REKLAMA

Emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł brutto

2020-01-09 16:15
publikacja
2020-01-09 16:15

Od marca emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł brutto. Najniższe wyniosą 1200 zł brutto – tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą w czwartek uchwalił Sejm. W związku z nią wzrośnie z 1600 zł do 1700 zł także próg dochodowy przy świadczeniu dla osób niesamodzielnych.

/ fot. Cedric E / Shutterstock

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 444 posłów, jeden był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Posłem głosującym przeciw był Jakub Kulesza z Konfederacji.

Posłanka Magdalena Biejat (Lewica) zgłosiła dwie poprawki do nowelizacji ustawy jako wnioski mniejszości. Pierwsza przewidywała, że najniższa renta dla osób całkowicie niezdolnych do pracy wynosiłaby 1600 zł, a dla osób częściowo niezdolnych do pracy – 1200 zł, a najniższa emerytura i renta rodzinna wynosiłyby 1600 zł. Druga przewidywała, że kwota waloryzacji wynosiłaby nie mniej niż 100 zł (50 zł w przypadku emerytury częściowej i 75 zł w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy). Obie poprawki zostały odrzucone.

Nowelizacja ustawy przewiduje, że od 1 marca wszystkie emerytury i renty wzrosną o 3,24 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł brutto (35 zł w przypadku emerytury częściowej i 52,50 zł w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy).

Wyższą podwyżkę niż wynikająca z prognozowanego wskaźnika 103,24 proc. otrzyma około 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto.

Wzrosną także najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne do 1200 zł (wzrost z 1100 zł), a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł (wzrost z 825 zł). Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji.

W związku z nowelizacją podwyższony został także próg uprawniający do wypłaty świadczenia dla niesamodzielnych do 1700 zł. Obecnie o świadczenie uzupełniające w kwocie do 500 zł mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł.

Wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.(PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
antek10
A składki na ZUS wzrosną o ok 100 zł. Gdzie jest reszta misiu?
emeryt_giełdowy
"DOBRA ZMIANA" rzuciła 70 zł. waloryzacji, a sobie 30 tys. zł. nieopodatkowanej diety zachowała.
Każdy emeryt zna takie pojęcia jak średni okres życia i tzw. okres dożywalności, który jest podstawą do wyliczenia - przeliczenia jego wirtualnego kapitału emerytalnego zapisanego na koncie w ZUS na wysokość
"DOBRA ZMIANA" rzuciła 70 zł. waloryzacji, a sobie 30 tys. zł. nieopodatkowanej diety zachowała.
Każdy emeryt zna takie pojęcia jak średni okres życia i tzw. okres dożywalności, który jest podstawą do wyliczenia - przeliczenia jego wirtualnego kapitału emerytalnego zapisanego na koncie w ZUS na wysokość miesięcznej emerytury.
Tzw. waloryzacja ma wynosić przeciętnie 70 zł. miesięcznie, czyli 840 zł. rocznie. Pytanie dlaczego skoro kapitał powinien pracować i zarabiać przynajmniej w wysokości 2,5% tak jak to można robić odkładając na lokatę roczną w banku.
Jeżeli mamy np. 500 tys. zł. kapitału emerytalnego w ZUS to rocznie w banku otrzymamy 11,5 tys. zł., czyli miesięcznie 958 zł.
Wystarczy jeden rok na 2,5%
lokacie i mamy na 10 lat waloryzacji w wysokości 840 zł.lub na 2-3 miesiące emerytur w roku następnym.
A jakie to będą kwoty jak mamy ponad milion kapitału emerytalnego!!!!
Dojna zmiana, jest hojną zmianą dla siebie zachowała 30 tys. zł. rocznie tzw. nieopodatkowanej diety parlamentarnej.
Dojna zmiana ustaliła minimalne wynagrodzenie na poziomie 2.600 zł. miesięcznie, czyli 31,2 tys. zł. rocznie.
Dojna zmiana nie chce, aby ciemny lud miał kwotę wolną w wysokości 31,2 tys. zł. rocznie w podatku PIT, tzn. takiej jak roczna nieopodatkowana dieta parlamentarna.

My tu sobie piszemy i polemizujemy nt. 70 zł. waloryzacji, minimalnej pensji 2.600 zł. i tym podobnych pierdołach, a DOJNA ZMIANA zmieniając członków Zarządów Spółek Skarbu Państwa (vide 9 zmian w Enerdze i ostatnia zmiana w PGNiG), w wyniku otrzymywanych wynagrodzeń i odpraw załatwia sobie Prywatny Kapitał Emerytalny w wysokości 2-5 mln zł. i ma głębokim w poważaniu pojęcie "stopy zastąpienia" oraz dyskusje typy emerytury na poziomie średniej krajowej, a od nas oczekuje realizacji dobrowolnego ustawowego przymusu oszczędzania i inwestowania przez PPK.
silvio_gesell
Emerytury są już na maxa, można spadać

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki