Energetycy porządkują gniazda bocianów

Dobiega końca porządkowanie gniazd założonych przez bociany na słupach energetycznych należących do Tauron Dystrybucja - poinformowała we wtorek firma. W sieci obsługiwanej przez spółkę jest ich 1,6 tys., z czego prawie 360 - na Opolszczyźnie.

(fot. Pixabay / Pexels)

Jak wskazała spółka w komunikacie, wiele gniazd po zeszłorocznym sezonie trzeba oczyścić, a niektóre nowe wymagają specjalnej zabudowy. Prace muszą zostać zakończone przed okresem ochronnym bocianów, ponieważ wtedy nie będzie można się zbliżać do gniazd.

"Tam gdzie jest to konieczne, montowane są lub wymieniane na nowe platformy zabezpieczające i oddzielające gniazda od linii energetycznych" - podała spółka. Wyjaśniła, że stalowe konstrukcje montowane są na słupach energetycznych w odpowiedniej odległości od przewodów, zapewniając bezpieczeństwo ptakom i chroniąc sieć energetyczną. Przerośnięte, ważące nawet kilkaset kilogramów gniazda mogą prowadzić do awarii sieci energetycznych - podkreślono.

W sezonie jesienno-zimowym energetycy spółki pielęgnują co roku ponad 200 bocianich gniazd. "Na sieci energetycznej nikt inny nie może tego zrobić, ponieważ oprócz posiadania specjalistycznego sprzętu – podnośników czy dźwigów, trzeba mieć wiedzę, odpowiednie uprawnienia i doświadczenie" – wyjaśnia cytowana w komunikacie rzeczniczka firmy Tauron Dystrybucja Ewa Groń.

W akcji „Bociany Taurona” firma współpracuje m.in. z Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska (RDOŚ) i samorządami oraz reaguje na sygnały od mieszkańców. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne