Emilewicz: Widzimy wzmożoną aktywność w budownictwie i na rynku mieszkaniowym

Widzimy wzmożoną aktywność w budownictwie i na rynku mieszkaniowym; sprzyjająca pogoda wpłynie na bardzo dobre wyniki budownictwa w październiku. W miesiącu tym produkcja wzrośnie o ok. 6 proc. - prognozuje w komentarzu przekazanym PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że produkcja budowlano-montażowa we wrześniu 2019 r. wzrosła o 7,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 12,7 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej we wrześniu rdr o 6,7 proc., a mdm wzrostu o 11,9 proc.

"GUS przyniósł nam kolejną porcję dobrych danych z gospodarki. Wcześniej zarówno produkcja przemysłowa, jak i sprzedaż detaliczna wskazywały na to, że wrzesień był dobrym miesiącem dla aktywności zarówno przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych. Dziś widzimy także wzmożoną aktywność w budownictwie i na rynku mieszkaniowym" - oceniła Emilewicz.

"Te twarde dane, wraz z badaniem koniunktury, pozwalają na optymistyczną ocenę najbliższej przyszłości. Sprzyjające warunki pogodowe wpłyną na bardzo dobre wyniki w budownictwie, którego produkcja w październiku wzrośnie o ok. 6 proc." - uważa szefowa MPiT.

W komunikacie MPiT zwrócono uwagę, że we wrześniu przedsiębiorstwa z branży budowlano-montażowej wykazały się znaczną aktywnością. Wzrost produkcji o 15,8 proc. (rdr) zanotowano w obiektach infrastrukturalnych (budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej) oraz o 5,3 proc. w budowie budynków. Niższą niż przed rokiem produkcję budowlaną odnotowano w przypadku specjalistycznych robót budowlanych (o 4,5 proc.).

"Nieco lepsze od wstępnych oczekiwań wyniki w obszarze budownictwa infrastrukturalnego mogą świadczyć o możliwym utrzymaniu się relatywnie dobrego tempa inwestycji publicznych w całym III kw. 2019 r." - uważa MPiT.

Dodano, że według wstępnych danych, w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. oddano do użytkowania 145,6 tys. mieszkań, tj. o 12,2 proc. więcej niż przed rokiem. Szacuje się, że na koniec września 2019 r. w budowie pozostawało 828,6 tys. mieszkań, tj. o 3,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku. W ujęciu narastającym w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 5,3 proc. Największy wzrost wystąpił w zakresie budowy obiektów infrastrukturalnych (o 8,7 proc.). Przedsiębiorstwa zajmujące się budową budynków odnotowały wzrost o 4,1 proc., a robotami specjalistycznymi odnotowały wzrost o 1,7 proc.

"Optymizm płynie również z badania koniunktury. Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej w październiku 2019 r. kształtuje się na poziomie wyższym od notowanego we wrześniu 2019 r. (101,0 wobec 100,2). Wyższym niż przed miesiącem poziom odnotowano w przypadku składowej dla przetwórstwa przemysłowego, zbliżony dla budownictwa i handlu detalicznego" - napisano.

"W październiku 2019 roku, przy braku różnicy w liczbie dni roboczych, oczekujemy blisko 6 proc. wzrostu produkcji budowlanej (rdr). Czynnikiem sprzyjającym wysokiej aktywności sektora w bieżącym miesiącu mogą być relatywnie dobre warunki pogodowe" - podsumowano. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 cowabunga

tyle to ja też widzę. Ciekawe czy te budowy zostaną dokończone zanim przyjdzie większe tąpnięcie. Dlatego naganiają leszczy na kredyty bo ratki za grunt trzeba spłacać

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil