REKLAMA

Emerytura Plus ze środków dla niepełnosprawnych? Szwed tłumaczy

2019-11-20 14:30
publikacja
2019-11-20 14:30

Nie ma żadnych obaw o to, że jakiekolwiek środki zostaną zabrane osobom niepełnosprawnym - powiedział w środę w Sejmie wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed. Zapewnił, że programy finansowane z SFWON nadal będą realizowane.

/ fot. Lukasz Krajewski / FORUM

Szwed uczestniczy w posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych, która rozpatruje projekt PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).

"Nie ma żadnych obaw o to, że jakiekolwiek środki zostaną zabrane osobom niepełnosprawnym” – powiedział wiceminister Szwed. Zapewnił, że programy finansowane z SFWON są i nadal będą realizowane.

Wskazał, że są to m.in. usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych. „W tej edycji w 2019 r. prawie 32 mln zł otrzymało już 320 gmin, budżet był na poziomie 60 mln zł. Te środki są również zapisane w budżecie na 2020 r.” – informował.

Wskazał, że ponad 23 mln zł zostały też przekazane ponad 300 gminom i powiatom na opiekę wytchnieniową. „Budżet wynosił w tym przypadku 110 mln zł i również te działania są przewidziane w przyszłym roku” – powiedział.

Dodał, że 50 mln zł zostało przeznaczono na centra opiekuńczo-mieszkalne. „Trwa nabór wniosków, część z nich została już rozpatrzona” – zaznaczył.

Powiedział, że uruchomiony został także program asystentów osób niepełnosprawnych. „W tej chwili przeznaczamy 30 mln zł, w przyszłym roku (…) 80 mln zł. Jeżeli będzie większe zapotrzebowanie, oczywiście środki na to zostaną pozyskane” – zapewnił.

Przypomniał, że największym wydatkiem z SFWON jest świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. „Do 14 listopada wpłynęło ponad 513 tys. wniosków, są one realizowane na bieżąco. Prawie 140 tys. świadczeń już zostało wypłaconych” – poinformował.

Dodał, że w 2019 r. na ten cel zostało przeznaczonych 811 mln zł, a w 2020 r. będzie to 4,5 mld zł. „Tu nie ma żadnego zagrożenia, te środki są zapisane w ustawie budżetowej w ramach tego Funduszu i tutaj nic się w tym zakresie nie zmieni” – zapewnił wiceminister.

"W 2020 r. kwota, którą przeznaczymy na wsparcie osób niepełnosprawnych, łącznie z programem dostępności, przekroczy ponad 27 mld zł. W 2014 r. było to 14 mld zł. Czyli skok jest duży, ale wiemy, że tych zapotrzebowań jest zawsze dużo i musimy na nie odpowiadać” – powiedział Szwed. (PAP)

autorki: Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec

ozk/ kkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki