Emilewicz: Polska ma jedną z najniższych akcyz na wyroby tytoniowe i alkohol w UE

2019-11-22 08:15
publikacja
2019-11-22 08:15

Polska jest państwem w UE z jedną z najniższych akcyz na wyroby tytoniowe i alkohol - powiedziała w piątek szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że nawet po podniesieniu akcyzy, podatek ten w Polsce będzie "jedną z najniższych tego typu opłat w Europie".

/ fot. kaband / Shutterstock

Emilewicz pytana była na antenie radiowych "Sygnałów Dnia" o wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i alkoholowe oraz o zarzuty opozycji, że rząd podnosi akcyzę, bo w budżecie są pustki.

"Rozumiem, że retoryka sejmowa zniesie wszystko i sprzyja takim stwierdzeniom, ale gdyby posłowie sięgnęli do dokumentu, który przedstawialiśmy Komisji Europejskiej, Aktualizacja Planu Konwergencji, wiosną tego roku, to był pierwszy moment, kiedy powiedzieliśmy o podniesieniu akcyzy na tytoń i alkohol" - odpowiedziała.

Podkreśliła, że "Polska jest państwem w Unii Europejskiej z jedną z najniższych akcyz na te wyroby, niepodnoszoną, jeśli dobrze pamiętam, od 12 lat".

"To podniesienie akcyzy, które tutaj proponujemy i tak nadal jest jedną z najniższych tego typu opłat w Europie" - zaznaczyła.

Minister rozwoju przyznała, że jest "zdecydowanym obrońcą tego typu opodatkowywania tych akurat wyrobów". "Nie widzę powodu, dla którego coś, co generalnie nie służy kondycji zdrowotnej całego społeczeństwa, miałoby być łatwo dostępne" - dodała.

W czwartek Sejm zgodził się na 10 proc. podwyżkę akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe. Jak szacuje rząd, po 1 stycznia 2020 r. półlitrowa butelka wódki może podrożeć o ok. 1,4 zł, a paczka papierosów o ok. 1 zł. Budżet zyska natomiast ok. 1,7 mld zł. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (22)

dodaj komentarz
jes
Jak i Państwem, w którym zarobki są jedne z najniższych więc ta pani powinna sobie darować takie porównania.
wrocek65
Zabawne ze stronnicy Totalnego oszczerstwa mający się za celebrytów i wykształciuchów notorycznie opluwający "klasę robotniczą" za sprzedanie się PIS-owi za 500+, mających za nic myślących inaczej niż oni, nagle stają w obronie możliwości upijania się prostego ludu. To taki gest solidarności z "prześladowanymi" Zabawne ze stronnicy Totalnego oszczerstwa mający się za celebrytów i wykształciuchów notorycznie opluwający "klasę robotniczą" za sprzedanie się PIS-owi za 500+, mających za nic myślących inaczej niż oni, nagle stają w obronie możliwości upijania się prostego ludu. To taki gest solidarności z "prześladowanymi" , chęć przypodobania się "patologii" (przecież 500+ miało iść na alkohol) czy tez tradycyjne totalne torsje ?
pan_stanislaw_bezdomny
Poluzuj tam gdzie cię ciśnie.
jes odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Nie może bo Sasin zajedzie od tyłu.
henk54
Bo wypłaty są w Polsce najniższe. Przeliczcie ile można u nas kupić za wypłatę netto, a ile w innych krajach.
po_co
Ja mogę kupić mały samochód, a ile może Niemiec czy Rosjanin tego nie wiem.
samsza
Polacy szczęśliwcy, że mają taką świętą kobietę w rządzie, od najpobożniejszego wicepremiera na całym świecie!
piotrde
I bardzo dobrze.
Paczka fajek 30zł a 1L wódki 100zł - Wojna nam nie potrzebna. Wódka i tytoń nas zabija.
60 tys umiera co roku przez fajki
12 tys umiera przez alkohol.

72tys Polaków rocznie ! To tak jak by co roku ktoś mordował wszystkich mieszkańców miasta wielkości KONINA !

nostsherlock
No się robi wysyp partyjnych trolli w komentarzach

Powiązane: Podwyżka akcyzy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki