Emilewicz: Chcemy dofinansować nawet 400 start-upów

Chcemy dofinansować nawet 400 start-upów. Tylko realnie wspierając innowacyjne rozwiązania możemy liczyć na pobudzenie naszej gospodarki - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Budżet programu to 120 mln zł. Start-upy mają otrzymać do 250 tys. zł.

"Po pilotażu, który okazał się sukcesem, idziemy odważnie dalej we wspieraniu polskich innowacyjnych firm. Tym razem nasze działania będą jeszcze mocniejsze. Chcemy dofinansować i wesprzeć nawet 400 start-upów. Tylko realnie wspierając innowacyjne rozwiązania możemy liczyć na pobudzenie naszej gospodarki" - powiedziała podczas kongresu Imapct'18 szefowa MPiT. Dodała, że rolą państwa jest przede wszystkim zapewnić każdemu możliwość startu w biznesie i dopomóc w rozwoju oraz ekspansji na zagraniczne rynki, aby docelowo stał się światowym liderem w swojej branży.

O ogłoszeniu konkursu na akceleratory, które rozwiną produkty 400 start-upów we współpracy ze średnimi i dużymi firmami poinformowała w trakcie krakowskiego wydarzenia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. "Program akceleracyjny ScaleUp kontynuuje pilotaż w ramach Start In Poland" - napisano w środowym komunikacie.

Budżet programu wynosi, jak poinformowano, 120 mln zł. Każdy z akceleratorów ma dysponować 1015 mln zł. "Start-upy mogą otrzymać do 250 tys. zł. Programy akceleracyjne będą działały nawet do połowy 2021 r." - czytamy.

Dodano, że akceleratory wybrane w konkursie udzielą start-upom grantów (do 200 tys. zł), zapewnią też m.in. ekspertów technologicznych (na te usługi akcelerator będzie miał do 50 tys. zł dla poszczególnych start-upów) oraz zagwarantują dostęp do infrastruktury i know-how przedsiębiorstw z sektora MŚP, "które będą odbiorcami akcelerowanych technologii".

Jak podkreśliła Emilewicz, działania rządu zapoczątkowały i rozwinęły współpracę korporacji ze start-upami w kończącym się właśnie programie pilotażowym ScaleUp. "W programie wzięło udział 66 dużych firm i blisko 300 start-upów. Niewątpliwym efektem programu są dotychczasowe wdrożenia, których liczba przekracza 150, a kolejnych 50 jest w tej chwili negocjowanych" - powiedziała.

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii zaznaczyła, że start-upy wnoszą pomysły i rozwiązania, a duże firmy potrafią je skalować, zaś pośrednikiem i dostarczycielem wiedzy na kolejnych etapach współpracy jest akcelerator, który dba o wspólny efekt biznesowy. "W nowej odsłonie programu chcemy, żeby akcelerator pracował z trzema odbiorcami technologii, wśród których mogą być też średnie firmy" - wyjaśniła.

Jak oceniła cytowana w komunikacie prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Patrycja Klarecka pilotaż pokazał, że spółki są otwarte na innowacje niezwiązane z ich zasadniczą działalnością. "Często po zapoznaniu się z pomysłami start-upów, rozszerzały listę wyzwań i obszarów zainteresowania, dostrzegając że takie podejście rozwija ich ofertę produktową i też jest opłacalne" zaznaczyła.

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii opracowywano listę obszarów, z których miałyby pochodzić nowe rozwiązania. Minimum 25 proc. start-upów uczestniczących w każdym programie akceleracyjnym będzie musiało pochodzić z 10 obszarów wybranych jako najbardziej perspektywiczne - podano. "W ten sposób wskazujemy, rozwój których obszarów uważamy za szczególnie ważny i pożądany dla gospodarki, pozwalając jednak akceleratorom na zachowanie elastyczności w doborze start-upów" wyjaśniła Emilewicz.

Nowy ScaleUp zakłada udział w programach akceleracyjnych młodych firm technologicznych wpisujących się w obszary specjalizacji takie jak: fintech, biotechnologia farmaceutyczna, biogospodarka, cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasto, internet przemysłowy, mikroelektronika, inteligentne tworzywa, sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne - podkreślono.

Podstawowym celem akceleratorów, jak wyjaśniła PARP, jest doprowadzenie start-upów do pilotażowych wdrożeń, czyli przetestowania każdego rozwiązania lub jego kluczowych funkcji w środowisku zbliżonym do rzeczywistości gospodarczej dużych spółek. "Pozytywny wynik takich testów powinien skutkować zawarciem umów o kontynuacji współpracy nad opracowanym rozwiązaniem po zakończeniu akceleracji" - zaznaczono.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.