REKLAMA

Erbud spodziewa się ponad 2 mld zł przychodów

2020-04-07 17:10
publikacja
2020-04-07 17:10

Grupa Erbud spodziewa się, że w 2020 roku odnotuje ponad 2 mld zł przychodów i zbliżone wyniki finansowe względem roku poprzedniego - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Grzeszczak. Spółka nie dostrzega problemów z dostawami materiałów na budowy, dobrze ocenia sytuację kadrową.

fot. / / Materiały dla mediów

„Zleceń na ten rok mamy już prawie tyle, co w zeszłym roku, a na pewno podpiszemy jeszcze nowe kontrakty. Mamy dobrą sytuację kontraktową. Ten rok będzie podobny jeśli chodzi o przychody. Trudno powiedzieć czy to będzie poziom 2,1 mld czy 2,3 mld zł, ale na pewno powyżej 2 mld zł” - powiedział PAP Biznes prezes Grzeszczak.

„Również wyniki finansowe, jeśli budowy będą działać, powinny być podobne jak w ubiegłym roku. Marża operacyjna na poziomie 2,5 proc. byłaby optymalna” - dodał.

Erbud opublikował we wtorek roczny raport finansowy. Grupa odnotowała w 2019 roku 2,31 mld zł przychodów wobec 2,33 mld zł rok wcześniej, EBIT wyniósł 58,4 mln zł wobec 17,3 mln zł straty operacyjnej przed rokiem, a zysk netto 35 mln zł wobec 21,1 mln zł straty rok wcześniej. Portfel zamówień grupy na koniec 2019 roku miał wartość 2,4 mld zł, z czego 1,7 mld zł przypada do realizacji w 2020 roku.

Erbud, prócz działalności budowlanej, świadczy także usługi serwisowe. Przychody w segmencie energetyczno-serwisowym grupy wyniosły w 2019 roku 322,4 mln zł.

„Segment serwisowy stanowi 15 proc. przychodów grupy. Widzimy, że te spółki mogą mieć nawet większe przychody w związku z pandemią, bo jest większe zainteresowanie usługami serwisowymi. Nie są to duże wzrosty, ale ten segment jest dużo bardziej rentowny niż działalność budowlana” - powiedział prezes.

Poinformował też, że wszystkie budowy spółki w Polsce funkcjonują zgodnie z planem.

„Sytuacja związana z pandemią na razie nas nie dotknęła. Poza południem Europy, cała branża buduje i chce budować. W Niemczech, mimo pomocowych programów, które umożliwiają wstrzymywanie budów, firmy nadal chcą budować. My w Polsce też chcemy budować, żeby pomóc gospodarce. Zatrzymywanie budów byłoby w tym kontekście nieodpowiedzialne” - powiedział prezes Erbudu.

„W Belgii nasi zleceniodawcy zdecydowali o wstrzymaniu prac na siedmiu naszych budowach. W tym kraju w lipcu każdego roku budowy są zamknięte – ten wolny miesiąc został zrealizowany teraz, więc jeżeli w lipcu będziemy normalnie pracować, to nadrobimy prace i finalne terminy będą się zgadzać. Będziemy musieli też rozliczyć się z zamawiającym w zakresie wynagrodzeń dla pracowników za ten wstrzymany miesiąc” - dodał.

Grzeszczak ocenił, że sytuacja kadrowa na budowach jest dobra.

„Wprowadziliśmy na budowach pomiary temperatur, a także pracę rotacyjną i ograniczenie liczby osób w pomieszczeniach. Pracownicy stosują się do zasad i pracujemy bezpiecznie” - powiedział prezes.

"Pracownicy zagraniczni nie wyjeżdżają do domów, bo tutaj mają pracę” - dodał.

Wskazał, że około 250 pracowników, którzy wrócili z Belgii, wesprze budowy spółki w kraju.

Erbud nie rozważa na ten moment zwolnień.

"Zachowanie miejsc pracy jest dla nas priorytetem. Dlatego najważniejsza teraz jest realizacja kontraktów. Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądała sytuacja za kilka miesięcy czy kwartałów, ale zwolnienia to dla nas ostateczność” - powiedział prezes.

Wskazał, że na dziś spółka nie ma żadnych kłopotów z materiałami.

"Wszystkie materiały dostajemy na czas. Jeśli występują jakieś problemy z importowanymi produktami, to zastępujemy je polskimi” - powiedział Grzeszczak.

Erbud prowadzi działalność w budownictwie kubaturowym, inżynieryjno-drogowym, przemysłowym i energetycznym. Grupa działa w Polsce i na rynkach Europy Zachodniej.

Sara Borys

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki