Składki ZUS od dochodu tylko dla najmniejszych firm

Zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego proporcjonalność składek na ZUS ma dotyczyć tylko najmniejszych firm - napisała na Twitterze we wtorek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

"Zapowiedziana przez premiera Morawieckiego proporcjonalność składek na ZUS (w zależności od dochodu - PAP) ma dotyczyć tylko najmniejszych firm" - napisała Emilewicz na Twitterze w odpowiedzi na tekst zamieszczony na portalu wyborcza.pl zatytułowany: "PiS zapowiada horrendalną podwyżkę składek ZUS. Przedsiębiorcy będą wyć".

W tekście napisano, że "przedsiębiorca zarabiający 200 tys. zł rocznie zamiast 16 tys. zł będzie musiał oddać w przyszłym roku do ZUS ponad trzy razy więcej, czyli ok. 55 tys. Tak PiS chce zdobyć pieniądze na wydatki socjalne".

Szefowa MPiT odniosła się do doniesień medialnych ws. zmian dotyczących składek na ZUS. "Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec tych wyliczeń. Są one nieprawdziwe" - powiedziała we wtorek Emilewicz. Jak tłumaczyła we wtorek PAP Emilewicz, propozycja premiera Morawieckiego ma dotyczyć zmiany kategorii przychodowej na dochodową dla najmniejszych przedsiębiorców.

Minister wyjaśniła, że to propozycja dla przedsiębiorców osiągających niewielkie dochody. "To ewolucja funkcjonujących obecnie przepisów prawnych w zakresie tzw. Małego ZUS-u. Przypomnijmy, z Małego ZUS-u korzysta dziś 178 tysięcy najmniejszych przedsiębiorców, czyli prawie 70 procent wszystkich uprawnionych. Niższe, proporcjonalne do przychodów składki ZUS to dziś rozwiązanie dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę" - tłumaczyła.

Emilewicz podkreśliła, że dzięki tej zmianie "więcej podmiotów będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać". "Nie mówimy o likwidowaniu ryczałtu. Nikt nic takiego nie powiedział. Te alarmujące wieści, które mówią, że prawnik, architekt, lekarz, dziennikarz, którzy dzisiaj płacą nieco ponad 16 tys. zł rocznie składek na ubezpieczenia społeczne, będą teraz płacić ponad 20 tys. zł - są z gruntu nieprawdziwe. Nie ma takiej propozycji na stole i nie taką zapowiadał pan premier" - wskazała. 

Zapowiadana przez przedstawicieli PiS zmiana naliczania stawek ZUS - w zależności od dochodu - przyniesie w sumie ok. 1 mld zł oszczędności przedsiębiorcom - wynika z wtorkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

"Ok. 1 mld zł środków, które dziś wpływają do FUS, zostanie przeznaczone na zmniejszenie stawek ZUS-owskich, proporcjonalne do dochodu, ale do pewnego poziomu. (...) W dochodach wyliczymy inny poziom tak, by ok. 1 mld zł ulżyć mniejszym przedsiębiorcom" - powiedział premier.

"Firmy małe, które mają wysokie przychody i dziś nie łapią się (...) na ulgę z tytułu małej działalności gospodarczej, ponieważ mają wysokie przychody, ale i koszty (...) będą mogły skorzystać z ulgi na ZUS" - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę na konwencji programowej PiS, że jednym z punktów programu wyborczego tej partii jest "pójście w kierunku" liczenia składek na ZUS w zależności od dochodu, a nie jak dotychczas w zależności od części (minimum 60 proc.) prognozy średniego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok.

Od początku 2019 r. jednoosobowe działalności gospodarcze mogą naliczać składki na ZUS w zależności od przychodu. Rozwiązanie to dotyczy podmiotów, które w poprzednim roku kalendarzowym uzyskały roczny przychód nie wyższy niż trzydziestokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (dla 2019 r. 63 tys. zł.). (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 59 adam1ad

Proszę o definicję przychodu i dochodu ale nie encyklopedyczną, ekonomiczną, czy rachunkową ale jak jest definiowana przez rząd, bo na 100% mają inną.

! Odpowiedz
13 51 karbinadel

Większość ministrów, z premierem na czele, w ogóle nie odróżnia tych dwóch pojęć - o czym świadczą liczne ich wypowiedzi

! Odpowiedz
3 24 fakty odpowiada karbinadel

Polecam wypowiedź Pinokia w zeszłym roku na konwencji PIS w Jahrance. Padło stwierdzenie : " zarobić 3 000 złotych przychodu" z ust byłego prezesa banku. Można sprawdzić w necie. Jaki suweren taka elita, bo niestety większość suwerena nie widzi różnicy między przchodem a dochodem, tak samo większość myśli, ze przedsiębiorca odlicza całą ratę za leasing słynnego mercedesa od podatku ( cała rata pomniejsza podatek o kwotę raty)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 85 glos_rozsadku

aha, czyli gnębimy "tylko" małe polskie firmy, a wielkim Żydowskim i Niemieckim koncernom dopłacamy (jak np. Mercedesowi, któremu dali ulgi).

! Odpowiedz
15 32 szlachta-nie-pracuje

technologie aryjskie kosztują produkt mercedesa autonomicznego jeżdzącego wiecej to produkt wyższej jakości niż Jan Cebula piekący chleb czy Halina wynajmująca pokój w mieszkaniu biednym trzeba dopierdzielić bo są biedni to taka kara za brak kapitału

! Odpowiedz
31 90 zenonka

Skończ się kompromitować kobieto. Jesteś tylko kolejną, zwykłą marionetką prezesa, która nie ma żadnego wpływu na decyzje podejmowane przez 'rząd'.

! Odpowiedz
22 86 znawca_inwestor

Jak ich znowu wybierzecie, będziecie wszyscy wyć.

! Odpowiedz
4 43 karbinadel

No co ty? Polak się zawsze ucieszy, gdy władza dowala komuś, kto w jego mniemaniu ma lepiej od niego

! Odpowiedz
4 39 anty12

Plebs klaszcze uszami z zachwytu, szczegolnie madki z curkami, bo one jeszcze nie wiedze,co to znaczy gospodarka sterowana centralnie. Jestem ciekaw czy na Tuska pozniej zwala.

! Odpowiedz
9 53 karbinadel

Żaden z dotychczasowych rządów nie był szczególnie przychylny dla przedsiębiorców, ale też żaden nie był tak bezczelny jak rząd PiS. Nie dość że dowalają małym firmom na każdym kroku, to jeszcze wciskają ludowi ciemnotę, że wprowadzają ułatwienia dla przedsiębiorców

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.