Ekwador: usuwanie zniszczeń po trzęsieniu pochłonie 13 proc. PKB

Odbudowa kraju po zniszczeniach spowodowanych sobotnim trzęsieniem ziemi pochłonie co najmniej 3 mld dolarów, tj. 13 - proc. ekwadorskiego PKB - powiedział w środę prezydent kraju Rafael Correa Delgado podczas konferencji prasowej w stolicy kraju Quito.

Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzesięnia wzrosła w środę do 553 osób. Poprzedni bilans mówił o 525 zabitych. Rannych jest ponad 4,5 tys. osób. Władze oceniają, że w całym kraju zawaliło się ponad 800 budynków.

Prezydent Correa zapowiedział wprowadzenie całego szeregu rozwiązań, w tym - otwarcie sprzedaży obligacji państwowych, aby zapewnić finansowanie rekonstrukcji kraju po zniszczeniach.

Wezwał też parlament do jak najszybszego przyjęcia ustaw wprowadzających wyższą akcyzę od sprzedaży papierosów, alkoholu i napojów słodzonych, które to od dawna czekają na uchwalenie, a w obecnej sytuacji mogą zapewnić dodatkowy przychód.

Międzyamerykański Bank Rozwoju (Inter-American Development Bank), którego zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów zapowiedział w środę, że udostępni Ekwadorowi kredyt w wysokości 300 mln dolarów oraz udzieli darowizny w wysokości 200 tys. dolarów na cele związane z odbudową.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że zapewnienie wystarczających funduszy może być bardzo trudnym zadaniem dla władz Ekwadoru, ponieważ niskie ceny ropy naftowej spowodowały skurczenie się gospodarki tego kraju o 4,5 proc. w ubiegłym roku.

W sobotę w Ekwadorze doszło do trzęsienia ziemi, które miało siłę 7,8 w skali Richtera, w środę zaś do kolejnego wstrząsu o sile 6,1. Jak podała amerykańska służba USGS, jego epicentrum znajdowało się 25 kilometrów na zachód od miasta Muisne leżącego w północno zachodniej części kraju.(PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil