REKLAMA

Enea rozpoczęła rozmowy w sprawie ewentualnej inwestycji w KHW

2016-07-30 09:51
publikacja
2016-07-30 09:51

Enea rozpoczęła rozmowy z potencjalnymi inwestorami dotyczące możliwości inwestycji w Katowicki Holding Węglowy oraz jej potencjalnych parametrów - poinformowała Enea w komunikacie.

fot. / / materiały dla mediów

Strony rozmów nie wykluczają przystąpienia do rozmów w sprawie realizacji inwestycji także innych inwestorów.

"Na obecnym etapie rozmów nie można przedstawić skali potencjalnego zaangażowania poszczególnych inwestorów (w tym Enei) w inwestycję, ani też dalszych parametrów inwestycji, co będzie przedmiotem rozmów" - napisano w komunikacie.

Kilka dni temu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że restrukturyzacja KHW nastąpi poprzez wniesienie jego aktywów oraz środków trzech inwestorów do spółki celowej pod nazwą Polski Holding Węglowy (PHW).

Tobiszowski zapowiedział, że oprócz kopalń KHW do nowej spółki trafi także holdingowe Centrum Usług Wspólnych oraz spółka Katowicki Węgiel, zajmująca się sprzedażą surowca z kopalń holdingu.

Inwestorzy mają wnieść do nowego podmiotu w sumie ok. 700 mln zł, z czego maksymalnie ok. 150 mln zł przypada na katowicki Węglokoks, a 200 mln zł na nowego inwestora, którego nazwa nie jest na razie znana.

Wiceminister powtórzył wcześniejsze informacje, że wielkość potrzebnych holdingowi środków, szacowana wcześniej na ok. 300 mln zł, obecnie jest oceniana na 700 mln zł. Zaś Węglokoks, który wcześniej deklarował zaangażowanie w to przedsięwzięcie ok. 300 mln zł, po analizie jest w stanie wyłożyć 150 mln zł. W połączeniu z planami inwestycyjnymi koncernu energetycznego Enea skłoniło to resort energii do poszukiwania trzeciego inwestora, który wesprze restrukturyzację holdingu.

Tobiszowski mówił, że ministerstwo energii jest po dwóch rozmowach z zarządem KHW, Węglokoksu i Enei. Wcześniej zakładano, że jeśli Węglokoks wystarczy, to niekoniecznie potrzebna będzie Enea, ale obecnie jest jasne, że Enea musi być zaangażowana. Ponieważ jednak Enea ma pewien plan inwestycyjny, dlatego ministerstwo nie chciałoby Enei tak mocno angażować w przedsięwzięcie holdingowe i rozważa trzeci podmiot. Tobiszowski potwierdził, że chodzi o spółkę należącą do Skarbu Państwa. (PAP)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~polskizaścianek
W polityce, a szczególnie pisowskiej, chodzi o utrzymanie 2/3 społeczeństwa poniżej średniej krajowej (4100) i upaństwowieniu firm. W ten sposób utrzymuje się motłoch zależny od decyzji państwa (polityków). Państwo da, państwo wspomoże. O dali emerytom 2 zł podwyżki.... I ten motłoch, zależny od państwa, będzie zawsze wdzięczny i W polityce, a szczególnie pisowskiej, chodzi o utrzymanie 2/3 społeczeństwa poniżej średniej krajowej (4100) i upaństwowieniu firm. W ten sposób utrzymuje się motłoch zależny od decyzji państwa (polityków). Państwo da, państwo wspomoże. O dali emerytom 2 zł podwyżki.... I ten motłoch, zależny od państwa, będzie zawsze wdzięczny i zagłosuje na jedynie słuszną opcję. Tak przynajmniej wyobrażają sobie to politycy. Ale mam nadzieję, że Polska to nie Rosja i nie Węgry. A na Węgrzech Vat 27%.
~qu
mówiłem że dożywianie nierobów górniczych jest drogie!!!!należy zadać pytanie ile rządzący mają z tego skoro zniewalają 97 % SPOŁECZEŃSTWA DLA 3% KTÓRE POWINNO BYĆ DAWNO UTOPIONE!!!
~qaz
tak tak
w jakiś sposób trzeba pokryć 970 MILIONÓW strat do maja 2016 truposzy ze Śląska
utopili ENERGE teraz czas na ENEE
~aaa
Oo takim info enea szybuje na 8 zl
~asd
I bardzo dobrze, bo jestem ustawiony na k po 9,52 ( fajny rym). Enea da zarobic.
~umiejący_myśleć
A może ktoś z akcjonariuszy mniejszościowych pociągnie do osobistej odpowiedzialności członków zarządu? (tzw. activist)
Taki precedens mocno ukróciłby traktowanie firm giełdowych jako kieszeni Skarb Państwa (to się tyczy wszystkich ekip rządzących)
~ted
Panie tobisxewski marnotrawi pan majątek narodu tak jakby należał do pana proponuje z pana i pensji dofinansowac kopalnie
~mtchacher
jeszcze trochę a nawet producenci majtek będą umoczeni w węglu...samo wydobycie węgla jest sensowne ale brak odważnego,który odspawałby te pijawki które przyssane są w otoczeniu kopalni \ czytaj:spółki córki,wnuczki,zw.zawodowe i masa innych\
~olo
Podejrzewam że PIS udławi się węglem może to i dobrze.
~jsf
Ratowanie trupa środkami państwowymi ciąg dalszy... choć z tego co wiem spółki już dały JSW, etc. kredyty w postaci przedpłaty za przyszłe zamówienia na kilkaset milionów? Mało?

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki