Emilewicz: Podstawą energetyki musi być węgiel

Polityka energetyka to największe wyzwanie dla rządu na najbliższe lata - podkreśliła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem trzeba zacząć dyskusję o "otwarciu granic Polski na energię z zagranicy".

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"Gdybyśmy się dziś zastanowili, jakie jest największe wyzwanie dla tego rządu na najbliższe lata, z całą pewnością jest to polityka energetyczna" - powiedziała Emilewicz, która w poniedziałek była gościem programu "Grafitti" w Polsat News. "I ze względu na odpowiedzialność za środowisko, ale także ze względu na zdolności i odpowiedzialność gospodarczą" - dodała minister.

Potwierdziła, że dziś podstawą energetyki państwa musi być węgiel. "Przypomnijmy, że to ma historyczne korzenie. To nie my sobie wybieraliśmy, że polska gospodarka jest oparta na węglu, bo to w Moskwie zdecydowano o tym, że elektrownie jądrowe będą budowane w Czechosłowacji i na Węgrzech, a takiej decyzji nie podjęto w stosunku do Polski" - zaznaczyła Emilewicz.

Za prąd i tak zapłacimy więcej

Spółki energetyczne apelują o podwyżki cen prądu, minister zapowiada, że wszystkie gospodarstwa domowe dostaną pełną rekompensatę, prawda jest jednak taka, że za energetyczną nieudolność polityków koniec końców i tak zapłacimy więcej.

Dodała, że zastąpienie węgla "wymaga wielu lat inwestycji". "Z całą pewnością mój resort będzie tym, który będzie wspierał prosumenckie modele rozwojowe, choćby bo to, by mitygować potencjalne koszty" - podkreśliła szefowa MPiT.

Emilewicz była też pytana, czy ceny energii wzrosną. "Robimy wszystko, by ceny nie wzrosły" - zadeklarowała. "Myślę, że to jest też moment, abyśmy rozpoczęli dyskusję o otwarciu granic Polski na energię z zagranicy" - dodała minister. (PAP)

pś/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 15 a-zet

"To nie my sobie wybieraliśmy, że polska gospodarka jest oparta na węglu"

A jaki to ma dzisiaj obchodzi? Na ministerialnych stanowiskach nie potrzeba ludzi mówiących że się nie da.

zastąpienie węgla "wymaga wielu lat inwestycji"

Trzy już zmarnowaliście.

! Odpowiedz
12 14 jerloz210935

Brak rozumu przez 30lat nie zrobiono nic by modernizować naszą energetykę,węgiel,dotacje skutek; najgorsze powietrze w Europie i dalej nic,ba niszczy się lądową energetykę wiatrową,a miliardy wyrzucono na energię jądrową,ale to wina Rosji zgroza!!!

! Odpowiedz
15 17 pluto85md

A podstawa polskiej kuchni musi byc sol z Wieliczki.

! Odpowiedz
22 19 modulometer

matko bosko czestochosko... Gdyby urodziła się przed wojną to jako ministra grzmiałaby że podstawa polskiej komunikacji ma być wóz drabiniasty z chabetą jako silnikiem. Skąd sie tacy ludzie biorą? Kwintesencja polskiej zaściankowości i braku jakichkolwiek ambicji w samorozwoju że o rozwoju technologicznym nie wspomnę.

! Odpowiedz
7 5 andrzej_bialy

Nie ma potrzeby wymyślać koła ani brnąć w średniowieczu. Już jest dostępna technologia energii punktu zerowego (inaczej energia próżni).

1. Prof. Claus Turtur z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Ostfalia zebrał dostępne informacje o technologii energii punktu zerowego.
2. Złożył generator i udowodnił, że to działa.
3. Wszystkie schematy opublikował w internecie.

Obecnie każde gospodarstwo domowe może pozwolić sobie na taki generator. Cena generatora będzie zależna od popytu... Energia może być za pół darmo...

Polski przedsiębiorca, który wdroży produkcję i sprzedaż takich generatorów może wybawić ludzkość (nie mniej nie więcej) od podatku pogłównego za konsumpcję energii konwencjonalnej.

W końcu to w Polsce urodził się Kopernik...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 jes

Litości ...
A dlaczego jeszcze nie produkujesz takich generatorów? Byłbyś miliarderem, Musk pryz tobie byłby żebrakiem.

! Odpowiedz
1 1 andrzej_bialy odpowiada jes

Uszczypliwości na płaszczyźnie ad personam świadczą, że nie masz nic do powiedzenia na płaszczyźnie merytorycznej.

... Wiadomo, kto może stracić na takiej technologii. Rzesza beneficjentów obecnego systemu energetyki opartego na węglu, ropie i gazu...

Chyba nie muszę dodawać, że życie tysięcy Polaków, umierających wskutek archaicznego systemu, jest warte więcej aniżeli dobrostan tych beneficjentów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 49 histeryk

W sferze medialnej mówi się o transformacji energetycznej. W sferze decyzyjnej zabezpiecza się interesy górnictwa na dziesiątki lat. Kosztem gospodarki Polski.

! Odpowiedz
44 48 mkx

Trzeba otworzyć granice na osoby z wyższym IQ. Wstajemy z kolan, mamy kupować jeszcze więcej energii za granicą? Wstaliśmy z kolan, i nadal podpieramy się wytycznymi ZSRR?
Ta Pani działa na szkodę interesu Państwa Polskiego!

! Odpowiedz
34 45 _xyz

Będziemy wspierać producenckie modele rozwoju, dlatego unicestwimy wszystkie lądowe wiatraki do 2030 roku.
Jesteśmy polską, patriotyczną partią, dlatego jest to dobry moment, żeby rozpocząć dyskusję o otwarciu się na energię z zagranicy.

Wszystko się klei...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,62% 1 473,35
2019-11-14 19:40:00
MIEDŹ -0,42% 5 807,25
2019-11-14 19:40:00
ROPA -0,18% 62,48
2019-11-14 19:40:00
SREBRO 0,41% 17,02
2019-11-14 19:37:00
PLATYNA 0,71% 883,65
2019-11-14 19:40:00

Znajdź profil