REKLAMA
PILNE

Emerytura albo dom

2015-03-23 23:38
publikacja
2015-03-23 23:38
Emerytura albo dom
Emerytura albo dom
/ Bankier.pl

Komisja Nadzoru Finansowego proponuje, by oszczędności emerytalne z III filaru mogły służyć sfinansowaniu inwestycji mieszkaniowych. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze na trzecim filarze częścią wkładu własnego (Bankier.pl)

Pomysł przedstawił na spotkaniu u prezydenta szef KNF Andrzej Jakubiak. Pieniądze przeznaczone na emeryturę mogłyby stać się częścią wkładu własnego przy kredycie hipotecznym.

Dziś III filar nie cieszy się popularnością. Pomysł KNF miałby podnieść atrakcyjność indywidualnego oszczędzania na emeryturę.

Na Indywidualnych Kontach Emerytalnych Polacy zgromadzili 4,7 mld złotych, a w Pracowniczych Programach Emerytalnych - ponad 10 mld.

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Nieemerytalne oszczędności emerytalne?

Pomysł KNF na pierwszy rzut oka wydaje się co najmniej dziwaczny. Czy ma zachęcać do przeznaczenia oszczędności emerytalnych na inny cel? Dlaczego zatem nazywać to trzecim filarem, skoro zgromadzone fundusze trafią do dewelopera lub sprzedawcy na rynku wtórnym? Sens istnienia IKE i IKZE, cieszących się dotąd umiarkowanym powodzeniem, zostanie dodatkowo rozmyty. Chyba, że KNF chce żeby trzecim filarem były nieruchomości, a zamrożony w nich kapitał ma być w przyszłości wykorzystany np. w odwróconym kredycie hipotecznym.

Dla oszczędzających na wkład własny nazewnictwo nie będzie ważne. Na pewno z otwartymi ramionami przyjmą każdą formę wsparcia. Z ich punktu widzenia kluczowe będą szczegóły, których na razie nie znamy. Jeśli "mieszkaniowe" wykorzystanie środków nie pozbawi ich prawa do podatkowej ulgi, to zapewne znajdą się chętni, by przez kilka lat odkładać pieniądze mimo skromnych limitów wpłat.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

IAR/DGP/łp

Źródło:IAR
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~Jan
Przestańmy finansować deweloperów. Płaćmy firmom budowlanym 2500 za metr a nie 4000-6000 i więcej deweloperom.
Fundusz Narodowy Budownictwa powinien kupować mieszkania za 2000-2500 i wynajmować na wolnym rynku.
W rodzinach powinna zaistnieć świadomość, że dzieci powinny odkupić od swoich rodziców za rentę dożywotnią
Przestańmy finansować deweloperów. Płaćmy firmom budowlanym 2500 za metr a nie 4000-6000 i więcej deweloperom.
Fundusz Narodowy Budownictwa powinien kupować mieszkania za 2000-2500 i wynajmować na wolnym rynku.
W rodzinach powinna zaistnieć świadomość, że dzieci powinny odkupić od swoich rodziców za rentę dożywotnią ich mieszkanie lub dom. Chyba, że rodziców stać na darowiznę. Gdyby dziecko chciało zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości 300 000zł, to odda bankowi ok 600 000 przez 30 lat. Za takie mieszkanie rodzice powinni otrzymywać od dzieci rentę dożywotnią w wysokości ok 1000 zł. Bank w Hipotece odwróconej tyle im nie da. A na dzieciach i tak spoczywa prawny obowiązek opieki nad rodzicami. Podobnie powinno być z osobami obcymi.
~Obserwator
IKZE to oszustwo- końcowy podatek 10 procentowy od całości zgromadzonych środkówów ,a nie od zysków sprawia,że zamrażanie tam pienędzy nie ma sensu..Zresztą po tym co kolesiostwo zrobiło z OFE nikt już nie ufa PoPisowcom i IIIfilarowi...GPW też odstrasza- jeśli preanalizuje się historię notowanych tam spółek od IKZE to oszustwo- końcowy podatek 10 procentowy od całości zgromadzonych środkówów ,a nie od zysków sprawia,że zamrażanie tam pienędzy nie ma sensu..Zresztą po tym co kolesiostwo zrobiło z OFE nikt już nie ufa PoPisowcom i IIIfilarowi...GPW też odstrasza- jeśli preanalizuje się historię notowanych tam spółek od debiutów to wydaje się,że kupienie tam i trzymanie akcji to prosta ścieżka do bankructwo...Pozostaje więc złoto,srebro,nieruchomości,ziemia...
~pomatol
Kto wyslal tego jakubiaka? chodzi na smyczy deweloperow i bankow?
Czemu ten wielki szef knf nie zrobi porzadku z umowami?
Dlaczego sprzedaz kredytu hipotecznego to sprzedaz wiazana?
To tak jakbym poszedl do sklepu, chcial kupic gume a dostalbym gume i cole.

Wybory wkrtoce trzeba pogonic POmatolow, a bronka w 1
Kto wyslal tego jakubiaka? chodzi na smyczy deweloperow i bankow?
Czemu ten wielki szef knf nie zrobi porzadku z umowami?
Dlaczego sprzedaz kredytu hipotecznego to sprzedaz wiazana?
To tak jakbym poszedl do sklepu, chcial kupic gume a dostalbym gume i cole.

Wybory wkrtoce trzeba pogonic POmatolow, a bronka w 1 kolejnosci.
~wg
Środki zgromadzone na III filarze są własnością tego, kto je tam wpłacił, a więc OBYWATELA a nie KNF lub "rządu", tak jak środki zgromadzone przez OBYWATELI na lokatach, ROR-ach, etc. Dysponowanie nimi, niezależnie od tego jakie stworzy się "prawo" w celu budowy domów (kto będzie wówczas ich właścicielem?Środki zgromadzone na III filarze są własnością tego, kto je tam wpłacił, a więc OBYWATELA a nie KNF lub "rządu", tak jak środki zgromadzone przez OBYWATELI na lokatach, ROR-ach, etc. Dysponowanie nimi, niezależnie od tego jakie stworzy się "prawo" w celu budowy domów (kto będzie wówczas ich właścicielem? właściciel środków z III filaru????) bez zgody ich właściciela jest zwyczajnym złodziejstwem - tak samo jak dysponowanie nie swoim samochodem, batonikiem ze sklepu, etc.

Pomysły KNF świadczą jedynie o tym, że w chwili obecnej nie istnieje już kwestia czy zrobić skok na pozostałości z II filaru (OFE) jak również kiedy to zrobić - pewnie po wyborach.... W chwili obecnej rządzący kombinują, jak zrobić skok na oszczędności Polaków - niezależnie gdzie one się znajdują.
Cypr to pikuś...
~hgw
Chodzi o to by konfitury jakie sa w III filarze politycy mogli rozdysponowac i obiecac wiekszosci, np. haslem kasa z OFE na mieszkania socjalne i wybrancow narodu
~pomatol
Zawsze uwazalem, ze blokowanie sobie kasy w ike ikze czy innych tego typu pomyslach to po prostu marnowanie pieniedzy.
Najwiekszy minus ze nie mozna ich wyciagnac. Nie ma to jak wlasna kasa, nawet kosztem smiesznych bonusow :)

Zreszta sami widzicie jak zaczynaja mieszac.
~polak2
Na co komu dom na emeryturze?kasa miała być na Hawaje przecierz?Wkład na kredyt ? 30 lat?spłaci sie jak będzie 90 lat.paranoja i nagonka Banków i Deweloperów.
~Rudolf
Na żadne filary nikt już się nie da nabrać ,w złodziejskim kraju brakuje baranów do strzyżenia.
~Rafi
Szukają pieniędzy do rozkręcenia maszynki hipotecznej :P
~pa
Wolałbym, żeby można było tak wykorzystać raczej "środki z ZUS", panie Jakubiak. ;)

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki