Składki ZUS od dochodu tylko dla najmniejszych firm

2019-09-10 16:36, akt.2019-09-10 19:35
publikacja
2019-09-10 16:36
aktualizacja
2019-09-10 19:35

Zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego proporcjonalność składek na ZUS ma dotyczyć tylko najmniejszych firm - napisała na Twitterze we wtorek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

/ fot. Piotr Guzik / FORUM

"Zapowiedziana przez premiera Morawieckiego proporcjonalność składek na ZUS (w zależności od dochodu - PAP) ma dotyczyć tylko najmniejszych firm" - napisała Emilewicz na Twitterze w odpowiedzi na tekst zamieszczony na portalu wyborcza.pl zatytułowany: "PiS zapowiada horrendalną podwyżkę składek ZUS. Przedsiębiorcy będą wyć".

W tekście napisano, że "przedsiębiorca zarabiający 200 tys. zł rocznie zamiast 16 tys. zł będzie musiał oddać w przyszłym roku do ZUS ponad trzy razy więcej, czyli ok. 55 tys. Tak PiS chce zdobyć pieniądze na wydatki socjalne".

Szefowa MPiT odniosła się do doniesień medialnych ws. zmian dotyczących składek na ZUS. "Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec tych wyliczeń. Są one nieprawdziwe" - powiedziała we wtorek Emilewicz. Jak tłumaczyła we wtorek PAP Emilewicz, propozycja premiera Morawieckiego ma dotyczyć zmiany kategorii przychodowej na dochodową dla najmniejszych przedsiębiorców.

Minister wyjaśniła, że to propozycja dla przedsiębiorców osiągających niewielkie dochody. "To ewolucja funkcjonujących obecnie przepisów prawnych w zakresie tzw. Małego ZUS-u. Przypomnijmy, z Małego ZUS-u korzysta dziś 178 tysięcy najmniejszych przedsiębiorców, czyli prawie 70 procent wszystkich uprawnionych. Niższe, proporcjonalne do przychodów składki ZUS to dziś rozwiązanie dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę" - tłumaczyła.

Emilewicz podkreśliła, że dzięki tej zmianie "więcej podmiotów będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać". "Nie mówimy o likwidowaniu ryczałtu. Nikt nic takiego nie powiedział. Te alarmujące wieści, które mówią, że prawnik, architekt, lekarz, dziennikarz, którzy dzisiaj płacą nieco ponad 16 tys. zł rocznie składek na ubezpieczenia społeczne, będą teraz płacić ponad 20 tys. zł - są z gruntu nieprawdziwe. Nie ma takiej propozycji na stole i nie taką zapowiadał pan premier" - wskazała. 

Zapowiadana przez przedstawicieli PiS zmiana naliczania stawek ZUS - w zależności od dochodu - przyniesie w sumie ok. 1 mld zł oszczędności przedsiębiorcom - wynika z wtorkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

"Ok. 1 mld zł środków, które dziś wpływają do FUS, zostanie przeznaczone na zmniejszenie stawek ZUS-owskich, proporcjonalne do dochodu, ale do pewnego poziomu. (...) W dochodach wyliczymy inny poziom tak, by ok. 1 mld zł ulżyć mniejszym przedsiębiorcom" - powiedział premier.

"Firmy małe, które mają wysokie przychody i dziś nie łapią się (...) na ulgę z tytułu małej działalności gospodarczej, ponieważ mają wysokie przychody, ale i koszty (...) będą mogły skorzystać z ulgi na ZUS" - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę na konwencji programowej PiS, że jednym z punktów programu wyborczego tej partii jest "pójście w kierunku" liczenia składek na ZUS w zależności od dochodu, a nie jak dotychczas w zależności od części (minimum 60 proc.) prognozy średniego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok.

Od początku 2019 r. jednoosobowe działalności gospodarcze mogą naliczać składki na ZUS w zależności od przychodu. Rozwiązanie to dotyczy podmiotów, które w poprzednim roku kalendarzowym uzyskały roczny przychód nie wyższy niż trzydziestokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (dla 2019 r. 63 tys. zł.). (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
sztos1
oj tam , oj tam ale się czepiacie . Władza chce dla Was dobrze a to , że część zapłaci 2 czy 3 razy więcej to nic złego. Przecież to w trosce o Was o Wasze przyszłe emerytury .Niech nam żyje " KAWALER" z kotem i Pinokio z wielką wiedzą ......
jasiek2017
Wyborca PiS raczej nie spodziewa się poprawy sytuacji wyborca PiS ma nadzieję na pogorszenie się sytuacji sąsiada (przedsiebiorcy).
najmadrzejszy
Jakby pozwolili palic ziolo to bym przebaczyl te niekompetencje....
fakty
Zapomnij. Nawet to sprzedali obcym korporacjom, wyłączność na sprzedaż Marihuany w Polsce ma firma z Kanady, tej.leczniczej Bo ta zwykła to domena kiboli, którzy również opłacają się komu trzeba, żeby było jak jest. Karyna która jest poszukiwana jako przywódca kiboli Cracovii miała w domu 33 mln PLN w gotówce. Z Zapomnij. Nawet to sprzedali obcym korporacjom, wyłączność na sprzedaż Marihuany w Polsce ma firma z Kanady, tej.leczniczej Bo ta zwykła to domena kiboli, którzy również opłacają się komu trzeba, żeby było jak jest. Karyna która jest poszukiwana jako przywódca kiboli Cracovii miała w domu 33 mln PLN w gotówce. Z czego by się utrzymywali gdyby była legalna ?
sztos1 odpowiada fakty
z tacy ...
r4k
Skoro politycy obiecują to co obiecują to znaczy że wyborcy tego oczekują.
I to jest najsmutniejsze w tym wszystkim, to że Polacy są tak totalnie głupi.
khh
Dzisiaj nieprawdziwe, ale po wyborach? Kaczynski jest juz gotowy nawet oddac ten ksiezyc, co go z bratem ukradli 60 lat temu, byle tylko wygrac. Wladza jest jak narkotyk, co?
jag63
Nie, nie.
Tu idzie o immunitet.

Areszt w Wiedniu czeka !
jag63
Czy ktoś zrozumiał o co chodzi ?
Kto co powiedział, co miał na myśli, i jak w końcu ten ZUS będzie liczony ?

Czemu minister musi prostować słowa premiera ?
Premier niepiśmienny ?
Nie rozumie o czym mówi ?

pisiorom nie można wierzyć
and00
Akurat PiS to Nie POKO albo PSL, obietnic dotrzymują.
A jak nie rozumiesz artykułu, to po co komentujesz?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki