REKLAMA

Polak w Wuhanie: Walizki gotowe, czekamy na ewakuację

2020-01-28 17:10
publikacja
2020-01-28 17:10

Czekamy na ewakuację, walizki w gotowości – powiedział we wtorek PAP fotograf Arek Rataj, jeden z Polaków przebywających w chińskim mieście Wuhan, które zostało zamknięte w związku z epidemią nowego, wywołującego groźne zapalenie płuc koronawirusa.

/ fot. Du Zheyu / ZUMA Press

Rataj jest wykładowcą komunikacji wizualnej na Uniwersytecie Jianghan w liczącym 11 mln mieszkańców Wuhanie. Gdy chińskie władze wprowadziły kwarantannę, miasto zostało praktycznie odcięte od świata.

„Czytałem, że granice miasta są obstawione wojskiem i zasiekami. To też zrozumiałe, trwa epidemia, a Wuhan i jego mieszkańcy pozostają w strefie kwarantanny. Musimy uzbroić się w cierpliwość i wierzyć w lepsze jutro bez wirusa” - ocenia fotograf.

Według wtorkowych danych oficjalnych epidemia koronawirusa 2019-nCoV zabiła już w Chinach 106 osób, a u ponad 4,5 tys. potwierdzono zakażenie. Prawie tysiąc z nich określono jako przypadki ciężkie.

"Z powodu epidemii wyłączono komunikację publiczną, jeździ niewiele taksówek, a przy wejściu do supermarketów każdemu mierzona jest temperatura" – opisuje Polak, który mieszka na uniwersyteckim akademiku. "Na ulicach Wuhanu nie ma zbyt wielu ludzi i czynne są tylko niektóre sklepy" - dodaje podkreślając, że pustki na ulicach mają też związek z przerwą z okazji Chińskiego Nowego Roku.

„Czekamy na ewakuację. Walizki w gotowości (…) Każdego dnia jestem w telefonicznym kontakcie z polskim konsulatem w Szanghaju i polską ambasadą w Pekinie” - podkreśla.

We wtorek otuchy mieszkańcom zamkniętego miasta dodała słoneczna pogoda. „Jest przepiękny dzień, widać nadzieję” - relacjonuje.

Jak dodaje, wcześniej widywał oznaki chwilowej depresji, choć nie desperacji. „Chińczycy to twardy, zdyscyplinowany i waleczny naród. Solidaryzują się, wspólnymi siłami starająca się o szybkie zażegnanie kryzysu, który przyszedł w najmniej oczekiwanym momencie Chińskiego Nowego Roku” - ocenia.

„Był i jest strach, to zrozumiałe. Umierają przecież ludzie, setki pozostają w krytycznym stanie, trwa budowa dwóch prowizorycznych szpitali z tysiącami łóżek dla zarażonych. Stąd masowe wykupowanie towarów w marketach i świecące pustkami półki. Podkreślić jednak należny, ze te półki szybko zapełniają się produktami, których chwilowo zabrakło” - twierdzi polski fotograf.

Według informacji polskiej ambasady w Chinach w Wuhanie i jego okolicach przebywa obecnie 27 obywateli RP - przekazało PAP we wtorek biuro rzecznika prasowego MSZ. W ramach unijnej współpracy konsularnej koordynowane są działania dotyczące możliwego wyjazdu obywateli UE z Wuhanu, a polska służba konsularna stara się o organizację wyjazdu wszystkich zainteresowanych Polaków.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kolumb1234
Ciekawe ile ginęło ludzi dzienie w 11 milionowym W wyniku wypadków

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki