Emilewicz: Chcemy, aby z czasu wzrostu mógł skorzystać każdy podmiot gospodarczy

Chcielibyśmy stworzyć warunki, żeby przedsiębiorcą w Polsce nie było się z obowiązku, ale z wyboru i aby z czasu wzrostu mógł skorzystać każdy podmiot gospodarczy - mówiła w środę w Kielcach minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

(COP24)

Minister uczestniczyła w spotkaniu z przedsiębiorcami, zorganizowanym w ramach drugiej edycji cyklu "Prawo do Przedsiębiorczości". Emilewicz dziękowała przedsiębiorcom za ubiegłoroczny "ponad pięcioprocentowy" wzrost gospodarczy. "To państwa zasługa, państwa pomysłowość, państwa ciężka praca – nie od roku, dwóch ale ponad 20 lat w transformacji polskiej gospodarki, w której my - mamy nadzieję - staramy się państwu nie przeszkadzać, ale ułatwiać" – podkreśliła.

Jak wskazała, ten rok nie będzie już ze skokiem gospodarczym w podobnej skali, ale mimo to Polska jest ciągle "w awangardzie rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej". Jak przypomniała, z danych z ubiegłego tygodnia wynika, że polska gospodarka była drugą najszybciej rozwijającą się - po Malcie - gospodarką w Europie. "A szacunki na ten rok są takie, że będziemy trzykrotnie szybciej rozwijającą się gospodarką, niż gospodarka niemiecka" – dodała Emilewicz.

"Ten stabilny wzrost na najbliższa lata mamy - wydaje się - mocno zakorzeniony. Chcielibyśmy te lata dobrze wykorzystać, w taki sposób, aby stworzyć warunki do tego, żeby przedsiębiorcą w Polsce nie było się z obowiązku, ale z wyboru i aby z tego czasu wzrostu mógł skorzystać każdy podmiot gospodarczy. Bez względu na to, czy jest w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy w Kielcach, ale także czy jest w mniejszych miastach - powiatowych, czy jest firmą z kapitałem własnym, rodzimym, czy zagranicznym" – podkreśliła minister.

Emilewicz mówiła o największych zmianach dla firm, które są obecnie procedowane. Jak wskazała, te zmiany są "najważniejszymi, które przygotowaliśmy i nad którymi jeszcze teraz pracujemy, które - jestem przekonana – przeprowadzimy do końca tej kadencji". Chodzi o ustawę o zatorach płatniczych, prawo zamówień publicznych i pakiet przyjazne prawo.

Odnosząc się do przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy o zatorach płatniczych minister podkreśliła, że projektowane przepisy skracają ustawowe terminy płatności - administracja publiczna będzie musiała płacić swoim podwykonawcom w ciągu 30 dni, a w sektorze prywatnym - 60 dni w przypadku gdy dłużnikiem jest duży przedsiębiorca, a wierzycielem mały. "Po tych 60-dniach będzie natychmiastowa zapadalność i będą rosły odsetki, które będą wyższe – będą wynosiły 11,5 proc. To oznacza, że będzie to oprocentowanie wyższe niż komercyjny kredyt" – wyjaśniała Emilewicz.

Minister wskazała, że elementem ustawy będzie także tzw. ulga na "złe długi", dotycząca podatków PIT i CIT. Chodzi o zobowiązanie do zapłacenia należnego podatku dopiero wówczas, kiedy firma które realizowała usługę, będzie miała zapłacone za fakturę.

Minister przedstawiła też rozwiązanie podatkowe, które może być istotne dla importerów. Jak opisywała, wielu przedsiębiorców woli sprowadzać towary przez porty zagraniczne, bo tamtejsze warunki rozliczania podatku VAT są znacznie korzystniejsze niż w Polsce. "W tym pakiecie (przyjazne prawo - PAP) wprowadzamy rozwiązanie, które zrównuje zasadę rozliczania podatku VAT od importu portowego do zasad ogólnych, czyli przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT do 21 dnia kolejnego miesiąca" – opisywała Emilewicz.

Organizatorami cyklu konferencji dla przedsiębiorców "Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany" są Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Podczas spotkań – zaplanowano ich 20 w większych miastach Polski - przedstawiciele biznesu mogą dowiedzieć się m.in., jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, Mały ZUS, ustawę o zarządzie sukcesyjnym i innych zmianach prawnych, które weszły w życie w ostatnim czasie. W trakcie konferencji omawiane są korzyści płynące ze skrócenia okresu przechowywania i elektronizacji akt pracowniczych oraz zasady funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Podczas spotkań uruchomiane są punkty informacyjne, gdzie udzielane są indywidualne konsultacje. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji spotkań, wzięło udział prawie 6 tys. przedsiębiorców. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 4 prezes_jan

Co za brednie! Jeżeli chcieliby zrobić coś dla przedsiębiorców to nie nakładaliby tylu nowych podatków, tylko je zmniejszali. Propagandy ciąg dalszy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne