REKLAMA

Enea uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną

2022-06-13 18:20, akt.2022-06-13 19:49
publikacja
2022-06-13 18:20
aktualizacja
2022-06-13 19:49
Enea uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną
Enea uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną
/ Enea

Farmę fotowoltaiczną o mocy 3 MW, zdolną do zasilania około 1 tys. gospodarstw domowych, otwarto w poniedziałek w Jastrowiu (pow. złotowski, woj. wielkopolskie). To pierwsza tego typu ukończona inwestycja Grupy Enea – poinformowała spółka.

W komunikacie Enei napisano, że oddana do użytku instalacja jest złożona z ponad 7,4 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 14,4 tys. m kw. Moduły farmy wykonano w technologii Si-Mono. „Produkcja energii elektrycznej z instalacji pozwoli na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię około 1 tys. gospodarstw domowych” – zaznaczono w informacji prasowej.

Budowa farmy w Jastrowiu rozpoczęła się we wrześniu 2021 r. W marcu instalacja rozpoczęła próbną pracę z pełną mocą. Koszt budowy farmy sięgnął około 8,4 mln zł. Inwestorem była Enea Nowa Energia, a wykonawcą Enea Serwis. Farma powstała na terenie należącym do gminy Jastrowie.

Prezes Enei Paweł Majewski podkreślił, że inwestycja w Jastrowiu jest pierwszym projektem tego typu zrealizowanym przez firmę. „Instalacja powstała w ramach wewnątrzgrupowej współpracy. Liczę, że zdobyte przez spółki doświadczenie będzie procentowało przy kolejnych projektach i pozwoli na szybki rozwój mocy PV w Grupie Enea. Nowa inwestycja będzie impulsem do szybszego zwiększania potencjału OZE i podnoszenia konkurencyjności Grupy Enea” – zaznaczył.

Burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk przyznał, że inwestycja Enei przyniesie jego gminie dodatkową wartość w postaci podatków. „Ale również zyskujemy status gminy, w której powstała pierwsza tego typu inwestycja w Grupie Enea. Enea Nowa Energia to dla nas poważny partner, otwarcie farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu to pierwszy etap naszych wspólnych planów, a ja wierzę, że wraz z nowymi inwestycjami Enei Nowa Energia w gminie i mieście Jastrowie pojawi się nowa dobra energia” – ocenił.

Według zapowiedzi w tym roku Enea Nowa Energia zamierza sfinalizować kolejne inwestycje fotowoltaiczne. W województwie zachodniopomorskim w miejscowości Krzęcin firma zbuduje instalację o łącznej mocy ponad 6,6 MW, a powstająca w gminie Płoty farma fotowoltaiczna Likowo ma mieć około 1 MW mocy. Z kolei w województwie lubuskim, w gminie Lubiszyn, mają powstać farmy Lubno I i II, które będą zbudowane z ponad 9 tys. modułów.

Enea Nowa Energia jest częścią Grupy Enea. Firma zarządza projektami opartymi na odnawialnych źródłach energii (OZE), w tym elektrowniami wodnymi, farmami wiatrowymi i fotowoltaicznymi oraz biogazowniami. Oddziały spółki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym m.in. w Radomiu, Koronowie, Jastrowiu i Płotach.

Enea to jeden z największych koncernów energetycznych w Polsce. Firma dostarcza energię do ponad 2,7 mln klientów i jest notowana na GPW w Warszawie od 2008 r. (PAP)

Autor: Szymon Kiepel

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
rolkalina
Coraz więcej ludzi instaluje panele fotowoltaiczne w tym również duże firmy. To jest przyszłość taka prawda :) Sama się zdecydowałam na zamontowanie instalacji, u mnie polenergia fotowoltaika zajęła sie wszystkim od początku do końca.
taki-ktos-jak-ja
Co z CO2? Ile taka firma zasłania zieleni? Ile tlenu ta zieleń mogłaby wyprodukować i ile CO2 związać?
darius19
jedyny kierunek. Etatowi trolle od Putlera, jak "zoomek" - oczywiscie z negowanie. W nocy wiatraki. W dzien (duza konsumpcja) - dochodzi fotowoltaika. Uniezalezniajmy sie od bandyckiej Rosji
taki-ktos-jak-ja
Bandycka nie mniej niż kraj zza Wielkiej Kałuży.
zoomek
W nocy jak ludzie chcą sobie przyświecić też zasila? Poważnie? Od Księżyca? A co na nowiu?

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki