Ekwador: kandydat na prezydenta zapowiada pozbawienie Juliana Assange'a azylu

Kandydat na prezydenta Ekwadoru zapowiada, że po wygranych wyborach pozbawi Juliana Assange'a azylu. Założyciel portalu WikiLeaks przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie chroni się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.

Julian Assange
Julian Assange (fot. REUTERS/John Stillwell/pool / FORUM)

Kandydat ekwadorskiej centroprawicy w wyborach prezydenckich Guillermo Lasso, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Guardian" zapowiedział, że w przypadku wygranej jego kraj przestanie udzielać Julianowi Assange'owi schronienia i odbierze mu azyl polityczny. Lider koalicji CREO-SUMA wymieniany jest wśród faworytów do wygranej w wyborach, które odbędą się w przyszłą niedzielę.

Zdaniem kandydata na prezydenta, pobyt Juliana Assange'a w ekwadorskiej placówce dyplomatycznej "kosztuje podatnika zbyt drogo i trwa zbyt długo".

Głównym rywalem Guillermo Lasso w wyborach jest Lenin Voltaire Moreno Garcés, były wiceprezydent i lider rządzącej lewicowej Koalicji Pokoju.

Julian Assange, twórca demaskatorskiego portalu WikiLeaks, w czerwcu 2012 roku schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. W Szwecji ciąży na nim podejrzenie napaści seksualnej i gwałtu. Stawiane mu w zarzuty Julian Assange uważa za bezpodstawne i wielokrotnie wyrażał obawę, że Szwecja wydałaby go Stanom Zjednoczonym. Założony przez niego portal opublikował tysiące tajnych dokumentów, między innymi dotyczących operacji wojskowych w Iraku i Afganistanie oraz korespondencji placówek dyplomatycznych z Departamentem Stanu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/theguardian.com/efe.es/wcześ./mt/dw

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil