Elon Musk: Tesla zbuduje gigafabrykę w Niemczech

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla zbuduje gigafabrykę w Niemczech - poinformował w Berlinie szef przedsiębiorstwa Elon Musk. Będzie to czwarta tego rodzaju inwestycja koncernu na świecie.

(fot. Mike Blake / Reuters)

Gigafactory 4 ma powstać niedaleko wciąż niedziałającego stołecznego lotniska BER. Produkcja ma się rozpocząć w 2021 roku od kompaktowego SUV-a Model Y, a także napędów i baterii - niespodziewanie ogłosił Musk we wtorek późnym wieczorem podczas gali, na której odbierał Złotą Kierownicę - nagrodę przyznawaną przez magazyn "Auto Bild". Oprócz tego w Berlinie powstanie centrum zajmujące się opracowywaniem nowych rozwiązań inżynieryjnych i wzornictwa.

Uzasadniając wybór Niemiec na lokalizację fabryki, Musk wyjaśnił, że kraj ten może poszczycić się znakomitymi inżynierami.

Według informacji dziennika "Tagesspiegel" zakład zostanie zbudowany w miejscowości Gruenheide na południowy wschód od Berlina. Pracę znajdzie tam około 10 tys. osób.

"To kamień milowy na drodze do poszerzania naszych kompetencji w dziedzinie budowy baterii i elektromobilności. To także dowód na to, że Niemcy są atrakcyjnym miejscem dla przemysłu motoryzacyjnego" - chwalił w środę decyzję Muska minister gospodarki RFN Peter Altmaier.

Według szacunkowych danych Tesla ma obecnie 30 proc. udziałów w europejskim rynku samochodów elektrycznych.

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło: PAP
Firmy:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 mooooo

Kilka dni temu był Mike Pompeo cis tam skamlał o murze berlińskim zapewne wyciągnął od Niemca pożyczkę bo idzie święto dziękczynienia a USA sepia na krzywy ryj bo swojej kady nie maja teraz jest musk i słynna Tesla która ciagle jedzie na kosmicznych długach i będzie budować megafabryka chyba za europejskie pieniądze tylko patrzec jak Lady Gaga przyjedzie do Berlina z koncertem w ramach spłaty długu ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 sel

Zapłacą lajkami z fejsbuka. mieczami diablo.

! Odpowiedz
8 18 newcommer

No to trzeba przyznać że jest to całkowicie odmienna tendencja w automotiv. Tworzenie biznesu w kraju tak skrajnie nacjonalistycznym jest ryzykowne o czym przekonali się poprzednicy. Koszty pracy kosmiczne, klientela nauczona kupować audi i wieśwageny. Bankrut ale z marzeniami.

! Odpowiedz
74 40 jkendy

My za 80 miliardów wydane na bezsensowne 500+ mielibyśmy kilka mega fabryk a tak mamy większe obroty w Biedronce i Lidlu.

! Odpowiedz
19 21 silvio_gesell

Te 80mld wydane na 500+ wraca do budżetu jeszcze w tym samym roku podatkowym. Państwo nie ma 80mld na fabryki, które zwróciłyby się po kilkunastu latach. Na takie inwestycje można sobie pozwolić w państwach o ujemnych stopach.

! Odpowiedz
1 12 slawekkry

jkendy
czy ty sobie wyobrażasz że urzędnik za te 80 mld z naszych podatków zbudowałby firmę , to jest w stanie zrobić tylko prywatny inwestor

! Odpowiedz
20 13 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Na takie inwestycje można sobie pozwolić w poważnych państwach a nie w republikach bananowych.

! Odpowiedz
1 3 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Gdybym miał tak biadolić, to dawno bym stąd wyjechał.

! Odpowiedz
0 0 sel

I głosy wieśmaków.

! Odpowiedz
58 30 drdre1111

Trump obiecywał Kaczkowi, że przywali w niemiecki przemysł motoryzacyjny i dotrzymał słowa. Uderzył w niego Teslą ;) słowny gość. Brawo p...is : )

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne