REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Emiraty: temperatury poniżej zera - szron i sople lodu na pustyni

2021-01-13 22:06
publikacja
2021-01-13 22:06
Emiraty: temperatury poniżej zera - szron i sople lodu na pustyni
Emiraty: temperatury poniżej zera - szron i sople lodu na pustyni
/ Twitter

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) dwukrotnie w ciągu trzech dni odnotowano temperaturę poniżej zera. W miejscowości Rakna w emiracie Abu Zabi spadła ona do -5 stopni Celsjusza. Zaszokowani mieszkańcy musieli zeskrobywać szron i sople lodu z samochodów.

Furorę w mediach społecznościowych zrobiły zdjęcia sopli lodu, które utworzyły się wokół palm i krzewów na pustyni.

Krajowy dziennik "National" relacjonuje, że dziesiątki mieszkańców zebrały się w okolicach wadi (suchej doliny na pustyni) w Rakna, by doświadczyć niezwykłej pogody. Niektórzy zdecydowali się spędzić noc na pustyni, co jest popularną w ZEA formą rekreacji, porównywalną do biwakowania w lesie w Polsce, jednak zostali zmuszeni do rozpalenia ogniska z powodu mrozu.

"Na początku byliśmy podekscytowani niską temperaturą. Nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy tak zimnej pogody w ZEA" - powiedział gazecie Ali.

Inny mieszkaniec Emiratów wyjaśnił, że "stara się wchłonąć jak najwięcej zimna, zanim zrobi się gorąco". Przez kilka letnich miesięcy temperatura może bowiem przekraczać 40 stopni Celsjusza, a w miastach nadbrzeżnych wilgotność sięga 90 proc.

W szczegółowym raporcie Krajowego Centrum Meteorologii stwierdzono, że pogoda w ZEA w styczniu, dotychczas najzimniejszym, od kiedy gromadzone są dane na ten temat, jest spowodowana układem wysokiego ciśnienia nad Syberią, z czym związane są masy zimnego powietrza wpływające na pogodę na całym Półwyspie Arabskim.

W 2004 roku po raz pierwszy w nowoczesnej historii spadł w ZEA śnieg.

Z Dubaju Joanna Baczała (PAP)

baj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz
dmamwas
Przeciez klimat sie ociepla?!!

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki