Emilewicz: Dołożymy starań, by ustawa o transporcie drogowym była przyjęta przed wakacjami

Dołożymy starań, by nowela ustawy o transporcie drogowym była przyjęta przed wakacjami - zadeklarowała w środę po spotkaniu w Radzie Dialogu Społecznego z przedstawicielami środowisk taksówkarskich minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Emilewicz zaznaczyła, że nie ma podstaw prawnych, aby aplikacje typu Uber były dzisiaj wyłączane w Polsce.

"Naszym celem jest ucywilizowanie tego rynku, sprawienie, aby ci, którzy świadczą usługi transportowe (...), podlegali regulacjom, które zagwarantują te same prawa i obowiązki wszystkim aktorom na tym rynku" - zaznaczyła Emilewicz.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że po wejściu w życie ustawy będzie odpowiedni instrument, który nie będzie wymagał wyłączenia aplikacji.

"Już dzisiaj projektowi ustawy został nadany numer druku. Został już skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu wspólnej komisji cyfryzacji i infrastruktury" - dodał.

Zaznaczył, że te przepisy będą instrumentem pozwalającym osiągnąć cele, "które dzisiaj zostały bardzo wyraźnie wyartykułowane poprzez środowisko przedsiębiorców i taksówkarzy". Chodzi, jak zaznaczył, o walkę z nierówną konkurencją, bezpieczeństwo pasażerów, likwidację szarej strefy. Dodał, że wszystkie te elementy zostały ujęte w projekcie noweli ustawy o transporcie drogowym, który "został oceniony pozytywnie" przez obecnych na spotkaniu w Radzie Dialogu Społecznego.

Uber i Bolt kontra iTaxi i MyTaxi – czym się różnią aplikacje do zamawiania przewozów?

Taksówkarze zablokowali w poniedziałek ulice Warszawy. Pasażerowie nie są jednak skazani jedynie na licencjonowanych kierowców z sieci taksówkarskich. Alternatywą są mobilne aplikacje do zamawiania przejazdów, przeciwko którym strajkują taksówkarze.

Adamczyk zaznaczył, że projektowana ustawa, która niebawem wejdzie w życie, będzie gwarantowała "możliwość korzystania z aplikacji mobilnych (...), ale te aplikacje nie mogą służyć temu, by tworzyć nieuczciwą konkurencję, nieuczciwy rynek, niszczyć rynek taksówkarski. Na to na pewno nie pozwolimy" - powiedział.

Zadeklarował wsparcie dla taksówkarzy "w zakresie wszystkich służb, które mają wyeliminować (...) nieuczciwą konkurencję".

"Zobowiązaliśmy się, żeby ustawa jak najszybszym czasie była procedowana w Sejmie, w terminie wskazanym przez marszałka. Dołożymy wszelkich starań, aby to się wydarzyło niezwłocznie, aby nowa regulacja była przyjęta na pewno jeszcze przed wakacjami" - powiedziała minister Emilewicz. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska, Magdalena Jarco

ewes/ maja/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 antek10

Taksiarska mafia broni wysokich cen.

! Odpowiedz
0 3 glos_rozsadku

Że też wąska grupa społęczna potrafi wymusić terrorem jakieś regulacje prawne... co to się porobiło.

! Odpowiedz
7 32 jarekzbyszek

Dołożą starań, aby złotówa spod dworca dalej kasowała za kurs ile zapragnie. A z topografii miasta to powinni egzaminować swoich kierowców z SOP, może będzie mniej wypadków.

! Odpowiedz
9 34 obywatel22

Innymi słowy rząd dołoży wszelkich starań, żeby było tak jak było. Polska pełna parą zmierza do socjalizmu...

! Odpowiedz
0 1 glos_rozsadku

już dawno jest socjalizm

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne