompetencje ludzkie. Trzeci obszar to rozwój serwisu dla przemysłu poprzez akwizycje" - powiedział prezes Erbudu.

"Na to wszystko potrzebna jest gotówka, którą mamy, ale zastanawiamy się, jak podzielić się zeszłorocznym sukcesem z akcjonariuszami. Polityka dywidendowa pozostaje zawieszona, ale rozważymy zapewne skup akcji własnych. Decyzja zapadnie na walnym zgromadzeniu w maju" - dodał.

Erbud prowadzi działalność w budownictwie kubaturowym, inżynieryjno-drogowym, przemysłowym i energetycznym. Grupa działa w Polsce i na rynkach Europy Zachodniej. W kasie spółki na koniec roku było 346 mln zł gotówki. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki