REKLAMA
WAŻNE

Emilewicz: Ponad 430 pozwoleń dla inwestorów w Polskiej Strefie Inwestycji

2020-01-23 15:42
publikacja
2020-01-23 15:42

Ponad 430 decyzje dotyczące inwestycji o wartości blisko 21 mld zł - to efekt funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji - powiedziała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w naszym kraju inwestuje m.in. firma AstraZeneca, która chce przeznaczyć na badania i rozwój 1,5 mld zł.

/ fot. Filip Błażejowski / FORUM

"Każdorazowo gdy inwestor, który jest obecny na polskim rynku od kilkudziesięciu lat deklaruje reinwestycje, to jest także potwierdzenie, że mamy dobre warunki prawne do tego, żeby w Polsce opłacało się inwestować" - mówiła szefowa resortu rozwoju na konferencji poświęconej m.in. podsumowaniu ponad roku działania Polskiej Strefy Inwestycji.

Dodała, że tym bardziej cieszy decyzja firmy AstraZeneca, obecnej na naszym rynku od ok. 30 lat, która "zdecydowała się zainwestować w najbliższych latach w naszym kraju 1,5 mld zł w budowę ekosystemu biotechnologicznego i life science". Odniosła się w ten sposób do inwestycji, o której poinformowali w środę w Davos premier Mateusz Morawiecki i prezes firmy AstraZeneca Leif Johansson.

Podkreśliła, że poprzez wartość wypracowywaną przez tego typu przedsiębiorstwa w Polsce "rośnie wartość polskiej gospodarki".

Jak przypomniał obecny na czwartkowej konferencji prezes AstraZeneca Pharma Poland dr Jarosław Oleszczuk, większość z 1,5 mld zł, które w pięciu najbliższych latach firma zainwestuje w Polsce, "zostanie przeznaczona na inwestycje napędzające dalszy rozwój warszawskiego globalnego centrum badawczo-rozwojowego".

Emilewicz wskazała też na korzyści, jakie przyniosła naszej gospodarce ustawa o Polskiej Strefie Inwestycji, według której cała Polska jest strefą ekonomiczną.

"Mamy od września 2018 r., czyli od początku istnienia Polskiej Strefy Ekonomicznej, ponad 430 nowych pozwoleń strefowych, nowych inwestycji zadeklarowanych. Wartość tych inwestycji to 20,9 mld zł i bardzo znacząca liczba miejsc pracy" - mówiła na czwartkowej konferencji prasowej minister rozwoju.

Podkreśliła, że 319 z tych decyzji dotyczyło firm z polskim kapitałem. Według danych MR, deklarowana wartość przedsięwzięć firm z polskim kapitałem to 9,3 mld zł.

"PSI ma być jednym z tych elementów, które mają ułatwić powiększanie potencjału polskich małych i średnich firm" - powiedziała szefowa MR. Zaznaczyła, że "z instrumentów Polskiej Strefy Inwestycji korzystają też globalne firmy".

Według danych MR tylko w 2019 r. inwestorzy zadeklarowali 6,2 tys. nowych miejsc pracy. "Wśród 10 największych inwestorów, którzy skorzystali z systemu wsparcia oferowanego w ramach PSI znalazły się również firmy polskie: Orlen, Impexmetal czy Anwil" - czytamy w informacji prasowej resortu rozwoju. Dodano, że najwięcej inwestycji w 2019 r. pozyskały strefy: Katowicka (10,6 mld zł) i Wałbrzyska (9,5 mld zł). Następnie się plasują - TSSE Euro-Park Wisłosan (7,1 mld zł), Łódzka (6 mld zł), SSE Euro-Park Mielec (4,6 mld zł), Pomorska SSE (4,4 mld zł), Krakowski Park technologiczny (4,3 mld zł), Kostrzyńsko-Słubicka SSE (4,1 mld zł), Warmińsko-mazurska (2,6 mld zł), Legnicka SSE (2,1 mld zł), Suwalska (1,4 mld zł), SSE Starachowice (1,2 mld zł), Słupska (728 mln zł), Kamiennogórska (541 mln zł).

30 czerwca 2018 r. weszła w życie ustawa, na mocy której cały obszar Polski, na którym można prowadzić działalność gospodarczą, stał się specjalną strefą ekonomiczną (tzw. Polska Strefa Inwestycji). Tzw. rozporządzenia strefowe o zasadach udzielania pomocy publicznej, wcielające w życie ustawę, obowiązują od września 2018 r.

Nowy system wspierania inwestycji m.in. rozszerzył zasięg terytorialny Specjalnych Stref Ekonomicznych z 0,08 proc. obszaru kraju na teren niemal całej Polski, zróżnicował także kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i jego strategicznych potrzeb w myśl zasady zrównoważonego rozwoju. Przepisy umożliwią zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat. Dodatkowe punkty są przyznawane firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także za lokalizację w powiecie o wysokiej stopie bezrobocia lub mieście średnim tracącym funkcje społeczno-gospodarcze. Premiowane są te przedsięwzięcia, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki