Emilewicz: Mikrofirmy potrzebują obniżania progu dostępu

Jeśli obniżony podatek PIT będzie dotyczył też mikrofirm, to przyjmiemy go z jeszcze większym zainteresowaniem - mówiła w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pytana obniżkę podatków w ramach nowej "piątki PiS".

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"W Ministerstwie Finansów trwają prace nad operacjonalizacją, w jaki sposób ten podatek obniżony (z 18 na 17 proc. - proc.) miałby wyglądać" - powiedziała na antenie Jedynki Polskiego Radia szefowa MPiT pytana, czy zapowiadana w ramach nowej "piątki PiS" zmiana stawki PIT będzie dotyczyć także mikroprzedsiębiorców.

"Jeśli będzie on także dotyczył mikrofirm, to przyjmiemy go z jeszcze większym zainteresowaniem, bo to one właśnie przede wszystkim potrzebują obniżania progu dostępu, progu rozwojowego, tego, aby rzeczywiście w ciągu kilku lat mogły się rozwijać" - podkreśliła minister.

Emilewicz powiedziała, że w czasie gdy gospodarka nieco spowalnia, "naszym największym wyzwaniem jest obniżanie kosztów pracy i obniżanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce". Zastrzegła jednak, że nasza gospodarka ciągle utrzymuje się "na bardzo wysokiej fali wzrostu".

"Dość ostrożnie szacujemy 3,5 proc. - 3,7 proc. (PKB - PAP) na ten rok, a ja myślę, że gdy utrzymamy dynamikę z początki roku (...), możemy ten rok skończyć na poziomie 4 proc. PKB" - powiedziała.

Szefowa resortu przedsiębiorczości przypomniała, że Polska rozwija się trzykrotnie szybciej niż nasz największy partner gospodarczy - Niemcy.

Zapowiedziała, że w poniedziałek odbędzie się pierwsze forum gospodarcze polsko-niemieckie w Berlinie. "To bardzo ważne wydarzenie - pierwsze tego typu spotkanie - adresowane i szyte na miarę tylko dla polskich przedsiębiorców" - tłumaczyła. Wyjaśniła, że udział w imprezie zapowiedziało ponad 300 polskich i niemieckich przedsiębiorców.

"Mamy nadzieję na większą liczbę bezpośrednich inwestycji realizowanych w Niemczech. To jest droga dla wielu polskich przedsiębiorców" - oceniła. "Chcielibyśmy podczas tego spotkania w jeszcze większym stopniu zaprezentować (...) w Niemczech branże IT/ICT, czyli szeroko rozumianą informatykę przemysłową" - powiedziała. Zaznaczyła, że branża specjalistów od programowania i projektowania linii produkcyjnych będzie na poniedziałkowym forum szeroko reprezentowana.

"Mamy nadzieję na ciekawe, dobre podpisane kontrakty. To jest przyszłość z całą pewnością: większa aktywność eksportowa, większa aktywność usługowa sprawi, że bezpieczne tempo dla rozwoju Polski 3-3,5 proc. rozwoju gospodarczego będzie utrzymane" - podkreśliła. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 karbinadel

Mikrofirmy potrzebują przede wszystkim zmniejszenia biurokracji, którą Pani rząd rozbuchał na skalę niespotykaną w ostatnim ćwierćwieczu

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.