Emilewicz: Nie mogę zagwarantować, że ceny prądu nie wzrosną w przyszłym roku

Nie mogę zagwarantować, że ceny prądu nie wzrosną w przyszłym roku - powiedziała w czwartek szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem jest jednak "bardzo prawdopodobne", że nie podrożeje prąd dla gospodarstw domowych.

(Pexels)

W czwartkowej rozmowie z portalem gazeta.pl na pytanie, czy w przyszłym roku wzrosną ceny prądu, szefowa resortu przedsiębioczości przyznała, że odpowiedź na to jest trudna. Przypomniała, że takie samo pytanie było zadawane w grudniu zeszłego roku, gdy mierzyliśmy się "z drastycznym skokiem cen uprawnień do emisji CO2".

"Jesteśmy członkami UE, pakiet klimatyczny nas obowiązuje, zatem wiemy, że koszt uprawnień do emisji raczej nie spadnie. Ceny na giełdzie w tej chwili są stabilne, od pół roku nie rosną" - zaznaczyła Emilewicz. Zapewniła, że na przyszły rok rząd będzie starał się przygotować "dalsze rozwiązania".

Minister była dopytywana, czy jednak może zagwarantować, że ceny prądu nie wzrosną. "Nie, nie mogę zagwarantować. Nie byłabym odpowiedzialnym politykiem" - odpowiedziała. "Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby te ceny prądu utrzymać w ryzach" - zadeklarowała.

Jej zdaniem sprawa jest prostsza, jeśli chodzi o ceny w grupie G, czyli dla gospodarstw domowych, bowiem są one ustawowo regulowane. "Dla gospodarstw domowych my możemy z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że te ceny nie wzrosną" - powiedziała.

Wyjaśniła, że zostały przygotowane rozwiązania buforowe dla firm oraz system rekompensat dla przemysłu energochłonnego. Wskazała, że jest to rozwiązanie systemowe do 2030 r., w przyszłym roku i kolejnych latach rząd ma na ten cel prawie miliard złotych.

Odnosząc się do planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce, Emilewicz zwróciła m.in. uwagę, że jeden z prywatnych inwestorów zadeklarował gotowość zainwestowania własnych środków w budowę takiej elektrowni. "Ja słyszałam (...) różne plotki gdzieś tam, w świecie polskiego biznesu, że to nie jest jedyny polski biznesmen zainteresowany taką inwestycją" - oświadczyła. Odmówiła jednak ujawnienia innego nazwiska.

Michał Sołowow, najbogatszy Polak, w miniony poniedziałek ogłosił, że chciałby inwestować w małe reaktory jądrowe tzw.SMR- ry. Chemiczna firma Synthos, której jest współwłaścicielem, chce postawić niewielki, o mocy 300MW, reaktor we współpracy z GE Hitachi Nuclear Energy.

Emilewicz poinformowała natomiast o bardzo dużych planach inwestycji w przemysłowe instalacje fotowoltaiczne. Zapowiedziała, że kontynuowany będzie kierunek energetyki rozproszonej, który zaczął się w tym roku.

"Będziemy kontynuować inwestycje wiatrowe - i tutaj musimy przyspieszyć - na morzu (...). Jesteśmy w przededniu - myślę - poważnej dyskusji o korekcie ustawy 10H, czyli odległościowej, jeżeli chodzi o energię wiatrową na lądzie" - zaznaczyła.

Jej zdaniem wiatraków na lądzie powinno przybywać, bowiem to znacznie szybsze inwestycje niż w off-shore (na morzu) i atom, które jednocześnie pozwalają dostaraczyć tanią, czystą energię dla gospodarki i gospodarstw domowych.

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
28 21 palestrina

juz po wyborach, Pis może parafrazować Tuska - "a teraz prąd może być i po 7zł za kwh" a ludowi powiemy że jesteście bogaci i cieszcie sie zyciem pod panowaniem miłosiernego naczelnika

! Odpowiedz
36 24 staryznajomy

W 2020 i latach kolejnych wszystko pojdzie w gore bo trzeba odebrac w podatkach te 500+ i inne obietnice dla pospolstwa haha

! Odpowiedz
48 56 silvio_gesell

Ceny prądu wzrosną z powodu polityki klimatycznej UE.

! Odpowiedz
26 30 fakty

Cena węgla energetycznego w ARA - 60 dol/t, cena węgla z Rosji w porcie w Gdańsku - 45 dol/t, cena węgla z PGG - 80 dol. Kto pokrywa różnicę w cenie ? Pytam poważnie.

! Odpowiedz
34 23 pan_stanislaw_bezdomny

Nic nie wzrośnie, prezes ustawowo zakaże jeść grochówkę i efekt cieplarniany ustąpi.

! Odpowiedz
25 16 _jasko

Jaki wpływ ma polityka klimatyczna UE na wzrastające koszty wydobycia węgla w naszych kopalniach?
Jaki wpływ ma polityka klimatyczna UE na dotowanie naszych kopalń przez krajową energetykę.
Jaki wpływ ma polityka klimatyczna UE na rosnące ostatnio światowe ceny węgla? - Tu muszę podkreślić, że dzięki tej polityce światowe ceny węgla są zaniżane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 16 silvio_gesell odpowiada _jasko

Polska jest uzależniona od węgla i to się szybko nie zmieni. Przynajmniej nie tak szybko jak rosną opłaty za emisje CO2.

! Odpowiedz
14 5 karbinadel

i przez tęczową zarazę

! Odpowiedz
23 14 psokal

Zabawne, w zeszłym roku TVP na okrągło trąbiła że wzrost cen prądu to skutek błędów PO-PSL, desperacko naprawianych teraz przez PiS.

! Odpowiedz
24 11 wektorwg

2kkb wątpię żeby długopis się utrzymał..... A ty chandlujesz ruskim węglem?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne