Elektroniczne lustroElektroniczne lustro

3COM CHCE ODPOWIEDZI NA PYTANIE JAKI JEST ŚWIAT

Badać i publikować raporty może każdy, ale co z tego, jeżeli jest to próba na 100 osobach? Niewątpliwą szansą dla socjologów zajmujących się badaniem opinii publicznej jest Internet, dzięki któremu grono respondentów znacznie się powiększa liczebnie i co ważniejsze geograficznie. Sieć pozwala na szybkie dotarcie do najodleglejszego zakątka świata. Pomysł ma tyle lat, co sam Internet. Jak dotąd brakowało jednak odpowiedniego zaplecza technologicznego i upowszechnienia tego typu projektu. Czy tym razem się uda?

Korporacja 3Com zapowiedziała uruchomienie interaktywnego badania opinii pod nazwą Planet Project. Sieć będzie podstawowym środkiem przeprowadzonej akcji. Ankieta przygotowana w ośmiu językach, składająca się z 200 pytań dotyczących przekonań, oczekiwań, obaw, podobieństw i różnic między ludźmi ma pozwolić na ocenę obecnej i przewidywanej kondycji ludzkości.

Dokument składa się z ośmiu modułów tematycznych, zawierających pytania z dziedzin: religia, przekonania i obawy; zdrowie i kondycja fizyczna; sny i marzenia; samoocena; małżeństwo; życie towarzyskie i seks; wychowanie dzieci i nauka; prawo i porządek. Przygotowaniem treści pytań zajęła się firma doradcza Harris Interactive. Akcja zbierania głosów odbędzie się między 15 a 18 listopada na stronie www.planetproject.com. Opinie respondentów będzie można natychmiast porównywać ze sobą.

Ambicją twórców projektu jest także przyczynienie się do likwidowania bariery elektronicznej poprzez wysłanie tysięcy ankieterów do wielu zakątków świata, których mieszkańcy nie mają dostępu do sieci. Między inny dlatego Planet Project uzyskał poparcie ONZ-owskiego programu Wspierania Dialogu Pomiędzy Cywilizacjami.

Wszystko to brzmi bardzo optymistycznie. W rzeczywistości jednak przepaść między korzystającymi z Internetu a tymi, którzy nie mają takich możliwości nie zmniejsza się. Idea wioski globalnej poczeka jeszcze długo na realizację. Planet Project sam w sobie jest pozytywny i ciekawy, jednak wyniki mogą znacznie odbiegać od szczytnych zamierzeń. Internet jest szybki i bardzo bogaty w treść. Jak więc zachęcić miliony internautów do odpowiedzi na 200 pytań? Czekamy z zainteresowaniem do 18 listopada.

JAN SZCZYCIŃSKI

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil