REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

El-Erian: Stany Zjednoczone nie unikną stagflacji

2022-05-18 18:01
publikacja
2022-05-18 18:01
El-Erian: Stany Zjednoczone nie unikną stagflacji
El-Erian: Stany Zjednoczone nie unikną stagflacji
fot. Lucy Nicholson / / Reuters

Chociaż Stany Zjednoczone być może unikną recesji, to stagflacja jest nieunikniona - powiedział w środę w telewizji Bloomberg Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny w Allianz.

El-Erian ocenił, że gospodarce amerykańskiej nie uda się uniknąć stagflacji, a rynki muszą jeszcze dostroić się do ryzyka znacznego spowolnienia wzrostu.

Jak przekazał Bloomberg, El-Erian powiedział ponadto, że chociaż USA "być może" unikną recesji, to "stagflacja jest nieunikniona". "Widzimy, że wzrost gospodarczy spada, a inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie" - dodał w wywiadzie.

"Winą za zaistniałą sytuację obarczył po części pogląd Rezerwy Federalnej z 2021 roku, że inflacja w pewnym momencie zaniknie" - wskazał Bloomberg. "Od tego czasu Rezerwa (Federalna - PAP) wycofała się z tej +przejściowej+ tezy i obecnie zacieśnia politykę pieniężną, a jej prezes Jerome Powell powiedział we wtorek, że stopy procentowe będą podnoszone, dopóki nie pojawią się +jasne i przekonujące+ dowody na to, że inflacja się cofa" - przypomniał Bloomberg.

Zdaniem El-Eriana "Fed w końcu nadąża za rozwojem sytuacji (...), ale wciąż ma przed sobą wiele do zrobienia".

Stagflacja jest "najgorszą rzeczą dla banków centralnych, zwłaszcza dla Fedu, ponieważ stawia jego dwa cele w konflikcie ze sobą" - powiedział. "Tej sytuacji można było uniknąć, gdyby Fed nie trzymał się swojej przejściowej charakterystyki inflacji".

Fed "będzie musiał dokonać bardzo trudnego wyboru" - powiedział El-Erian. "Wiele osób mówi, że potrzebuje szczęścia i umiejętności. W tym momencie potrzebuje dużo szczęścia" ocenił El-Erian. Dodał ponadto, że inwestorzy będą musieli wziąć pod uwagę "znaczące spowolnienie wzrostu".

Mohamed El-Erian to amerykański ekonomista pochodzenia egipskiego. Jest prezesem Gramercy Fund Management, od 2014 r. głównym doradcą ekonomicznym w Allianz, korporacji macierzystej PIMCO, gdzie pełnił m.in funkcję dyrektora generalnego. Był przewodniczącym Rady ds. Globalnego Rozwoju przy prezydencie USA Baracku Obamie (lata 2012-17). Od 2020 r. pełni funkcję szefa kolegium naukowego Queen's College należącego do Uniwersytetu Cambridge. (PAP)

Autorka: Ewa Nehring

neh/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (4)

dodaj komentarz
trolley
Może jeszcze jedno proxy war sobie USA zafunduje... np. na Tajwanie? :)
olmert
Każdy z tych komików ma coś do powiedzenia - to nawet nie jest zabawne.
darius19
"olmert" nowy nick ze stajni Putina. Sianie watpliwosci, napuszczanie, podwazanie wiarygodnosci, dezinformacja, wskazywanie winnych, distraction... - klasyka reguł propagandy. Ale juz nie w stylu "ajwaj_"-a. Przypomne ze jednym z glownych przyczyn tego szamba jest Putin i Rosja.
deseczka18
Będzie ostro bujało, ale jak na razie kierujemy się na południe.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki