REKLAMA
Tour de spółki

Emilewicz: Polski system start-upowy - wyróżniający w skali Europy

2019-05-22 11:18
publikacja
2019-05-22 11:18

System start-upowy w Polsce jest wyróżniającym w Europie – oceniła w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Szef MIiR Jerzy Kwieciński zaznaczył, że w tej perspektywie UE na wsparcie start-upów w Polsce przeznaczono ok. 4,5 mld zł, z czego 2,7 mld zł to środki publiczne.

/ Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

„Możemy powiedzieć, że wykonaliśmy zadanie, my zrobiliśmy ramy prawne, a fundusze i startupy zdały egzamin. Ten system start-upowy jest wyróżniającym się w skali Europy” - powiedziała minister Emilewicz podczas konferencji gospodarczej Impact'19 w Krakowie.

Jak zaznaczyła, w 2017 roku najwyższa wartość inwestycji w tym segmencie w Europie środkowej przypadła na inwestycje w Polsce.

„Polska znajduje się na ścieżce, w krwiobiegu globalnej gospodarki. Ci co inwestują w najciekawsze fundusze na świecie, inwestują dzisiaj w Polsce” - oceniła szefowa resortu przedsiębiorczości.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas prezentacji rezultatów funkcjonowania instytucji PFR Ventures, która zajmuje się organizacją finansowania start-upów w Polsce, zaznaczył, że w tej perspektywie finansowej UE na wsparcie start-upów będzie przeznaczone w naszym kraju około 4,5 mld zł, z czego 2,7 mld zł stanowią środki publiczne, a 1,8 mld zł – wkład sektora prywatnego.

„To jest największy program wsparcia dla start-upów w tej części Europy. Zauważają to organizacje międzynarodowe (…). Niewątpliwie staliśmy się atrakcyjnym rynkiem i zaczynamy przyciągać start-upy z całego regionu, a czasem nawet świata i to chcielibyśmy czynić” - mówił minister podczas krakowskiej konferencji.

Jak zapowiedział, działania związane ze wspieraniem rozwoju młodych firm technologicznych pozostaną priorytetem rządu na kolejną perspektywę finansową UE.

„Pieniędzy na ten obszar będzie więcej, bo jeśli chcemy żeby gospodarka była bardziej konkurencyjna, musimy wspierać innowacje, to jest szansa szczególnie dla młodego społeczeństwa” - zaznaczył minister.

Według niego w ostatnich latach Unia Europejska traci konkurencyjność na runku globalnym, m.in. dlatego, że ma słabsze ekosystemy do komercjalizacji innowacji. „Tych innowacji jest wiele, ale pomysły, które tu powstają, one po prostu z Europy uciekają. Jeden z głównych problemów to ekosystem zapewniający przejście tych innowacji ze świata nauki do przemysłu i usług oraz zarabianie na nich” - wyjaśnił Kwieciński.

Jak zaznaczył, rynek funduszy venture capitals, inwestujących w obiecujące młode firmy technologiczne rośnie w tempie 30-40 proc. rocznie, ale przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Azji. „To oznacza, że wiele pomysłów, które wykluwają się w UE ucieka, znajdują lepsze warunki dla wzrostu i finansowania w USA i Azji” - zaznaczył Kwieciński.

Organizacją finansowania start-upów w Polsce zajmuje się PFR Ventures. Działa on w formule funduszu funduszy, oferując finansowanie zwrotne innowacyjnym spółkom z sektora MŚP poprzez wybranych pośredników finansowych np. fundusze venture capital.

Kwieciński poinformował, że do tej PFR Ventures podpisał 30 umów z polskimi oraz zagranicznymi funduszami venture capital.

Jak zaznaczył prezes PFR Paweł Borys, dotychczasowe inwestycje w start-upy w ramach funduszy VC uruchomionych przez grupę PFR wynoszą 250 mln zł. 50 spółek otrzymało dofinansowanie.

„Nie jesteśmy z tego do końca zadowoleni, ta wartość powinna być wykonywana w dwa-trzy kwartały, bo taka jest wartość rynku. 200-300 mln zł to skala inwestycji rocznie, do której chcemy dojść w ciągu 2-3 lat” - zaznaczył Borys.

Przypomniał, że PFR Ventures uruchomił wszystkie pięć funduszy finansujących rynek VC, które inwestują w spółki na różnych etapach ich rozwoju. Są to programy: Starter (najbardziej ryzykowne przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju), Biznes (angażuje aniołów biznesu), Otwarte Innowacje (połączenie kręgów biznesowych i innowacyjnych), Koffi (zespoły międzynarodowe), NCBR CVC (angażuje duże korporacje do współpracy ze start-upami).

Środki przeznaczone na innowacyjne przedsięwzięcia pochodzą z funduszy europejskich, tj. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 oraz środków prywatnych zapewnionych przez wybranych pośredników finansowych.

Jak zapowiedział prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz, obecnie na etapie pogłębionej analizy znajduje się około 300 nowych projektów. „To oznacza, że w tym roku będą inwestycje w kilkadziesiąt dobrych projektów” - zaznaczył.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
szlachta-nie-pracuje
ona mi przypomina kogoś z rodziny Adamsów ale nie pamiętam jak się nazywał też miał taką czaszkę i wyłupiaste oczy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki