Emeryt ze stawką 5 zł/h. „Ochrona jest, ale jej nie ma”

redaktor Bankier.pl

Potrafią pracować za 3 zł na rękę, miesiąc ma dla nich co najmniej 250 roboczych godzin, a umowy z pracodawcą podpisują dwie – jedną na minimalną krajową, a drugą na pozostałą część wynagrodzenia. Ochroniarze.

– Zakaz przerw, zakaz rozmawiania, nawet jak nie było klientów, szef wymagał minimum 8 godzin stania, a płacił niecałe 7 zł za godzinę pracy, oczywiście na umowie-zlecenie. Przyjmowali wszystkich - nawet przewlekle chorych emerytów – mówi w rozmowie z Bankier.pl Krzysztof, który dorabiał na studiach jako ochroniarz w jednej z perfumerii Sephora.

Mimo nowelizacji ustawy o prawie zamówień publicznych, branża ochroniarska dalej ma problemy z zatrudnianiem za godziwą stawkę, normowanym czasem pracy czy z umowami cywilnoprawnymi.

Emeryt ze stawką 5 zł/h. „Ochrona jest, ale jej nie ma”
Emeryt ze stawką 5 zł/h. „Ochrona jest, ale jej nie ma” (fot. Krystian Maj / FORUM)

Ustawa, która miała zmienić wszystko

Do momentu wprowadzenia nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych warunki, na jakich mogli być zatrudniani pracownicy ochrony, były dość często, delikatnie mówiąc, niekorzystne. Konfederacja Lewiatan opublikowała w listopadzie 2015 roku „listę wstydu” i wskazała te instytucje państwowe, które zatrudniały ochroniarzy na umowach cywilnoprawnych za stawką o wiele niższą niż minimalne wynagrodzenie krajowe.

"Lista wstydu" Konfederacji Lewiatan

Instytucja

Wynagrodzenie netto za godzinę pracy

Łódzki Urząd Wojewódzki

7,97 zł

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

5,32 zł

Sąd Rejonowy w Legnicy

5,79 zł

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim

7,71 zł

Administracja Zasobów Komunalnych Łódź-Górna

5,91 zł

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

6,88 zł

Warszawski Urząd Dozoru Technicznego

7,17 zł

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

7,51 zł

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

6,78 zł

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu

5,51 do 5,95 zł

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie

4,95 zł

Wydział fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

6,28 zł

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

7,00 zł

Uniwersytet Opolski

6,79 zł

Filharmonia Gorzowska

7,35 zł

Wrocławskie Centrum Badań EIT

5,91 zł

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Remedium na takie patologie na rynku pracy miało zostać znowelizowane prawo zamówień publicznych. Nowela weszła w życie w czerwcu tego roku i wprowadziła wymóg stosowania umowy o pracę, jeśli charakter świadczonej usługi tego wymaga oraz przyjęcie obligatoryjnych klauzul społecznych. Okazuje się jednak, że przedsiębiorcy mimo nowych przepisów, nadal zatrudniają po swojemu. Sprawie przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli, która jednak jeszcze nie opublikowała pełnego raportu. Krzysztof Kwiatkowski zarysował jej rezultaty w rozmowie z Portalem Samorządowym podczas Forum Regionów: – Nie chcę ujawniać wyników całej kontroli, ale pokazuje ona, że klauzule nie są wciąż powszechne. A nawet tam, gdzie są stosowane, bywa, że mamy dziwne sytuacje. W jednym z przetargów wartych 10 mln zł jeden z oferentów wygrał, bo jako jedyny spełnił klauzulę społeczną, ale spełnił ją tak, że zatrudnił jedną osobę na niepełny etat – wyjaśnia. Okazuje się, że zamawiający nie mogą sprawdzić, czy firmy, które wygrały przetarg, rzeczywiście zatrudniają pracowników na umowę o pracę – na przeszkodzie, jak informuje portalsamorzadowy.pl, stoją przepisy o ochronie danych osobowych.

Grabski natomiast zauważa inną, niepokojącą zmianę, jaką niesie nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych. Zważywszy na wymóg stosowania klauzuli społecznych, agencje ochrony przekształcają się w zakłady pracy chronionej, dzięki czemu mają większą szansę wygrać przetarg

Pracownicy ochrony z orzeczeniem o niepełnosprawności są jak żyła złota, ponieważ firmy ochroniarskie korzystają z finansowania PFRON. Sprawia to, że agencje ochrony są zakładami pracy chronionej, co brzmi co najmniej dziwnie – mówi Grabski, specjalista ds. ochrony osób i mienia.

Za 5 zł/h ochrona jest, ale jej nie ma

Firma wynajmująca ochronę chce usługi po jak najniższej cenie, ale nie zdaje sobie sprawy z faktu, że pracownik ochrony zarabiający 3-5 zł za godzinę nie będzie robił nic poza obecnością w miejscu pracy. Ochrona jest, ale jej nie ma – komentuje w rozmowie z Bankier.pl Grabski. 

O kiepskiej kondycji wynagrodzeń pracowników ochrony świadczy rynkowa analiza porównawcza przeprowadzona przez PwC. Okazuje się, że jedynie Polska oferuje zatrudnionym ochroniarzom mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie. Średnia płaca w Czechach na tym samym stanowisku wynosi 3238 zł, podczas gdy minimalna krajowa wynosi 1414 zł, podobną dysproporcję można zauważyć w Niemczech. W Polsce stosunek ten wygląda znacznie gorzej – średnio ochroniarze zarabiają w kraju 1412 zł przy minimalnej płacy wynoszącej w 2015 roku 1750 zł.

65 proc. ochroniarzy to emeryci

Jak wynika z danych przedstawionych przez Work Service, ponad połowa zatrudnionych w ochronie to osoby, które przeszły już na emeryturę.

Widać również trend podejmowania pracy w tym sektorze przez emerytowanych pracowników służb mundurowych, którzy otrzymują uprawnienia emerytalne relatywnie wcześnie. Szacuje się, że ich udział na tym rynku stanowi około 65 proc. zatrudnienia – komentuje dla Bankier.pl Tomasz Włudyka, dyrektor linii biznesowej z Grupy Work Service.

Emeryci i renciści, choć chętnie przyjmowani przez firmy ochroniarskie, nie są tak doceniani już przez swoich kolegów po fachu.

Niepokojącym faktem jest, że część wspomnianych emerytów i rencistów świadomie zaniża stawki w branży security, ponieważ zgadzają się na wynagrodzenie w granicach 3-5 zł. I tu zacytuję jednego współpracownika: „Wie pan, w domu tych 3 zł w ciągu godziny nie wysiedzę” – mówi Grabski. 

Co na to sami pracodawcy? Barbara Bagazja z firmy Juwentus odpowiada: – Emeryci to bardzo często świetni pracownicy. Nie mają problemów z czuwaniem w godzinach nocnych, są kulturalni i uczynni w stosunku do mieszkańców osiedla czy pracowników zakładu przemysłowego. Specyfika pracy w branży ochrony od dawna budzi zainteresowanie emerytów,którzy szukają nie tylko dodatkowego źródła dochodów, ale także możliwości przedłużenia aktywności zawodowej i kontaktów z ludźmi.

Patologii związanych z zatrudnianiem pracowników ochrony można mnożyć. Pozostaje mieć nadzieje, że zapowiedziane wzmożone kontrole Najwyższej Izby Kontroli przyniosą pozytywne zmiany w tym sektorze.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 karol__79

W wielu firmach to już stereotyp. Impel inwestuje w kadrę. Ale są też miejsca gdzie nie potrzeba osiłków z oddziałów specjalnych. niech tam zarabia gość, na emeryturze policyjne - ma 40-50 lat, doświadczenie i jest sprawy.

! Odpowiedz
0 1 ~Gość

Puknij się w ten łeb. A jak coś niepasuje to wypad na Białoruś. Jak niepasuje Europa o standardy.! Wypad za miedze wschodnia.

! Odpowiedz
0 1 ~Bartek

zlecający sa sami sobie winni. za psie pieniądze mają byle jaką ochronę.
ludzie którzy nic nie potrafią nie potrafią nawet pobiec za złodziejem. po co to komu?
wystarczyłaby ustawa i faktyczny nadzór nad firmami ochroniarskimi aby każdy był odpowiednio szkolony i sprawny.
Ale co cudów oczekujecie skoro policja zatrudnia bałwanów i ludzi z plecami.
policjant który wygląda jak karzeł i którego nikt się nie boi. wstyd.
dlatego też takie firmy ochroniarskie. Z dupy!!!
nie obrażając tych dobrych!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~irek

Żadna praca nie hańbi

! Odpowiedz
2 3 ~mars

Czyli emeryt niemile widziany? Jeżeli Impel zatrudnia na takich stawkach to jest chyba zgoda drugiej strony czyli pracobiorcy

! Odpowiedz
0 3 ~cyryl

Tacy pracownicy "Żyła złota", Dwie strony zadowolone. Rynek pracy decyduje również w Impelu o warunkach płacowych.

! Odpowiedz
3 1 ~olaw

To że daje się pracę emerytowanym gliniarzom z doświadczeniem i kwalifikacjami to dobrze. W impelu też znajdą pracę wykwalifikowani pracownicy z średnim wieku. Ale opisana tu ochrona dziadków to przesada. Tak to nie wygląda

! Odpowiedz
0 1 ~eded

Kogoś nieźle poniosło w tym tekście. Realia troszkę obiegają od wizji i kreacji autora, przynajmniej w Impelu gdzie od paru lat pracuje

! Odpowiedz
0 3 ~olaw

Pracuję w Impelu od paru lat i nie wygląda to tak jak przedstawione zostalo w materiale.

! Odpowiedz
0 0 ~polina

Przyglądam się z zażenowaniem komentarzom

! Odpowiedz
2 1 ~adam

Po co to całe biadolenie, w końcu dwie strony godzą się na jakiś układ, chodzi o emerytów, którzy już jakąś sumę dostają, jeżeli z mundurówki to dobrą, bardziej przejmowałabym się całkiem bezrobotnymi, ale wielu z nich woli brać zasiłek lub pracę na czarno.

! Odpowiedz
0 0 ~krystian

Dwie strony się na coś umawiają to po co te gorzkie żale na stawkę.

! Odpowiedz
0 0 ~lutek

Stawka godzinowa, o której jest napisane jest regulowana z pewnością pozostałymi składnikami umowy

! Odpowiedz
0 2 ~igor

Wiele osób na emeryturze podejmuje pracę bardziej dla aktywności niż kasy. Emerytury mmundurowe są dośc wysokie więc to nie racje głodowe są powodem szukania zajęcia a raczej zagospodarowanie siebie. W Impelu patrzą na to z sympatią. Mają fachowców.

! Odpowiedz
3 6 ~Andrzej

A ja jako pracownik ochrony to zawsze na nockach spałem i rano wstawałem wypoczęty. Jeszcze mi za to płacili.

! Odpowiedz
0 2 ~11

"Nowela weszła w życie w czerwcu tego roku i wprowadziła wymóg stosowania umowy o pracę, jeśli charakter świadczonej usługi tego wymaga". To już z prawa pracy nie wynika przypadkiem? Trzeba specjalną ustawę do PZP pisać w której piszemy, że realizując zamówienia z PZP naprawdę nie wolno łamać KP... czyli co, oficjalnie poza PZP to Kodeks Pracy to taka ściema jest?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Attyla

Już kuźwa nie mamy sił na tych uboli tworzą ustawy pod siebie każdy tzw mundurowy na pełnej emeryturze może pracować w pełnym wymiarze czasu to jest kuźwa sprawiedliwość?

! Odpowiedz
0 9 ~Jurek

Niech prezesi Agencji Ochroniarskich zatrudniają swoje rodziny ,jezeli to jest taka dobra robota. Ochroniarz niema żadnych praw ,nie może tknąć złodzieja, nie ma wsparcia od nikogo,o co więc pretensje.
Były ochroniarz

! Odpowiedz
6 7 ~der

olicjant 46 letni a eeryture 3900 netto rozbulby w ocgronie nawet za 1 zlowtowke

! Odpowiedz
0 4 ~Marek

Czarna lista omineła chyba Śląskie bo takie stawki i niższe są nadal.Jak mówią pracodawcy jaka praca taka stawka nawet z bronią ostrą.My którzy z tego żyjemy przez emerytów i rencistów tracimy najwięcej i jesteśmy marginalizowani bo jesteśmy drożsi.Nawet pełne uprawnienia nie zawsze pomagają.Mam nadzieję że to się zmieni i ni będziemy stale w opozycji ale nareszcie docenieni...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~marek

Żadne prawo i nie wiadomo jak szeroko zakrojone kontrole tego nie wyeliminują. Dopóki będzie popyt (chętni na pracę za 5 zł), dopóty będzie podaż, czyli oferty z taką pracą. A jeżeli ludzie nie będą mieli możliwości zarabiać więcej i w lepszych warunkach, to niestety będę musieli się godzić na takie oferty.

Jest jedna "zaleta" - tego typu oferty obnażają prawdziwy stan rynku pracy. Że mimo niskiego, oficjalnego bezrobocia, mimo kolejnych sukcesów ogłaszanych przez rząd, nadal są ludzie, którzy pracują za takie pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Szarlej

Dopóki emerytom i rencistom nie zabronimy pracować do póty będą łazić do roboty, żeby tylko w domu nie siedzieć, bo oczywiście polski emeryt nie ma żadnych zainteresowań.

! Odpowiedz
2 10 ~Życzliwy

Patologią, która zaniza stawki w ochronie to są zakłady pracy chronionej. Niestety normalne agencje nie mają z nimi szans konkurować. Niskie stawki na przetargach to niskie pensje dla pracowników. Niestety zakłady pracy chronionej przyzwyczaiły klientów do tego, że ochroniarza można mieć za grosze. Od likwidacji zpchów w ochronie powinno się zacząć, a potem stawka minimalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~www

A jak tu ma się stawka minimalna wynagrodzenia? Gdzie jest NIK.

! Odpowiedz
7 5 ~Szarlej

500+ to oczywiście patologia, ale jak państwo dopłaca ochroniarzom do wypłaty (w postaci renty bądź emerytury) to jest kapitalizm!

! Odpowiedz
3 7 ~YIS

jedno i drugie to patologia

! Odpowiedz
1 7 ~nie

Nie dopłaca, tylko wywiązuje się z umowy. Po to płacisz składki żeby na stare lata od państwa emeryture dostawać. Pieniądze się należą i koniec kropka. Nic nikomu do tego co na stare lata będę ze swoim czasem robił. Będę chciał pracować? Spoko, a składki po to płaciłem przez te wszystkie lata żeby mi państwo zgodnie z umową zwróciło w postaci emerytury.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~Hiob odpowiada ~nie

Ale emeryt nie wywiązuje się z umowy! Bo zamiast iść na emeryturę zaniża stawki na rynku pracy bo państwo mu finansuje jego potrzeby, nie rozumiesz tego ?

! Odpowiedz
0 1 ~Szarlej odpowiada ~nie

Nie kolego zakaz pracy dla emeryta!!!!! Konie kropka,

! Odpowiedz
0 0 ~Szarlej odpowiada ~nie

Gdyby twoja emerytura wynikała z twoich składek to może byś dostał 300 zł/mc w tedy byś nie poszedł do roboty za 5 zł/h. Ale że twoja emerytura wynika z poziomu składek które płacą obecnie pracujący, więc nie pisz nic o wywiązywaniu się umów

! Odpowiedz
5 13 ~StanRS

Prawda paniusiu jest taka, że właściciele firemek ochroniarskich, to przeważnie byli funkcjonariusze SB, MO i trepy z wojska. Oni mają ten kraj w posiadaniu, oni też robią ustawki która partia ma wygrać wybory w tej kartoflanej republice. Politykierzy skaczą przed nimi z gałęzi na gałąź i pod nich też prawo przygotowują, żeby płacić jak najmniej w swoich firememkach ochroniarskich pracownikom zatrudnionym przez byłych esbeków.
Ostatnio przez wypadek przy "pracy" wygrał znienawidzony PiS, to są szanse na zmiany tych patologii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~PrawdziwyPolak

Ostatnio przez wypadek przy "pracy" wygrał znienawidzony PiS (startował jako zjednoczona prawica a nie PIS), to współczynnik patologii rośnie, a wiadomo, że w szeregach partii są byli działacze PZPR. Komuchy zawsze będą komuchami, choćby się grubo pudrowali.

! Odpowiedz
5 6 ~italiano

Trzeba rozróżnić ochronę od stróża . U mnie w bloku mamy takiego stróża i od momentu jak sobie dziadek siedzi w pomieszczeniu niedaleko domofonu - skończyło się dewastowanie drzwi , skrzynek pocztowych i rozwalanie wszystkiego wkoło. Teraz miesięczny koszt to około 60 PLN za mieszkanie , czy ludzie będą skłonni płacić 100 PLN ochronie - nie wiem .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 ~stróżnocny

Zamiast ochrony lokatorzy będa pilnować domofonu, będziecie mieć blisko do pracy.
Zróbcie grafik i do dzieła.

! Odpowiedz
1 19 ~Takaprawda

Wystarczy wejść na OLX i poczytać ogłoszenia o pracy w ochronie, przeważnie poszukiwane są osoby niepełnosprawne najlepiej z zaburzeniami specjalnymi czytaj psychicznymi, padaczką alkoholową i schizofrenią.
Za te osoby są najwyższe dopłaty.

! Odpowiedz
11 9 ~BRAWO

Potrafią pracować za 3 zł na rękę

i co można ? można !

a wy się domagacie podwyżek a jak nie to emigrujecie

! Odpowiedz
3 8 ~Liczygrosz

No i emigrują....

! Odpowiedz
2 8 ~emetyt

3 zł to ja miałem 5 lat temu, terza mam 7 zł i jestem zadowolony, mam 3 tys emeryturki policyjnej, w robocie poczytam,pooglądam tv,czasami coś wypiję i pospię.
Z młodych co robią za te same pieniądze się śmieje.

! Odpowiedz
2 15 ~łotake

tylko w POLSCE TAKIE PATOLOGIE .

65% pracowników to emeryci , w większości mundurowi .
33% pracowników to inwalidzi z trwałym kalectwem lub chorobami psychicznymi [ DUBIENIECKI ]
2% TO INNI M.IN. PREZESI ZARZĄD ETC

! Odpowiedz
1 19 ~gosc

Uprzywilejowane mają wcześniejsze emerytury i to spore i pracują w ochronie a dziadzius z reomatyzmem w budownictwie 65 lat biega po rusztowaniu i prosi Boga by doczekał i wziął parę emeryturek bo nie uprzywilejowany ma zawod i musi pracować do 67 lat O zgrozo chciałeś budować ten Kraj Ojczysty zwany Polska to zasuwaj bez przywilejów!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 19 ~Alarmowy

Ja,życzę tylko wszystkim prezesom i biznesmenom ,żeby jak ktoś będzie chciał ich ugodzić np nożem ,to żeby wtedy nie ochraniał go schorowany emeryt.

! Odpowiedz
3 4 ~mhm

Tu nie jest mowa o ochroniarzach typu „bodyguard”.

Mówienie na ciecia czy parkingowego „ochroniarz” to jakaś idiotyczna moda, coś jak „galeria” na centrum handlowe.

! Odpowiedz
3 3 ~noe odpowiada ~mhm

albo prawica na PIS, toż to lewaki i socjaliści jakich mało

! Odpowiedz
1 4 ~Tom odpowiada ~noe

taka z nich "prawica" jak "prawo" i "sprawiedliwość", a wcześniej "porozumienie" i "centrum"

! Odpowiedz
0 3 ~gosc

Emeryci wojskowi też pilnują jednostek wojskowych by dzielny wojak spokojnie spał emeryturze spore i się dalej pracuje przywileje zostają i jest fajnie można się bojąc dalej!

! Odpowiedz
2 20 ~Incitatus

Co najwyżej stroż, nie ochroniarz. Nazywanie inwalidy ochroniarzem to jak wywieszenie znaku "uwaga groźny pies" na posesji z biegającym latrerkiem

! Odpowiedz
0 3 ~BOLEK

ale to w tym chorym , skorumpowanym , policyjno-mafijnym kraju funkcjonuje doskonale .

! Odpowiedz
1 14 ~edek

W Polsce wszyscy mają się dobrze, kosztem tych co mają się źle.

! Odpowiedz
4 16 ~Stas

Zakaz pracy dla emerytow I rencistow bo zanizaja stawki I tworza patologie

! Odpowiedz
5 5 ~BezmozgiStas

Jak tak Ci wadzą emeryci to może uznać emeryturę za chorobę z możliwością eutanazji?

! Odpowiedz
7 11 ~Obywatel_Ochroniarz

A dlaczego? Emeryt przynajmniej wie, co to poczucie obowiązku, do pracy się stawia, zadzwoni, jak przyjść nie może, jak ma plany to powie wcześniej. A ten młody człowiek, dzisiaj jest a jutro sobie nie przyjdzie, bo dostał lepszą prace i zapomniał powiedzieć.
Dajcie spokój emerytom - jak oni wymrą, to nie będzie kim robić, bo każdy studenciak po uniwerku chce 3,5 tyś netto, samochód służbowy, telefon bez limitu i mieszkanie służbowe, bo on właśnie skończył 5 letnia imperezę ze średnią 3,5. To jest dopiero zaniżanie poziomu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 20 ~Vates

Branza ochroniarska to w glownej mierze jest wlasnoscia bylych SBkow wiec co sie dziwic...

! Odpowiedz
7 10 ~Jola

Zakazac pracy emerytą I rencista I skonczyc z ta patologia bo oni zanizaja stawki bo maja dwa dochody a inni musza przez nich robic za szmaciane pieniadze

! Odpowiedz
4 5 ~BezmozgaJola

Jak tak Ci wadzą emeryci to może uznać emeryturę za chorobę z możliwością eutanazji?

! Odpowiedz
3 6 ~Barbara

Z wypowiedzi wnioskuję, że jesteś BLONDYNKĄ i na dodatek niewykształconą, piszącą z błędami ortograficznymi. Ciekawe czy weźmiesz tę odpowiedzialną pracę za 5zł, gdy już zwolnią emerytów i rencistów, tak jak sobie tego życzysz.

! Odpowiedz
2 4 ~plutarch odpowiada ~BezmozgaJola

FAKT bezmozga.

! Odpowiedz
1 3 ~agentCIA odpowiada ~Barbara

kochaniutka za 5 pln nikt pracy nie zaproponuje a jak chce zarabiać na ochronie a nie na fikcji to ludzi musi mieć i ich opłacić .

! Odpowiedz
0 1 ~StanRS odpowiada ~agentCIA

Właśnie, ci ochroniarze z licencją co pracują w konwojach i mają zezwolenie na broń, też kokosów nie zarabiają. Co prawda zarabiają trochę więcej, ale bez rewelacji. Pracownicy na budowach mają więcej.

! Odpowiedz
3 13 ~konrad

Polska to kraj korupcji i patologii..równych i równiejszych..szlachta sie wyżywi...

! Odpowiedz
6 16 ~Franc

Morze ktoś wreszcie rozdzieli pracownika ochrony od ciecia z budki ,pracownik ochrony ma wszystkie pozwolenia na bron i srodki przymusu a cieć wystarczy że ma rente i jest inwalidą .

! Odpowiedz
1 5 ~aaa

"Może" i tak ale może bardziej przyswoil ortografie

! Odpowiedz
1 6 ~agentCIA

hmmm pisze to od lat i to można sprawdzić . CO NAJMNIEJ 80% MUNDUROWYCH EMERYTÓW MA 15% DODATEK DO EMERYTURKI ze względu NA "URAZY PSYCHICZNE " A RÓWNOCZEŚNIE MA POZWOLENIE NA BROŃ. Toż to są jaja .

! Odpowiedz
4 5 ~700mlnzłkary

"Wsparcie dla grup producenckich z sektora owoców i warzyw udzielane przez rząd PO-PSL w latach 2010-2011 i 2012-2013 zostało zakwestionowane przez Komisję Europejską i Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) i w związku z tym zostały nałożone na Polskę kary na razie w wysokości około 700 mln zł.
Pierwsza kara w wysokości 55 mln euro dotyczy lat 2010-2011, druga z kolei lat 2012-2013 i wyniosła 110 mln euro i środki te zostały już potrącone z bieżących płatności na rozwój obszarów wiejskich."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 ~Milicjant

Za komuny za godzine pracy mogłem kupić 11 paczek papierosów Sport a teraz pół paczki jako ochroniarz.

! Odpowiedz
4 3 ~Bzzzz

Za komuny nie mogłem kupić samochodu a teraz bez problemu mogę kupić

! Odpowiedz
0 3 ~wezyt

radomskich?

! Odpowiedz
0 2 ~łotake

nie tylko Ty

! Odpowiedz
10 6 ~ss

jezeli najmniejsza stawka godzinowa jest 10 czy 11 zloty to jak mozliwe ze ma 5 zl,,chyba glupi

! Odpowiedz
0 11 ~ad

na umowie zleceniu jeszcze nie masz minimalnej ;)

! Odpowiedz
1 31 ~łotake

żeby było weselej to jednostki wojskowe od lat sa "ochraniane " przez inwalidów , czesto na wózkach

! Odpowiedz
4 4 ~ares

Że na wózku to co? , ważne że mam polwolenie an broń, pozatym wózkiem szybciej objadę teren jednostki.

! Odpowiedz
1 4 ~łotake odpowiada ~ares

humorek dopisuje ?

! Odpowiedz
6 11 ~JaruśK

dobra zmiana:

koryto+
budżet-

! Odpowiedz
6 12 ~seth

brawo pis, a wy jeszcze chcecie obniżać wiek emerytalny i produkować jeszcze młodszych ochroniarzy.
Z drugiej strony taki wiekowy emeryt do niczego innego się nie nadaje.

! Odpowiedz
1 19 ~ZORRO

większość jak nie wszystkie firmy ochroniarskie to ZPCHR [ bo bez dotacji z budżetu biznesu nie ma ] . Krytykanci niech zadadzą sobie pytanie dlaczego tak jest dlaczego giełdowa spółka ochroniarska jest ZPCHR-em . Dlaczego prawie 50% tam zatrudnionych to inwalidzi z grupami a najczęściej z ta 1 -szą do której PFRON DOPŁACA PONAD 3300 NA ŁEB . Przed laty ZPCHR-Y nie musiały odprowadzać PODATKU VAT .To był biznes . Na podobnej zasadzie działają RODZINY ZASTĘPCZE [ RDDZ ] w których na dziecko przysługuje ponad 2000 pln plus 500+ . przy 2 dzieci to 5000 pln , to kasa o której 2 pracujących rodziców z 2 dzieci może pomarzyć .
to są patologie polskie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~łotake

piszesz brednie . Uważam , ze ci którzy maja przepracowane 35 lat ba nawet 50 to do jakiejkolwiek pracy już nie pójdą [ oczywiście wyjątki zawsze są ] bo ledwo nagami powłóczą a grupy inw. najlepszej nikt im nie da , ba oni nawet o takich wałach nie wiedzą .

! Odpowiedz
0 1 ~seth odpowiada ~ZORRO

na dzieci w rodzinach zastępczych nie ma 500+, nie musisz już dalej kłamać

! Odpowiedz
9 8 ~lkijlkj

wszystko fajnie tylko że albo jest emerytem albo dostaje dodatkowe pieniądze :/ sory ale nie godzę się na takie coś.
jeśli już to niech dadzą każdemu taką "emeryturę" w postaci BEZWARUNKOWEGO DOCHODU ROZPORZĄDZALNEGO NA KAŻDEGO MIESZKAŃCA POLSKI i wtedy niech sobie kto chce pracuje i tez dostaje.

! Odpowiedz
12 30 ~55RD

ALBO ŚWIADCZENIE Z BUDŻETU [ renta emerytura ] albo praca . Drastycznym przykładem są sprawne , mundurowe 35-50- latki z emeryturami 3000 , 5000 10000 czy nawet 200000 pln na miech . Ponadto są tez styrani [ pracą ? ] 40-45 letni górnicy kolejarze etc , którzy natychmiast po otrzymaniu świadczenia emerytalnego odzyskują wigor i pracują np. w kopalniach w Czechach . PANOWIE Z POLICJI NP. BIEDZIAK , SOKOŁOWSKI [ RODZINKA TEZ W POLICJI BO TO "KONFITURY ' ] Z EMERYTURĄ ca 10000 pln pracuja dale za drugie tyle [Biedziak w NIK ] Ostatnio z policji odszedł w atmosferze skandalu korupcyjnego gen. MAJ [ UR. 6 GRUDNIA 1971 ] . Bidulek tak w tej policji tyrał od połowy 1996 roku za prawie 15000 pln co miech , że mu brakowało . Niestety zamiast degradacji [ korupcja ] przeszedł sobie spokojnie po 20 latach pracy ne świadczenia ponad 10000 pln . Podobnie gen. MARZEC - KTO pamięta czym sie zasłużył . W Polsce jest dywizja generałów [ np. "FLASZKA " ] z emeryturami od 10000 do nawet 20000 pln o armii pułkowników czy majorów to szkoda pisać .Potem ta szlachta zatrudniana jest w administracji no i oczywiście w ZPCHR [ GŁÓWNIE FIRMY OCHRONIARSKIE ] które z dotacji za niepełnosprawnych doją budżet niemiłosiernie a najbardziej poszukiwani do pracy sa ludzie ślepi , bez rąk czy nów , z poważnym upośledzeniem umysłowym [ 5 schorzeń bardzo cennych ].

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~55RD

minusujących proszę choć o 2 zdania uzasadnienia a młodych o to aby pamiętali , ze to ewentualne ich miejsca pracy , których nie będą mieli jak będą sprawni fizycznie i umysłowo.

! Odpowiedz
14 3 ~Baca

Jakby ktoś baranie miał 10000pln emy to nie pracował by bo i po co?

! Odpowiedz
2 8 ~55RD odpowiada ~Baca

jesteś ćwokiem właśnie ci co maja po 10000 pln i więcej pracują do śmierci bo ciągle im mało. Zakuta pało pracują byli rzecznicy KGP , PRACUJE POLKO , MARZEC , czy ostatni boh. MAJ , Pracują ICH DZIESIĄTKI TYSIĘCY , BO TO BANALNA PROSTA KASA . Na postojach to roi się od mundurowych i rolników .

! Odpowiedz
5 8 ~nie

Minusuje. jak ktoś chce pracować to powinien mieć do tego prawo. czy to uprzywilejowany, czy nie. To nie jest tak że państwo ci te emeryture z powietrza wypłaca, tylko jednak człowiek płaci te przymusowe składki przez lata, więc jak przychodzi czas emerytury to pieniądze się takiej osobie należą. Chcesz zakazać pracy emerytom? To niech zniosą obowiązkowe składki, a nie że ktoś mi będzie na starość zarządzać moim czasem co ja mogę, a co nie. Pieniądze się należą za płacenie składek i już.

Co do firm ochroniarskich. Tak się składa że jak jesteś frajerem to tyraj z emerytami za 5 zł. Mamy wolny rynek. Nie podoba ci się stawka? Zmień pracę. Dorabiałem jakiś czas temu jak na studiach byłem właśnie w ochronie i wiesz co? Stawki miałem między 10 a 16 zł za godzinę w zależności od imprezy, czasu itd. Da się? Oczywiście że się da, trzeba tylko pomyśleć i poszukać, albo się przebranżowić na kelnera, czy coś w tym rodzaju, zamiast narzekać że emeryci to największe zło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~55RD odpowiada ~nie

" To nie jest tak że państwo ci te emeryture z powietrza wypłaca, tylko jednak człowiek płaci te przymusowe składki przez lata, więc jak przychodzi czas emerytury to pieniądze się takiej osobie należą."
Zastanów się co piszesz . ŻADEN MUNDUROWY NIE PŁACI SKŁADKI EMERYTALNEJ ani rentowej . Zawsze to można to sprawdzić w PIT. Jeżeli ktoś ma inne zdanie to jest wrednym kłamcą. STWIERDZENIE , ZE MAMY WOLNY RYNEK JEST ŻARTE . PFRON za zatrudnianie niepełnosprawnych refunduje ZPCHR-OM w zależności od stopnia niepełnosprawności . Jeżeli to jest wolny rynek to przepraszam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~Grzechu_comeback

podobnie jak BANKI, kantory, podobnie wszelkiego rodzaju działalność ochroniarsko-obronna została obsadzona, często gęsto, NIEPRZYPADKOWYMI ludźmi..... zgodnie z ustaleniami "władza wasza KASA NASZA".... poziom tych ludzi nie mógł nie mieć wpływu na poziom zarządzania i traktowania pracowników....

! Odpowiedz
2 13 ~olo

Brakuje tylko informacji ile firmy ochraniarskie biorą za 1h usługi "ochrony", ile z tego zostawiają dla siebie, a ile dostaje emeryt/inwalida/ochroniarz.
Tak to jest z wszelkim pośrednictwem pracy - zarabia pośrednik, a nie ten co świadczy pracę.
Jakość usługi - lepiej było gdy kiedyś firmy same zatrudniały zwykłych portierów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Obywatel_Ochroniarz

Ano dobra firma bierze za ochronę osiedla 9,5 zł netto + 23 % vat. Pracownikowi daje umundurowanie, wyposażenie pomieszczenia socjalnego - czajniki, grzejniki, biurka, krzesła, wieszaki, książki służby, przybory do pisania, telefon, wyposaża obiekt w jakiś system obchodowy. Pracownik dostaje maks 6 zł netto za godzinę. Kokosów więc nie ma. Jak jest zysk 1 - 1,5 z godziny pracy, proszę pomnożyć przez średnio 730 h w miesiącu i wychodzi - 1095 zł. Zawrotny zysk prawda?
Jestem za tym, żeby ludzie w ochronie zarabiali po 2,5 tyś netto na etatach i byli młodzi, sprawni, zaangażowani w pracę. Za tym, żeby dać im pełny socjal, utworzyć fundusz pracowniczy, płacić wczasy pod gruszą, turnusy rehabilitacyjne itd. A teraz ~olo, ty musisz za to zapłacić nie 30 zł miesięcznie w czynszu, tylko 250 zł i tylko dlatego tak mało, że masz mały metraż mieszkania, bo ci co mają większe, zapłacą więcej.
Paradoks ochrony - za usługę płace jak najmniej (nie raz większy jest rachunek za telefon). Wymagam na obiekcie młodych, sprawnych myślących ludzi. Współczuję zatrudnianym tam, wyzyskiwanym emerytom - więcej nie zapłacę za taką jakość ochrony. Damy młodych, ale trzeba zapłacić - wie Pan, emeryt to wcale nie jest zły pracownik. I kółko się zamyka :)
Polak chce kupić zawsze najnowszego mercedesa z pełnym wypasem mając do dyspozycji 40 tyś zł. Oczywiście winny jest mercedes, bo robi za drogie samochody, a nie Polak, co ma węża w kieszeni i wydawać chce jak najmniej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~mak

Regulacja rynku ochroniarskiego poprzez wprowadzenie "poziomów ochrony" (egzaminów psychologiczno - sprawnościowo - kompetencyjnych) rozwiązałaby problem. Przerzedziłaby rynek i odcedziła emerytów, którzy by po prostu nie nadawaliby się do tej pracy. W ogóle dziwię się, że ktokolwiek kto kupuje te usługi nie zwraca uwagi na to kto i w jakim zakresie udziela tych usług. To może byś śmieszne dopóki nic się nie wydarzy ale jak zacznie się dziać albo ochroniarz zejdzie to jest mniej zabawnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 ~slavek

Nazywajmy po prostu rzeczy po imieniu. Dzisiaj każdy nazywa się ochroną, nawet stróż po 70 roku życiu, sprzątaczka to konserwator powierzchni płaskich, o ilości manager'ów nie wspominając. Z rynku wynika, że większość usługobiorców potrzebuje zwykłego stróża, który będzie patrzył, ew. w nocy siedział. Taki stróż daje ochronę, bo za kradzież jest mniejsza kara niż jakby zrobili mu poważną krzywdę zauważając go podczas akcji. Podejrzewam również, że wysokość ubezpieczenia nieruchomości z towarem zależy od stosowanych środków ochronnych i stąd te cyrki z ochroną :) Naprawmy język, również w prawie, a wszystko wróci do normy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~okjlkj

ale po co? im nie potrzeba ochroniarzy tylko ludzi którzy jak najtaniej spełnią wymóg. musi być ochroniarz pilnujący to jest. tyle że bardziej kalkuluje im się podliczyć straty z kradzieży niż płacić za ochronę więc wolą wybrać ochroniarza emeryta albo inwalidę. :/

! Odpowiedz
3 0 ~Obywatel_Ochroniarz

~mak, nie trzeba egzaminów psycho-fizo-sprawno-myślo-kompetencyjnych. Wystarczy zacząć płacić za usługę normalne stawki - tylko że was nie stać. To jest umowa cywilno - prawna - zastrzeż sobie w umowie ludzi młodych, sprawnych, po służbach albo i nie. Każda duża firma da ci też wgląd w CV pracowników, umożliwi sprawdzenie, kto i w jakim wieku pracuje na obiekcie, jeżeli tak się umówicie. Tylko że to kosztuje, a Ciebie nadal nie stać na usługę świadczoną przez młodych i sprawnych.
Jedyną regulacją w Polsce na rynku ochrony jest cena, którą klient jest w stanie zapłacić. Wiesz popyt - podaż, taka relacja rynkowa. Płacisz za to, na co cię stać. Jak cię nie stać, to nie bież usługi, bo tylko krzywdę robisz ludziom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 13 ~Apost

Zdegustowany dobrze gada. Ilu znam ochroniarzy, tylu jest wsrod nich ludzi co ze sluzbami nie maja nic wspolnego. To jest rynek pracy, gdzie znalezli sobie nisze ludzie, co niczego nie umieją i nic w pracy robic nie chca. A ze takich w tym kraju jest na morgi, to nie trzeba dobrze placic bo i tak znajdzie sie za 15 min nastepny chetny, co by poszedl do dobrze platnej pracy, ale tam jest tyrka...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 ~anonim

Polska mentalność wyłązi z tych wpisów, co wy tu jeszcze robicie Janusze???? Jedżcie tam gdzie jest kapitalizm w czystej postaci...
Najlepiej żeby ludzie dostawali złotówkę za godzinę to by było wasze marzenie.

! Odpowiedz
0 0 ~ochrona-mienia-2000

Piszesz bo sam jesteś ochroniarzem dlatego ich tylu znasz.
ogólnie bredzisz.

! Odpowiedz
2 8 ~miro

lewiatan krytykuje mordasewiczową śmieciówke? a to dobre :)

! Odpowiedz
3 11 ~gosc

I otóż to człowiek wyeksploatowany zawodowo przechodzący po 15 latach pracy niby wrak ciezko zchorowany zap-----la jeszcze na dwóch etatach w ochronie i się śmieje z tego co nie może znaleźć pracy choćby w ochronie ale te etaty są zarezerwowane do służb mundurowych (elity ciężko sprawowanej dobrze by było aby najwyższą Izba Kontroli przyjrzala się tem zatrudnieniom) ochraniacze mundurowka wykwalifikowani mają pozwolenia na broń co dla zwykłego śmiertelnik nieosiagalne by nawet samemu się chronić i mieć pozwolenie nie da rady nie te choryzonty!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~AntyJozek

Jozek w zyciu sie nie napracowal. Glownie na czarno, czesc etatu lub siedzial na kuroniowce. Lubil gdy panstwo mu placilo. Teraz Jozek jest na emeryturze. Ponownie placi panstwo. Ale obywatele chca by w koncu mogl duzo zarabiac siedzac i spiac. Badz jak Jozek, cale zycie d... innych

! Odpowiedz
6 8 ~szarlej

Nie dyskutuj z korwinowcami oni jeszcze na utrzymaniu rodziców,

! Odpowiedz
11 15 ~ZdegustowanySocjaliz

I to jest właśnie wolny rynek i kapitalizm. Aby była jasność - w dobrym znaczeniu. Od stróża (bo ochrona to jednak coś innego) nie oczekuje się niczego więcej prócz siedzenia. Do pracy zatem zgłaszają się ludzie bez kwalifikacji. A że ich jest w Polsce mnóstwo, to i konkurują ceną swojego czasu. Stąd i stawki są niskie.
Także szanowna Pani redaktor, proszę się nie dziwić. Rozwiązaniem problemu jest oczekiwanie większego zakresu obowiązków od takiego stróża lub dokształcanie się Polakó, aby tych bez jakichkolwiek kwalifikacji było jak najmniej.
A podejście "wymagamy w przetargach aby były umowy o pracę" albo "minimalna stawka dla pracownika musi być X" to podejście socjalistyczne. Do niczego nie prowadzi. Jasne, coraz bardziej popularne w Europie. Można zatem powiedzieć, że dążymy do europejskich standardów. Tylko sama Europa jest coraz mniej popularna na świecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 16 ~th

wolny rynek? przecież jest napisane, że ten twój wolny rynek budują emeryci, którzy poszli na uprzywilejowaną emeryturę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.