"Emerytura Plus" będzie wypłacana bez konieczności składania wniosku

2019-04-11 16:19
publikacja
2019-04-11 16:19

Staraliśmy się maksymalnie uprościć procedurę ubiegania się o świadczenie "Emerytura plus" podkreślił w Senacie wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki. Świadczenia w wysokości 1100 zł brutto (888,25 zł netto) będą ustalane z urzędu, bez konieczności składania wniosku.

/ fot. Eduard Korniyenko / Reuters

W czwartek w Senacie trwa debata nad rządową ustawą w sprawie świadczenia "Emerytura plus". Ustawa przewiduje, że w 2019 r. emeryci i renciści otrzymają jednorazowo 1100 zł brutto (888,25 zł netto).

Założenia ustawy przedstawiał wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki, który odpowiadał także na pytania senatorów.

"Staraliśmy się w sposób maksymalnie możliwy uprościć procedurę ubiegania się o świadczenie" zapewnił wiceminister. "Te świadczenia będą ustalane z urzędu, emeryci i renciści nie będą musieli składać wniosku o takie świadczenie" powiedział.

Zieleniecki przypomniał, że świadczenia "Emerytura plus" będzie wypłacone wraz z majową emeryturą lub rentą (część osób świadczenie może otrzymać już w kwietniu, ponieważ 1 maja, który jest terminem wypłaty niektórych świadczeń, to dzień wolny od pracy). Niektóre świadczenia rolnicze są wypłacane raz na kwartał i w takich przypadkach świadczeniobiorcy "Emeryturę plus" otrzymają w czerwcu.

Zgodnie z ustawą świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Tzw. trzynastą emeryturę otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).(PAP)

Autorki: Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec

ozk/ kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
niepelnosprawny_org
kazdy emeryt musi wziac do reki...

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki