Elektryzujące zakupy miast

Samorządy szykują w przyszłym roku rekordowe inwestycje w autobusy na prąd. A do ich produkcji przymierza się nawet produkujące kotły dla energetyki Rafako - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

(YAY Foto)

"Rz" informuje, że rynek ekologicznych autobusów rozkręca się coraz szybciej. Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i branżowej firmy analitycznej JMK, tylko w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 roku łączna liczba zarejestrowanych w Polsce nowych autobusów z napędem elektrycznym, hybrydowym lub na gaz CNG zwiększyła się w porównaniu z całym ubiegłym rokiem przeszło dwukrotnie. Zmiany te dotyczą segmentu autobusów miejskich: "Zarówno wśród autobusów turystycznych, jak i międzymiastowych oraz minibusów dominuje napęd diesla i nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić" - zaznacza prezes PZPM Jakub Faryś.

Jednak wśród operatorów miejskiego transportu ekologiczne rozwiązania stają się coraz popularniejsze dzięki unijnym funduszom i antysmogowym strategiom wprowadzanym przez samorządy - czytamy w artykule. Według Aleksandra Kiereckiego, szefa autobusowego serwisu InfoBus.pl, obecnie w polskich miastach zarejestrowanych jest 89 autobusów na prąd.

"W latach 2018-2020 na ulicach polskich miast pojawi się kolejnych 339 autobusów elektrycznych, których dostawy są w trakcie realizacji, na etapie przetargu lub pozyskiwania dofinansowania" - czytamy w "Rz".(PAP)

march/ ozk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 jasiek2017

To powinien byc wymog. Aby miasta z kazdym rokiem kupowaly coraz wiecej elektrykow. Np co roku wyzszy limit o 10% zakupow. Tak aby za 10 lat 100% zakupow bylo elektrykami.

! Odpowiedz
5 2 pomorzaninm

bo Miesiecznice sa wazniejsze i Sondaze... smog i elektryki to problemy motłochu wiec po co sie tym przejmowac...

! Odpowiedz
0 0 adam.1983

Wszystko pięknie tylko skąd weżniemy tyle prądu do tych elektryków skoro teraz bez nich mamy niedobory np. w 2016 brakowało 2TWh
Jak znacząco wzrośnie liczba elektryków to niedobór będzie jeszcze większy a przecież mamy odchodzić od energii z węgla, atom też się nie podoba a wiatraki nie wyprodukują takich mocy.

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia