Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu "Emerytura Plus"

Emeryci i renciści wraz z majowym świadczeniem otrzymają 1100 zł brutto (888,25 zł netto) – przewiduje ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

"To moment wielkiej radości i satysfakcji, że ten kolejny element polityki ukierunkowanej na działania prospołeczne i prosocjalne możemy dzisiaj zrealizować w Pałacu Prezydenckim, jako ostatni element procesu legislacyjnego przed publikacją ustawy" – powiedział prezydent, podpisując ją.

Wskazał, że dzięki niej budżety emerytów i rencistów zostaną zasilone dodatkową kwotą.

"To jest jednorazowe świadczenie skierowane do prawie 10 mln Polaków – ludzi, którzy w znakomitej większości liczą pieniądze do końca miesiąca i nie mają rewelacyjnej sytuacji materialnej" – powiedział.

Podkreślił, że 1100 zł brutto, czyli 888 zł netto, to "kwota niebagatelna, która z pewnością pozwoli zaspokoić wiele potrzeb".

Zgodnie z ustawą, świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym:

  • emerytury i renty w systemie powszechnym, 
  • emerytury i renty rolników, służb mundurowych, 
  • emerytury pomostowe, 
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne, 
  • renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne 
  • renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymają także osoby pobierające:

  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Wysokość świadczenia to 1100 zł brutto, czyli ok. 888 zł netto. Większość świadczeń będzie wypłacona wraz z majową emeryturą lub rentą (część osób świadczenie może otrzymać już w kwietniu, ponieważ 1 maja, który jest terminem wypłaty niektórych świadczeń, to dzień wolny od pracy). Niektóre świadczenia rolnicze są wypłacane raz na kwartał i w takich przypadkach świadczeniobiorcy "Emeryturę Plus" otrzymają w czerwcu.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty świadczenia "Emerytura Plus" to 10,8 mld zł.

Prezydent podziękował minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej, senatorom i rządowi, że została podjęta decyzja o realizacji jednorazowego świadczenia w bieżącym roku. Jego zdaniem jest to "pewien gest ze strony polskiego państwa, skierowany do tych ludzi, którzy pobierają świadczenia emerytalne, rentowe i także przedemerytalne".

"Dziękuję, że ten gest ze strony polskich władz, rządu i prezydenta RP, może być zrobiony wobec tych, którzy pobierają te świadczenia" – powiedział. Przypomniał, że polityka wsparcia socjalnego była jednym z elementów kampanii wyborczej podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku.

"Cieszę się, że te zobowiązania są w tej chwili konsekwentnie realizowane i że nie były to obietnice rzucane na wiatr, tylko były to słowa wypowiadane z wielką odpowiedzialnością, powagą i z wielkim szacunkiem dla tych, do których były dedykowane" – wskazał Duda.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że świadczenie "Emerytura Plus" przysługuje "z urzędu" każdemu emerytowi i renciście, który ma uprawnienia do świadczeń. "Chcę to bardzo mocno podkreślić: +z urzędu+, czyli nie trzeba nic robić, aby to świadczenie uzyskać" – wskazał prezydent.

Trzynasta emerytura bez wniosków

Dodał, że nie trzeba będzie składać "żadnych wniosków, podań, nigdzie chodzić ani wpuszczać nikogo do domu". "Mówię o tym, bo zawsze jest niebezpieczeństwo, niestety, że znajdą się nieuczciwi ludzie, którzy będą chcieli przy tej okazji oszukać, okraść emerytów, rencistów, ludzi starszych" – podkreślił prezydent Duda.

Trzynasta emerytura wypłacana jednorazowo

Nie ma planów na trzynastki w kolejnych latach. Będzie ona wypłacana jednorazowo. 

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Olga Zakolska, Maciej Zubel, Dorota Stelmaszczyk

ozk/ kkr/ zub

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 kolumb1234

Nie wiem kto tu jest większym złodziejem ten co teraz okradnie emeryta na pare złotych czy ten co okrada jego dzieci i wnuki na tysiące

! Odpowiedz
0 1 kaczka-po-smolensku

dopóki trwają igrzyska :) i wino się leje lud ma to w pupie ze tylnymi drzwiami wchodzi likwidacja przedawnienia podatkowego i milion nowych podatków :) czego się spodziewać po elektoracie głosującym w systemie demokratycznym aha jeszcze cytacik klasyka uwielbianego przez forumowych komunistów

Na to, by w danym kraju zapanował socjalizm, wystarczy wprowadzić w nim demokrację.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne