REKLAMA

Enea spodziewa się w '21 poprawy EBITDA w wydobyciu i obrocie

2020-11-27 13:46
publikacja
2020-11-27 13:46
Enea

Grupa Enea spodziewa się w 2021 roku stabilnej EBITDA w segmencie dystrybucji, poprawy wyniku w wydobyciu i obrocie. EBITDA w wytwarzaniu konwencjonalnym będzie pod dużą presją - poinformował prezes Paweł Szczeszek.

"W wydobyciu spodziewamy się poprawy EBITDA w stosunku do bardzo trudnego 2020 roku" - powiedział prezes podczas wideokonferencji.

Jak dodał, EBITDA w wytwarzaniu konwencjonalnym będzie po dużą presją.

"Biorąc pod uwagę widoczne w drugiej połowie roku przełamanie korelacji między cenami CO2 a cenami energii elektrycznej (wzrost cen uprawnień i jednocześnie spadek cen hurtowych energii) spodziewamy się wyraźnie niższych CDS-ów w 2021 roku. Spadek ten powinien w znacznym stopniu, choć nie w pełni zostać skompensowany oczekiwanymi wpływami z rynku mocy. Reasumując, uważamy, że w 2021 EBITDA w wytwarzaniu, w energetyce konwencjonalnej, będzie pod bardzo dużą presją, w odróżnieniu od segmentu OZE, gdzie spodziewamy się wzrostu EBITDA" - powiedział Szczeszek.

"W dystrybucji oczekujemy stabilnego poziomu EBITDA, z pewnym ryzykiem wynikającym z możliwych skutków pandemii. W segmencie obrót oczekujemy poprawy EBITDA, przy założeniu, że uzyskamy akceptację wyższych stawek w taryfie G pokrywających nasze koszty prowadzenia działalności w segmencie detalicznym" - dodał prezes.

Wcześniej Szczeszek powiedział, że dla spółki optymalna byłaby podwyżka taryfy G na przyszły rok o kilkanaście procent.

Po trzech kwartałach 2020 roku grupa Enea ma 2,6 mld zł EBITDA (wzrost o 1 proc. rdr).

EBITDA w wydobyciu wyniosła po trzech kwartałach 2020 roku 325 mln zł, w wytwarzaniu 1.209 mln zł, w dystrybucji 994 mln zł, a w obrocie 59 mln zł.(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki