REKLAMA

„El Confidencial”: Wyrok niemieckiego TK tworzy mroczny precedens w UE

2020-05-07 14:38
publikacja
2020-05-07 14:38

"Najważniejszy kraj UE mówi Unii, że to on w ostatniej instancji ocenia jej działania” - pisze w czwartek hiszpański dziennik „El Confidencial”. Gazeta zauważa, że wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego zaszachował Europejski Bank Centralny (EBC) i całą Unię Europejską.

We wtorkowym orzeczeniu niemiecki Trybunał Konstytucyjny sprzeciwił się wydanemu w grudniu 2018 r. przez Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) wyrokowi akceptującemu działania EBC w ramach prowadzonego od 2015 r. programu kupowania obligacji państwowych, uznał ten program za „częściowo niekonstytucyjny”, w związku z czym „Bundesbank nie weźmie udziału w implementacji decyzji CBE”.

Według hiszpańskiego dziennika, wyrok jest istotny dla całego obszaru europejskiego. „Trybunał krajowy stwierdził, że wyrok trybunału europejskiego nie jest ważny, i że działania EBC nie są zgodne z prawem, w związku z czym nie czuje się nimi związany” pisze gazeta. Oprócz tego „nawet jeżeli EBC miał legitymację do podjęcia takich środków, to z powodu ignorowania skutków, jakie mogą spowodować w polityce gospodarczej, dany kraj nie weźmie w nich udziału (chyba, że nadejdzie odpowiednie uzasadnienie w ciągu 3 miesięcy)” - relacjonuje dziennik.

To bardzo poważne - ocenia "El Confidencial" - Gdyby o tym było wiadomo wcześniej, wiele krajów odmówiłoby wypełniania decyzji UE i wyroków jej trybunału, argumentując, że nie wzięły pod uwagę wszystkich skutków. Jako przykład dziennik podaje decyzje UE zobowiązujące kraje unijne do prowadzenia polityki oszczędności, która „nie brała pod uwagę skutków, jakie powodowała (bezrobocie, i redukowanie i pogorszenie usług publicznych, trudności w rozwoju gospodarek krajowych)"

Ten wyrok niemieckiego TK tworzy mroczny precedens w UE - komentuje dziennik.

Zdaniem "El Confidencial", problem jaki stworzył wyrok TK zostanie szybko rozwiązany (maksymalnie w ciągu 3 miesięcy), a tymczasem pomoże Niemcom grozić, że nie wezmą udziału w programie zakupu obligacji EBC, jeżeli kraje południa Europy będą działały wbrew ich woli. "To będzie potężna broń negocjacyjna państw silniejszych wobec słabszych” - ocenia dziennik.

Gazeta stwierdza, że sytuacja Europy jest podobna do sytuacji na arenie międzynarodowej. „Stany Zjednoczone nie skończyły z globalizacją, są od niej w tym momencie za bardzo zależne, ale od lat reorganizują relacje międzynarodowe na swoją korzyść".

„Niemcy znajdują się na tej samej pozycji wobec UE - nie chcą jej rozbicia, ale takiej reorientacji, która byłaby dla nich korzystna” - twierdzi "El Confidencial".

„Mówi się, że w sytuacji kryzysowej Niemcy i Holandia znalazły się pod presją swojego elektorat i coraz silniejszej skrajnej prawicy (...). Ale to naiwne spojrzenie. To nie jest ekstremalna prawica, ale rząd Niemiec. Na tym bowiem polega deglobalizacja - na rozbijaniu reguł postępowania wspólnotowego, kiedy nie są (dla danych krajów) korzystne, albo nie są zgodne z ich interesami. To zrobiły Stany Zjednoczone i taka jest pokusa Niemiec wobec Europy. Wyrok Niemieckiego Trybunału to krok w tym kierunku” - konkluduje dziennik.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ fit/ jar/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jarunia
Bo sciema to podstawa.
Hitlael i Geobels krytykowali Georinga za jego polowania, bo zabijanie zwierzyny jest niemoralne i zadowalali się marchewkami - ekolodzy godni podziwu.
pstrzezek
Szukanie sensacji i robienie newsa na siłę. Nie przypadkowo z Hiszpanii bo generalnie całe południe będzie w dołku i szuka kontrowersji wokół Unii.
Niemiecki trybunał chciał zakwestionować decyzję EBC (w sumie słusznie, bo drukowanie kasy to bezsens) a Trybunał Sprawiedliwości UE powiedział że prawo unijne przeważa
Szukanie sensacji i robienie newsa na siłę. Nie przypadkowo z Hiszpanii bo generalnie całe południe będzie w dołku i szuka kontrowersji wokół Unii.
Niemiecki trybunał chciał zakwestionować decyzję EBC (w sumie słusznie, bo drukowanie kasy to bezsens) a Trybunał Sprawiedliwości UE powiedział że prawo unijne przeważa nad krajowym - co jest usankcjonowane w traktatach.

News na siłę
piotr12
bzdura ,gospodarka Niemiec i Holandii na wprowadzeniu euro bardzo dużo zyskała a straciły na niej głownie Włochy i Francja. wiec powinnI byc zobowiązanI do pomocy tym krajom.
https://www.pb.pl/19-bln-eur-zarobily-niemcy-na-wspolnej-walucie-954298
https://www.dw.com/pl/raport-o-euro-kto-skorzystał-kto-stracił/a-47680764
dodam
bzdura ,gospodarka Niemiec i Holandii na wprowadzeniu euro bardzo dużo zyskała a straciły na niej głownie Włochy i Francja. wiec powinnI byc zobowiązanI do pomocy tym krajom.
https://www.pb.pl/19-bln-eur-zarobily-niemcy-na-wspolnej-walucie-954298
https://www.dw.com/pl/raport-o-euro-kto-skorzystał-kto-stracił/a-47680764
dodam jeszcze ze eksport w niemieckim pkb w 1999 roku wynosił 27% a w roku 2018 było to już ponad 47 % .
biniu
Niemiecki "trybunał konstytucyjny" po prostu stwierdził, że to NIEZGODNE z prawem niemieckim. Ta decyzja bardzo nie na rękę Angeli. Ich prawo wprost zabrania finansować czyiś dług. Także tego. Można im jedynie pozazdrościć praworządności - niestety.
nanader1
Czemu niestety? Hiszpański lewicowy rząd będzie się musiał nauczyć życia na miarę swoich możliwości finansowych. To rozsądne rozwiązanie. W Grecji już otrzeźwieli.
mrbean
Od dawna wiadomo, że Niemcy to załgana nacja, robi wszystko tak, aby to oni mieli korzyści
tryby
No i dobrze. Gdyby Polska miała polskie władze zamiast wasali obcych służb i banksterów, byłby to piękny przykład do naśladowania. Niestety, nasze nieszczęście mieści się w Warszawie.
godojoshi
Południowcy będą krzyczeć teraz głośno, bo to pełzający bankruci, którzy przez lata przejadali kasę. Skoro EBC skupiło tyle ich obligacji to czemu ich gospodarki są w takim stanie, a budżety z takim deficytem? Socjal, rozdawnictwo, życie ponad stan. To jest mentalność krajów południa. A EBC pompując kasę de facto Południowcy będą krzyczeć teraz głośno, bo to pełzający bankruci, którzy przez lata przejadali kasę. Skoro EBC skupiło tyle ich obligacji to czemu ich gospodarki są w takim stanie, a budżety z takim deficytem? Socjal, rozdawnictwo, życie ponad stan. To jest mentalność krajów południa. A EBC pompując kasę de facto ją rozwadnia, a to np dla niemieckich oszczędności osobistych to problem i ludzie się zorientują, że połowa Europy żyje na ich koszt. Niemiec oszczędza, zarabia, a południowiec wali sieste.
tindala
Beztroska fiskalna Greków czy Włochów jest powszechnie znana. Jednak proeksportowe gospodarki Niemiec czy Holandii ciągną niewiarygodne zyski z istnienia wspólnego rynku. Warto więc patrząc na to co otrzymują patrzeć też na to co dają w zamian. Ponadto rezygnując z waluty narodowej odbierają sobie możliwość dewaluacji Beztroska fiskalna Greków czy Włochów jest powszechnie znana. Jednak proeksportowe gospodarki Niemiec czy Holandii ciągną niewiarygodne zyski z istnienia wspólnego rynku. Warto więc patrząc na to co otrzymują patrzeć też na to co dają w zamian. Ponadto rezygnując z waluty narodowej odbierają sobie możliwość dewaluacji i poprawy konkurencyjności eksportu. Nie od rzeczy jest też wspomnieć że w wyniku "pomocy" dla Greków ich zadłużenie jeszcze wzrosło, kraj drastycznie zubożał, wyludnił się a całe sektory greckich nieruchomości i gospodarki przeszły w zagraniczne ręce
nanader1 odpowiada tindala
Grecy fałszowali nawet własne dane statystyczne. Na zaistniałą sytuację sobie zapracowali. Kryzys finansowy wyprostował u nich naprawdę wiele fiskalnych patologii. Hiszpanie czy Włosi będą musieli zrobić to samo - lepiej wcześniej niż za późno.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki