REKLAMA

Elon Musk: Tesla zbuduje gigafabrykę w Niemczech

2019-11-13 11:30
publikacja
2019-11-13 11:30

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla zbuduje gigafabrykę w Niemczech - poinformował w Berlinie szef przedsiębiorstwa Elon Musk. Będzie to czwarta tego rodzaju inwestycja koncernu na świecie.

/ fot. Mike Blake / Reuters

Gigafactory 4 ma powstać niedaleko wciąż niedziałającego stołecznego lotniska BER. Produkcja ma się rozpocząć w 2021 roku od kompaktowego SUV-a Model Y, a także napędów i baterii - niespodziewanie ogłosił Musk we wtorek późnym wieczorem podczas gali, na której odbierał Złotą Kierownicę - nagrodę przyznawaną przez magazyn "Auto Bild". Oprócz tego w Berlinie powstanie centrum zajmujące się opracowywaniem nowych rozwiązań inżynieryjnych i wzornictwa.

Uzasadniając wybór Niemiec na lokalizację fabryki, Musk wyjaśnił, że kraj ten może poszczycić się znakomitymi inżynierami.

Według informacji dziennika "Tagesspiegel" zakład zostanie zbudowany w miejscowości Gruenheide na południowy wschód od Berlina. Pracę znajdzie tam około 10 tys. osób.

"To kamień milowy na drodze do poszerzania naszych kompetencji w dziedzinie budowy baterii i elektromobilności. To także dowód na to, że Niemcy są atrakcyjnym miejscem dla przemysłu motoryzacyjnego" - chwalił w środę decyzję Muska minister gospodarki RFN Peter Altmaier.

Według szacunkowych danych Tesla ma obecnie 30 proc. udziałów w europejskim rynku samochodów elektrycznych.

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
mooooo
Kilka dni temu był Mike Pompeo cis tam skamlał o murze berlińskim zapewne wyciągnął od Niemca pożyczkę bo idzie święto dziękczynienia a USA sepia na krzywy ryj bo swojej kady nie maja teraz jest musk i słynna Tesla która ciagle jedzie na kosmicznych długach i będzie budować megafabryka chyba za europejskie pieniądze Kilka dni temu był Mike Pompeo cis tam skamlał o murze berlińskim zapewne wyciągnął od Niemca pożyczkę bo idzie święto dziękczynienia a USA sepia na krzywy ryj bo swojej kady nie maja teraz jest musk i słynna Tesla która ciagle jedzie na kosmicznych długach i będzie budować megafabryka chyba za europejskie pieniądze tylko patrzec jak Lady Gaga przyjedzie do Berlina z koncertem w ramach spłaty długu ?
sel
Zapłacą lajkami z fejsbuka. mieczami diablo.
newcommer
No to trzeba przyznać że jest to całkowicie odmienna tendencja w automotiv. Tworzenie biznesu w kraju tak skrajnie nacjonalistycznym jest ryzykowne o czym przekonali się poprzednicy. Koszty pracy kosmiczne, klientela nauczona kupować audi i wieśwageny. Bankrut ale z marzeniami.
jkendy
My za 80 miliardów wydane na bezsensowne 500+ mielibyśmy kilka mega fabryk a tak mamy większe obroty w Biedronce i Lidlu.
silvio_gesell
Te 80mld wydane na 500+ wraca do budżetu jeszcze w tym samym roku podatkowym. Państwo nie ma 80mld na fabryki, które zwróciłyby się po kilkunastu latach. Na takie inwestycje można sobie pozwolić w państwach o ujemnych stopach.
slawekkry
jkendy
czy ty sobie wyobrażasz że urzędnik za te 80 mld z naszych podatków zbudowałby firmę , to jest w stanie zrobić tylko prywatny inwestor
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell
Na takie inwestycje można sobie pozwolić w poważnych państwach a nie w republikach bananowych.
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Gdybym miał tak biadolić, to dawno bym stąd wyjechał.
drdre1111
Trump obiecywał Kaczkowi, że przywali w niemiecki przemysł motoryzacyjny i dotrzymał słowa. Uderzył w niego Teslą ;) słowny gość. Brawo p...is : )

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki