"Emerytura Plus" powtórzona w przyszłym roku?

"Emerytura Plus" jest docelowo programem wieloletnim. To oczywiste, że jeśli wygramy wybory będziemy chcieli go kontynuować - zadeklarowali we wtorek europosłowie PiS: Karol Karski oraz Ryszard Czarnecki.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Podczas wtorkowej konferencji prasowej politycy PiS byli pytani, czy jeśli ich ugrupowanie wygra wybory parlamentarne, to trzynasta emerytura będzie wypłacana co rok.

Karski wskazał, że docelowo "Emerytura Plus" jest programem wieloletnim. "To jest oczywiste" - oświadczył polityk PiS.

Również Czarnecki podkreślił, że oczywistym jest, że PiS będzie chciało kontynuować ten program. "Aby ta "13", bardzo dobrze przyjęta przez polskich emerytów, była dalej kontynuowana" - powiedział.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że we wtorek o godz. 17 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. - "Emerytura Plus".

Zgodnie z uchwaloną na początku kwietnia ustawą, świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

"Trzynastą emeryturę" otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Większość świadczeń "Emerytura Plus" zostanie wypłacona wraz z majową emeryturą lub rentą. W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

"Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych, tj. części 29 – Obrona narodowa, części 37 – Sprawiedliwość oraz części 42 – Sprawy wewnętrzne na 2019 r." – czytamy w uzasadnieniu ustawy. 

autor: Anna Tustanowska, Mateusz Roszak

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 14 karbinadel

Wyjątkowo prymitywne kupowanie głosów. Czy Czarnecki z karskim uważają, że polscy emeryci są tak samo zdegenerowani jako oni, żeby za parę groszy tańczyć jak im Jarek zagra?

! Odpowiedz
1 13 anna_domagalczyk

No jeśli Ryszard Czarnecki wraz z K.Karskim obiecują że będą chcieli, to na pewno będą chcieli. Ale właściwie po co ta informacja i cały artykuł?

! Odpowiedz
1 10 marxs

a alkoholik z fioletowym nochalem zwrócił juz kasę za rozbitego melexa w Grecji?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne