Emilewicz: Nasza wybitnie utalentowana młodzież ściąga do Polski inwestorów

Budowana w regionie "Dolina Krzemowa" może stać się realną marką Wielkopolski w Polsce i w Europie – powiedziała w środę do uczestników zorganizowanej w Poznaniu konferencji "Liderzy Zrównoważonego Rozwoju - Inwestycje, Środowisko, Technologia" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

(Ministerstwo Rozwoju)

Projekt "Polska Dolina Krzemowa" minister Emilewicz zainicjowała we wrześniu ub. roku w stolicy Wielkopolski w trakcie swojej kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

Minister rozwoju przypomniała w środę, że w USA, powstał - dzięki sprzyjającym warunkom - ekosystem stworzony przez "zdolnych informatyków, matematyków, wizjonerów, którzy korzystając z sieci współpracy, zaczęli budować to, co jest dziś najwyższą wartością amerykańskiej gospodarki - nowoczesne technologie".

Jak dodała, choć historii amerykańskiej Silicon Valley nie można wiernie odtworzyć w polskich warunkach, "pewne rzeczy nas łączą".

"Znajdujemy się w wyjątkowym historycznie momencie: Polska gospodarka jest niezwykle rozpędzona, dziś do Polski zagląda wielu inwestorów z całego świata. Mamy też wybitnie utalentowaną młodzież – ten kruszec nowoczesnej gospodarki zgęszczony w takich proporcjach, jakie trudno spotkać w innych państwach np. starej UE" - powiedziała.

Wyjaśniła, że dotyczy to m.in. informatyków, inżynierów czy mechatroników. "Oni sprawiają, że trafiają do Polski nowi inwestorzy. Sprawiają też, że w Polsce powstaje coraz więcej firm, które są w stanie zaspakajać potrzeby naszego rynku oraz eksportować towary i usługi" - podkreśliła.

Zauważyła, że Poznań ma doskonałą bazę akademicką oraz sprzyjające warunki do tego, żeby nie tylko się tu kształcić, ale i pozostawać po studiach.

Jak podkreśliła rolą państwa, samorządowców, przedsiębiorców i polityków jest by potencjału Wielkopolski "jeszcze lepiej skorzystać".

"Biorąc pod uwagę potencjał zgromadzony w Poznaniu nie mam wątpliwości, że marzenie tej wielkopolskiej +Doliny Krzemowej+, które było deklarowane przez wielu przedstawicieli świata akademickiego, polityków, stanie się realną marką Wielkopolski w Polsce i w Europie" – zapewniła minister.

Jadwiga Emilewicz inicjując we wrześniu ub. roku w Poznaniu projekt "Polska Dolina Krzemowa" podkreślała, że dzięki sektorowi zaawansowanych technologii Polska może osiągać niebawem podobne przychody co amerykańska Silicon Valley.

Organizatorem konferencji "Liderzy Zrównoważonego Rozwoju - Inwestycje, Środowisko, Technologia" była spółka Inea. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 carlito1

Ta pani już bredzi..... Za PiSu to stąd uciekają firmy, o czym świadczą liczby inwestycji... A kolejna fala młodych już myśli o wyjeździe, bo mikobiznesu tu prowadzić już się nie da... Ceny rosną jak zwariowane.. coraz więcej regulacji, podnoszenia kar, biurokracji... A i do coraz większego ogółu dociera powoli to, żeby mieć tu pieniądze to trzeba być "swoim ziomkiem" i siedzieć w SSP.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell

Dolinę krzemową zbudowali hipisi, którzy mieli dostęp do narkotyków. Taka jest prawda.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.