Emilewicz: polski biznes może przejąć kilkadziesiąt niemieckich firm

Chcielibyśmy, by polski biznes przejął kilkadziesiąt niemieckich firm, które mają problemy z sukcesją - powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że prezentacja firm, które są obecnie wystawione na sprzedaż ma odbyć się na rozpoczynającym się w poniedziałek Polsko-Niemieckim Forum Gospodarczym "Cyfryzacja - Energia - Mobilność" w Berlinie.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Minister zaznaczyła, że już w listopadzie ubiegłego roku niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier wyraził ogromne zainteresowanie takim rozwiązaniem. Z uwagą na potencjalnych przejmujących z Polski patrzą też niemieccy biznesmeni, mający duże problemy z sukcesją. Nie wykluczyła, że w takiej sytuacji, polscy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na różnego rodzaju ułatwienia.

Powiedziała, że udział w polsko-niemieckim forum rozpoczynającym się w poniedziałek zapowiedziało ok. 300 podmiotów z obu krajów. Będą to głównie firmy z trzech wybranych obszarów: przemysłu 4.0, elektromobilności i inteligentnej energetyki.

"Niemcy są największym partnerem gospodarczym Polski. Nasze wzajemne obroty przekraczają 110 mld euro rocznie" - mówiła. Podkreśliła, że rok 2018 był kolejnym rekordowym rokiem, jeśli chodzi o wzajemny wzrost wymiany handlowej, co jest szczególnie ważne w czasie, kiedy gospodarka nieco spowalnia.

Zaznaczyła, że polskie średnie firmy, które programują automatykę, w większym stopniu mogłyby stać się uczestnikami niemieckich konsorcjów zaangażowanych w tworzenie rozwiązań związanych np. ze sztuczną inteligencją czy robotyką. "To, z jednej strony, zwiększyłoby konkurencyjność unijnej gospodarki na rynku globalnym, a z drugiej - umożliwiłoby szybszy wzrost polskim firmom" - wskazała.

Jednym z tematów rozmów Emilewicz z Altmaier mają być bariery taryfowe, które utrudniają polskim firmom wejście na niemiecki rynek i zwiększenie udziału polskich przedsiębiorców w przetargach publicznych.

Emilewicz zaznaczyła, że Polska i Niemcy muszą wspólnie "dokonać przeskoku technologicznego". Chodzi - jak mówiła - o odpowiedzialny rozwój Polski i Niemiec jako gospodarek o kluczowym znaczeniu dla konkurencyjności UE. Zadeklarowała, że Polska jest gotowa podejść do "redefinicji polityki konkurencyjności" pod warunkiem, że będzie ona oparta na dwóch filarach - konkurencyjności globalnych podmiotów europejskich oraz jak najszerszego uruchamiania europejskiego wolnego rynku, "aby rzeczywiście ta wolność (...) stała się w Europie realna".(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 grzechu_comeback

TUSK już znajdzie sposób by zasłużyć na kolejny niemiecki order..... więc spoko koko pomarzyć Pani może....

! Odpowiedz
4 7 nostsherlock

Żeby jeszcze ta pani miała cokolwiek wspólnego z technologią. Po artykule na wikipedii od razu widać, że jest zagorzałą działaczką partyjną i nic więcej. Tytuł z "nauk politycznych" jest nic nie wartym tytułem naukowym i nie ma nic wspólnego z technologią

! Odpowiedz
1 2 karbinadel

A z przedsiębiorczością ma coś wspólnego?

! Odpowiedz
0 1 grzechu_comeback

LITOŚCI! Wikipedii nie można utożsamiać z faktami! Przynajmniej polskiej wersji. Już niejeden życiorys to "źródło" napisało po swojemu....

! Odpowiedz
4 14 hairy_portier

Niemcy są starzejącym się krajem my wobec nich jesteśmy spóźnieni o ok. 8-10 lat. Więc może być taki moment, że kiedy oni będą sprzedawać, żeby uruchomić zasoby emerytalne to my będziemy w górce rozwoju. I warto z tej okazji skorzystać i zbudować swoje korporacje. Wielton ostatnio przejął kilka firm w takiej sytuacji. Powinniśmy rownież zadbać i u nas o przygotowanie sukcesorów i kadry managerskiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 13 trooper

Tak jak KGHM przejął Sierra Leone aby ponosić miliardowe straty? Przejmować to trzeba z głową!

! Odpowiedz
6 12 newcommer

Biedny kraj wszyscy młodzi Niemcy wyjechali za chlebem na wschód a tu autograty rozdają.

! Odpowiedz
0 1 histeryk

dokładnie, zapomnieli do przejęcia zatrudnić urzędników NIK jako doradców, a wzięli jakiś renomowanych międzynarodowych konsultantów, w dodatku z ogromnym doświadczeniem w tego rodzaju transakcjach. A trzeba było od razu iść po pomoc NIKu i jej szefa Kwiatkowskiego. To tak wielkie umysły biznesowe są, że aż dziwię się że nie doradzają prezydentowi Trumpowi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 8 wektorwg

Będzie jaka niemieckimi autami.....

! Odpowiedz
20 48 sublt2

Te firmy wystawione na sprzedaż, *prawdopodobnie utraciły rynki,
*mają za duże koszty w porównaniu do konkurencji,
*rynek ich produktów jest w fazie schyłkowego opadania,

Może niech spróbuje p. Emilewicz kupić jakąś markę taką prosperującą, która nie jest zarzynana przez chińską konkurencję. :-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil