Emilewicz: Pracujemy nad ulgą dla firm nagradzającą wzrost produkcji

2019-11-22 06:00
publikacja
2019-11-22 06:00

Wspólnie z Ministerstwem Finansów będziemy chcieli przygotować na początku 2020 roku ulgę nagradzającą wzrost produkcji, czyli niższy CIT od dochodu osiągniętego w wyniku wzrostu produkcji - powiedziała PAP szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz.

/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
"Ostatnie dane utwierdzają mnie w przekonaniu, że przyszły rok przyniesie dalszy stabilny wzrost polskiej gospodarki. Myślę, że uda nam się utrzymać tempo wzrostu na poziomie ok. 3,7 proc. (zgodnie z założeniami projektu ustawy budżetowej) i, dzięki temu, dalej będziemy w czołówce najszybciej rozwijających się gospodarek w UE" - wskazała szefowa MR.

Przypomniała, że tak jak mówił premier Mateusz Morawiecki podczas expose, Polska chcemy rozwijać się o 2–3 punkty procentowe szybciej niż strefa euro. "Jestem przekonana, że w najbliższych latach utrzymamy to tempo" - podkreśliła. Pomóc ma w tym pakiet proinwestycyjny przygotowywany przez MR i zapowiadany przez premiera Morawieckiego.

Resort chce dostarczyć takie rozwiązania prawne, które będą premiować przedsiębiorców za wzrost i rozwój. "Chodzi o ulgę prowzrostową - nagradzającą wzrost produkcji - czyli niższy CIT od dochodu osiągniętego w wyniku wzrostu produkcji" - wskazała. Dodała, że takie rozwiązanie obowiązuje w krajach nazywanych Azjatyckimi Tygrysami – Singapurze, Malezji czy Korei Południowej.

"Nazywam to rozwiązanie: za skok w rok dostajesz premię. Nagradzamy firmę za to, że zarobiła więcej, oczekujemy na dalsze inwestycje i mamy nadzieję na dalszy wzrost. Takie rozwiązania prawne, wspólnie z Ministerstwem Finansów, będziemy chcieli przygotować jeszcze na początku przyszłego roku" - zapowiedziała minister Emilewicz.

Większa rola państwowych deweloperów tam, gdzie nie chcą budować mieszkań prywatni

Deweloper reprezentujący Skarb Państwa powinien pojawiać się w miejscach, gdzie nie chcą inwestować deweloperzy prywatni lub tam, gdzie spółdzielnie są słabsze - powiedziała PAP minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Tu widziałabym większą rolę dla państwowych podmiotów - dodała.

Jak zaznaczyła szefowa MR, w kwestii programu Mieszkanie Plus przez ostatnie 4 lata udało się "zrobić wiele w zakresie legislacji, uporządkować pewne kwestie".

"Kiedy szukaliśmy terenów inwestycyjnych, nie wiedzieliśmy też dokładnie, jakim zasobem nieruchomości dysponuje Skarb Państwa - udało się to uporządkować. Inwentaryzacja gruntów, która jest podstawą do rozpoczęcia inwestycji, już jest za nami" - zaznaczyła.

Dodała, że prace legislacyjne, które upraszczają proces budowlany, zostały zakończone – nowelizacja prawa budowlanego trafi wkrótce pod obrady nowego Sejmu. "Zawiera ona szereg istotnych ułatwień w zakresie procesu budowlanego" - zaznaczyła.

Emilewicz przypomniała, że Mieszkanie Plus jest adresowane do osób nieposiadających zdolności kredytowej, "ale nie może to oznaczać, że projekty mieszkaniowe będą realizowane w obniżonym standardzie". "Wyzwaniem wciąż pozostaje to, jak sprawić, by lokalizacja tych projektów była odpowiednia, czyli żeby inwestycje takie realizowane były tam, gdzie zapotrzebowanie na nie jest największe" - oceniła. Dlatego, jak zaznaczyła, "deweloper reprezentujący Skarb Państwa powinien pojawiać się w miejscach, gdzie nie chcą inwestować deweloperzy prywatni lub tam, gdzie spółdzielnie są słabsze". "Tu widziałabym większą rolę dla państwowych podmiotów" - podkreśliła.

Oprócz osiągalności cenowej mieszkań drugim celem jest - jak zapowiedziała - adekwatna do populacji liczba mieszkań oddawanych do użytkowania. "Premier w expose mówił o 200 tys. mieszkań rocznie, w całym kraju, nie tylko w ramach Mieszkania Plus. Wynik ten po raz pierwszy powinniśmy osiągnąć już w najbliższym czasie, ale wyzwaniem będzie jego utrzymanie w następnych latach" - podkreśliła. Wskazała, że duża w tym rola właśnie Programu Mieszkanie Plus. "Po pierwszych konsultacjach widzimy, że zainteresowanie nim samorządów skupia się głównie na jego komercyjnym filarze. Jeśli chcemy realizować plan w dobrym tempie, to należy w większym stopniu usprawnić funkcjonowanie Programu w obszarze społecznego budownictwa czynszowego i socjalnego" - zaznaczyła. W tych filarach, jak mówiła, pomocne mogą okazać się samorządy oraz spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego. Dodała, że resort analizuje rozwiązania prawne ułatwiające działania tych podmiotów na rynku budowlanym.

"Trzecim istotnym filarem, który chciałabym włączyć do Mieszkania Plus, są deweloperzy komercyjni" - zapowiedziała. Chodzi o model, jak wyjaśniła, realizowany już w niektórych krajach, w którym deweloper komercyjny, budując komercyjne nieruchomości, jest zobligowany do tego, by część mieszkań, które wypuszcza na rynek, była w systemie affordable (dostępności). "Myślę, że taki dialog uda się z naszymi deweloperami uruchomić" - oceniła.

Emilewicz przyznała, że ustawa o REIT-ach była bardzo oczekiwana przez branżę. "Chciałabym wrócić do tej ustawy. W całym procesie inwestycyjnym najbardziej czasochłonna i kosztochłonna jest selekcja nieruchomości pod Mieszkanie Plus. Chcielibyśmy w większym stopniu wykorzystać zasób danych państwowych związanych np. z geolokalizacją" - podkreśliła. Dodała, że resort może dostarczyć instrumentów, które w bardzo szybki sposób pozwolą definiować tereny spełniające określone parametry (dostęp do infrastruktury), na których takie nieruchomości mogłyby stanąć. "Dzięki dobrym instrumentom geolokalizacji możemy obniżyć koszty i uprościć proces wyboru nieruchomości" - podsumowała.

autor: Magdalena Jarco

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kzabor
Byle do wyborów... Pytanie czy Polska wytrzyma kolejne 4 lata takiego działania.
carlito1
Będzie kolejny bubel, wincyj biurokracji....
wektorwg
Zabieracie Miastom i Gminom wpływy z CIT/PIT jednocześnie zapewniając sobie wpływy z VAT i Akcyzy.... Chcecie doprawadzić Polskę do upadku?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki