REKLAMA

Emilewicz: W przyszłym roku osiągniemy już wzrost PKB blisko 4 proc

2020-06-22 06:40
publikacja
2020-06-22 06:40
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

W przyszłym roku osiągniemy już wzrost PKB blisko 4 proc. Będziemy jechać szybciej niż nasi zachodni partnerzy - mówi w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej" wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz pytana była w rozmowie z gazetą m.in. jakiej recesji się spodziewa.

"Mamy nadzieję, że skończymy ten rok na poziomie prognozy Komisji Europejskiej, czyli ze spadkiem ok. 4 proc. A w przyszłym roku osiągniemy już wzrost PKB o blisko 4 proc. Jesteśmy przekonani, że ważne są tu duże zamówienia publiczne, ale też pobudzenie rynku w sektorze budowlanym" - powiedziała.

Pytana o to, czego się nauczyła podczas tych ostatnich miesięcy, wicepremier odpowiedziała, że na pewno tego, że trzeba szybciej cyfryzować polską gospodarkę, żeby była bardziej użyteczna dla obywateli.

"To wyzwanie, które stoi też przed instytucjami, na przykład urzędami pracy. To nie jest tak, że rynek pracy się zmieni jak w animowanym +WALL-E+, w którym nie trzeba już pracować, bo rzeczywistość jest tak zautomatyzowana. Ten świat nie będzie tak wyglądał. Choć oczywiście będzie potrzebował mniej pracowników w logistyce, na liniach produkcyjnych z powtarzalnymi czynnościami" - powiedziała minister.

Odniosła się też do pytania, czy uważa, że kryzys to szansa. "Biorąc pod uwagę tempo wzrostu polskiej gospodarki w ostatnich pięciu latach, jej elastyczność i ciągłą witalność, to myślę, że będziemy na tych kołach transformacyjnych jechać szybciej niż nasi zachodni partnerzy" - powiedziała.

"Ile potrwa powrót do pełnej aktywności?" - zapytała gazeta.

"Chcielibyśmy, by trwał tyle, ile trwa czas zakontraktowanych środków dotacyjnych, czyli do końca 2022 r. Chcielibyśmy móc wtedy powiedzieć, że nie pamiętamy już gospodarczych skutków pandemii. Zapewne jednak przewartościuje się nasze myślenie o gospodarce, a także nasze podejście do konsumpcji. W sklepie z ubraniami bardziej zastanowię się, czy rzeczywiście potrzebuję piątej pary spodni, czy jedna-dwie mi wystarczą. Takie m.in. będą konsekwencje tego kryzysu" - podsumowała wicepremier. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pko/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (30)

dodaj komentarz
arudni
Jadwisia tak się zna na gospodarce jak naczelnik Jarosław na zakładaniu rodziny. Ale żeby recesję pomylić ze wzrostem to już przesada.... ;)
bartoszw1973
-4% to też będzie blisko 4%? Różni się tylko o małą kreskę z przodu.
marcin321
Widać, że bankier naprawił łapki w komentarzach ;)
anna_domagalczyk
No bo jak to, ludzie na umowach nie mogli zarobić nabijaniem łapek w prorządowej propagandzie przedwyborczej, jeszcze poszli by po dodatek solidarnościowy bo im dochody zmalały. To i pogonili kogo trzeba ;-))).
meryt odpowiada anna_domagalczyk
Aktywna komentatora przed wyborami do Europarlamentu, Parlamentu, i obecnych.
Zadania marketingu politycznego.

"anna_domagalczyk2019-01-16 19:18
Zaczęła się jazda w dół. To było do przewidzenia po końcu dopłat. Hasło "trochę słabszy" o spadku wolumenu z 54 do 40 mld jest wręcz rozczulające.
Aktywna komentatora przed wyborami do Europarlamentu, Parlamentu, i obecnych.
Zadania marketingu politycznego.

"anna_domagalczyk2019-01-16 19:18
Zaczęła się jazda w dół. To było do przewidzenia po końcu dopłat. Hasło "trochę słabszy" o spadku wolumenu z 54 do 40 mld jest wręcz rozczulające."

"anna_domagalczyk2019-09-10 13:27
To codzienna porcja obietnic dla elektoratu PIS, raczej nie ma się co podniecać. Elektorat PIS jest w większości słabo obeznany z ekonomią i rozumie prosty przekaz: chcemy dać di kieszeni. A jak po wyborach nie będzie z czego dać, to się potem elektoratowi wytłumaczy, że winna unia i Tusk, bo nie chcą dać pieniędzy na pisowe obiecanki: "chcieliśmy, ale nie możemy". Tak samo wygląda teraz np. pudrowanie ochrony zdrowia (Minister Zdrowia utajnił wysokość zadłużenia szpitali - ciekawe, dlaczego?), utajnianie planów podwyżek cen energii i ceny amerykańskiego gazu, który podobno w całości wyprze rosyjski. Widać, że to niepoważne. No. chyba że to jest zapowiedź inflacji, ale to już wieje grozą."
wizytator
Baby to jednak mają łeb do piniędzy!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bt5
Niestety pani Emilewicz nigdy nie potrafi podać prognozy która by choć trochę mogła być trafna. Pamiętam jak w lutym obliczała że PKB w tym roku spadnie w PL o o jakieś 0,2 - 0.3 %. Byłem dziś w zagłębiu firm i firemek to na podstawie znikomego ruchu w tych interesach mniej więcej na poziomie terapi Balcerowicza ,Niestety pani Emilewicz nigdy nie potrafi podać prognozy która by choć trochę mogła być trafna. Pamiętam jak w lutym obliczała że PKB w tym roku spadnie w PL o o jakieś 0,2 - 0.3 %. Byłem dziś w zagłębiu firm i firemek to na podstawie znikomego ruchu w tych interesach mniej więcej na poziomie terapi Balcerowicza , to obawiam się recesja w tym roku może przekroczyć 10%. A jak w zeszłym roku bedzie 0- owa dynamika PKB to bedzie i tak dobrze. U mechanika gdzie zawsze parking zpachany autami do naprawy był tylko mój wóz plus 2 ayta pracowników. W komisie samochodowym z 12 rzędów aut stoi 1 rzad aut i 0 klientów. W meblach na wymiar cicho i pusto. Fabryka mebli obok zlikwidowana. Podobnie jak sklep z narzedziami i skelp z częsciami samochodowymi. Ostatni raz taki spadek aktywnosci gospodarczej to pamietam w 1990 roku.
meryt
bt5"obawiam się recesja w tym roku może przekroczyć 10%."
Gdy -4% to już optymizm, bez obaw.

bt5"U mechanika gdzie zawsze parking zpachany autami do naprawy był tylko mój wóz plus 2 ayta pracowników. W komisie samochodowym z 12 rzędów aut stoi 1 rzad aut i 0 klientów."

AUTO Komis onLine.
bt5"obawiam się recesja w tym roku może przekroczyć 10%."
Gdy -4% to już optymizm, bez obaw.

bt5"U mechanika gdzie zawsze parking zpachany autami do naprawy był tylko mój wóz plus 2 ayta pracowników. W komisie samochodowym z 12 rzędów aut stoi 1 rzad aut i 0 klientów."

AUTO Komis onLine.

bt5"W meblach na wymiar cicho i pusto."

Meble na wymiar online

bt5"Fabryka mebli obok zlikwidowana."

"Potrzebujesz mebli na wymiar? Zaprojektuj modele, jakich potrzebujesz. Zamów je w Fabryce Mebli"

bt5 "Podobnie jak sklep z narzedziami i skelp z częsciami samochodowymi."

"Największy sklep internetowy z narzędziami"
"Części Samochodowe Online"


bt5"Ostatni raz taki spadek aktywnosci gospodarczej to pamietam w 1990 roku."

"Nadwyżkę budżetową wykazano... w 1990 roku"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki