REKLAMA

Enea analizuje rozwiązania dot. magazynowania energii; prace nad strategią na ukończeniu

2021-09-17 15:16
publikacja
2021-09-17 15:16

Enea może opublikować aktualizację strategii w ciągu najbliższych miesięcy, prace są na ukończeniu - poinformował prezes Enei Paweł Szczeszek. Jak dodał, publikacja dokumentu się nieco opóźnia, bo spółka musiała zmienić podejście w otoczeniu wysokich cen CO2. Chce stworzyć system zeroemisyjny, pracuje nad magazynami energii.

"Rosną ceny CO2 i Komisja Europejska coraz intensywniej wymusza na nas ograniczenia. Uznaliśmy więc, że inwestycje w źródła niskoemisyjne mają tylko i wyłącznie przejściowy charakter. Jest to narzędzie do tego, by stać się zeroemisyjnym. Nasza strategia jest lekko opóźniona z tego powodu, że analizujemy różne rozwiązania z magazynowaniem energii" - powiedział Szczeszek dziennikarzom.

Jak poinformował, Enea prowadzi pilotaż pięciu różnych magazynów energii w pięciu miejscach w Polsce na terenie systemu dystrybucyjnego grupy. Spółka analizuje też możliwości inwestowania w elektrownie szczytowo-pompowe.

Prezes Enei ocenił, że nie ma alternatywy dla bloków parowo-gazowych na okres przejściowy.

"Ceny gazu to jedno, a nasze zobowiązania do obniżania poziomu emisji to drugie" - powiedział Szczeszek.

Poinformował, że spółka rozważa też temat małych reaktorów jądrowych.

"Dziś skupiamy się jednak na tym, by zaprojektować system zeroemisyjny, być może też po to, by usługę magazynowania energii świadczyć na zewnątrz" - powiedział prezes.

Pytany o termin publikacji strategii, odpowiedział, że prace są "na absolutnym ukończeniu". Jak poinformował, spółka może pokazać dokument w najbliższych miesiącach. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki