REKLAMA

Emerytury z KRUS wzrosną od marca

2017-02-19 06:10
publikacja
2017-02-19 06:10

Od marca najniższe emerytury i renty rodzinne wzrosną także dla ubezpieczonych w KRUS-ie. Świadczenia będą wynosić wówczas co najmniej tysiąc złotych brutto. Obecnie podstawowa emerytura rolnicza wynosi 882 złote.

Emerytury z KRUS wzrosną od marca / fot. phovoir / YAY Foto

Na podwyżkę o 0,44 procent mogą liczyć także posiadacze wyższych rent i emerytur. Szef Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Adam Sekściński wylicza, że po wprowadzeniu tego rozwiązania najniższe świadczenie wyniesie połowę płacy minimalnej: "Jeżeli rolnikowi zostanie wyliczona emerytura poniżej tysiąca złotych to i tak z urzędu dostanie on taką kwotę. Z waloryzacji łącznie skorzysta około 99 procent świadczeniobiorców KRUS, czyli ponad 1,1 miliona osób. Dziś około 400 tysięcy osób pobiera świadczenie poniżej tysiąca złotych miesięcznie" - szacuje Adam Sekściński.

Od kolejnego miesiąca minimalne świadczenie emerytalno-rentowe wzrośnie do tysiąca złotych również w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aby otrzymać minimalną emeryturę trzeba osiągnąć wiek emerytalny i udokumentować staż pracy (składkowy i nieskładkowy) wynoszący 22 lata dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio/sk

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (49)

dodaj komentarz
fransula
https://www.mojeplatnosci.pl/nasze-uslugi/moje-rachunki/oplaty-za-krus-zus tu płacę za swój krus... no i czekam aż się okaze ze niedopłąta..:)
fransula
opłaty za krus też na pewno pójdą w górę... Ostatnio szaleją z abonamentem, wiec i z Krusem poszaleją:)
~3świat
No to zaszaleją emeryci z KRUS - 1000 zł brutto to będzie z 800 netto! Majorko, Kuwejcie, Grecjo, Hiszpanio - nadciągamy!!!
~ad
230 Euro w bangladeszu to znaczny majątek.
~mati
ludzie na krusie płacą składkę coś ok 370 zł KWARTALNIE, co daje niecałe 120 zł miesięcznie. ludzie na zusie płacą coś ok 1300zł MIESIĘCZNIE. Skoro zusowiec dostaje emeryturę coś ok. 1300zł netto to ile powinien dostać krusowiec, który płaci 10x niższe składki ? Dodam, że krusowiec to nie tylko rolnik, to cała ludzie na krusie płacą składkę coś ok 370 zł KWARTALNIE, co daje niecałe 120 zł miesięcznie. ludzie na zusie płacą coś ok 1300zł MIESIĘCZNIE. Skoro zusowiec dostaje emeryturę coś ok. 1300zł netto to ile powinien dostać krusowiec, który płaci 10x niższe składki ? Dodam, że krusowiec to nie tylko rolnik, to cała armia taksówkarzy, fryzjerów, drobnych sklepikarzy, którzy kiedyś kupili 2 hektary ziemi i według definicji są rolnikami.
~MacGawer odpowiada ~mati
https://rf.gov.pl/orzecznictwo/zabezpieczenie-emerytalne/Z_dniem_1_kwietnia_2016_r__ponownie_otwarte_okno_transferowe_OFE__22264

Mamy 5 mln emerytów zusowskich i dopłatę na poziomie 50 mld zł. Dla 1.2 mln emerytów krusowskich dopłata wynosi 16 mld zł. jak widać pomimo bardzo niskich składek NA EMERTYTA dopłaca sie
https://rf.gov.pl/orzecznictwo/zabezpieczenie-emerytalne/Z_dniem_1_kwietnia_2016_r__ponownie_otwarte_okno_transferowe_OFE__22264

Mamy 5 mln emerytów zusowskich i dopłatę na poziomie 50 mld zł. Dla 1.2 mln emerytów krusowskich dopłata wynosi 16 mld zł. jak widać pomimo bardzo niskich składek NA EMERTYTA dopłaca sie porównywalne kwoty! Malo tego, dopłaty do KRUS są stabilne, a do ZUS (FUS) z roku na rok rosna i nie jest wykluczone, że za kilka lat przekroczą 70 mld zł!

Podsumowując - przecietny podatnik placi tyle samo na emeryta z KRUS czy ZUS. Ale jak nic sie nie zmieni to pzreciętny paracownik będzie płacił WIĘKSZY ZUS niż obecnie i dodatkowo WIĘKSZA CZĘŚĆ PODATKÓW trafi do emerytów z ZUS niż KRUS!
~jyu odpowiada ~MacGawer
Cwaniaczku, 50 mld zł to jest nie tylko na emerytów ZUS ! A co do porównywalności, to naucz się liczyć !
~eeee1 odpowiada ~mati
Ciągle tylko mowa o składkach, a może łaskawie zobaczysz ile Państwo dopłaca do zusu i krusu w przeliczeniu na jedną osobę? To nie wina krusu że zus wydaje gruby hajs na pałace ze szkła i marmuru.
~eeeee odpowiada ~MacGawer
Brawo, jedna myśląca osoba się trafiła.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki