REKLAMA
WEBINAR

NIEMCYEkstremiści planowali zamach stanu. Powstrzymała ich policja

2022-12-07 11:29, akt.2022-12-07 12:33
publikacja
2022-12-07 11:29
aktualizacja
2022-12-07 12:33

Prokuratura federalna potwierdziła, że aresztowani w środę rano ekstremiści planowali zamach stanu, ponadto prowadzali szkolenia strzeleckie.  Zatrzymano 25 osób, z czego 22 pod zarzutem udziału w grupie terrorystycznej.

Ekstremiści planowali zamach stanu. Powstrzymała ich policja
Ekstremiści planowali zamach stanu. Powstrzymała ich policja
fot. Julian Stratenschulte / / dpa

Plany obalenia rządu RFN przez członków grupy tzw. Obywateli Rzeszy, spośród których w środę rano aresztowano 25 osób, wskazują na "głębię zagrożenia terrorystycznego". Osoby te kierowały się „brutalnymi fantazjami o rewolucji i ideologiami spiskowymi” – skomentowała w Berlinie szefowa MSW Nancy Faeser. Niemiecka prokuratura zidentyfikowała podejrzanych przywódców grupy jako 71-latka, znanego jako Książę Heinrich XIII, członka szlacheckiego rodu i 69-letniego Ruedigera, byłego spadochroniarza.

Faeser podkreśliła, że chodzi tu o organizację terrorystyczną. „Obywateli Rzeszy łączy nienawiść do demokracji, naszego państwa i ludzi, którzy stają w obronie naszej społeczności” – oświadczyła minister.

Wśród zatrzymanych w środę osób, którym zarzuca się przynależność do ekstremistycznej organizacji tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) oraz wspieranie tej grupy, znajduje się m.in. żołnierz służb specjalnych Bundeswehry, sędzia sądu okręgowego w Berlinie, a także obywatelka Rosji – informuje portal dziennika „Bild”. Aresztowanym niemiecka prokuratura zarzuca planowanie zamachu stanu.

Jak potwierdziła prokuratura, plan grupy zakładał "zlikwidowanie demokratycznych rządów prawa na szczeblu gminnym, i powiatowym przez +zbrojne ramię+ organizacji". Dodano, że grupa brała pod uwagę, że może się to wiązać z ofiarami śmiertelnymi. "Organizacja traktowała taki scenariusz jako niezbędny pośredni krok w kierunku pożądanej zmiany systemu na wszystkich poziomach" – dodał prokurator federalny.

Prokuratura federalna potwierdziła, że aresztowani planowali zamach stanu, ponadto prowadzali szkolenia strzeleckie.

Prokuratura: podczas akcji przeciwko ekstremistom przeszukano 130 miejsc w 11 landach

W środowej akcji przeciwko zwolennikom skrajnie prawicowej organizacji tzw. Obywateli Rzeszy przeszukano 130 miejsc w 11 z 16 krajów związkowych Niemiec - poinformowała prokuratura federalna. W operację było zaangażowanych ok. 3 tys. funkcjonariuszy. Zatrzymano 25 osób, z czego 22 pod zarzutem udziału w grupie terrorystycznej.

22 osoby zatrzymane pod zarzutem przynależności do organizacji terrorystycznej do obywatele Niemiec. Trzy kolejne osoby są podejrzewane o wspieranie organizacji. Śledztwem objęto także kolejne 27 osób - przekazała prokuratura. (PAP)

adj/ kgod/ mszu/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
samsza
Prawica lub lewica to miejsca zajmowane w demokratycznie wybranym parlamencie.

Jak można zasiadać na skraju miejsc prawicowych jeżeli takiego parlamentu ma nie być ?
infinityhost
Ciekawe czy kanclerz tradycyjnie będzie przypatrywał się publicznym egzekucjom.
ssmentek
Policja :) A już myślałem, że parkingowi z pod ratusza ich rozbili... Znowu się okaże, że cała wierchuszka to agenci BfV, a reszta ma średnią IQ na poziomie 85. Takie jaja wychodziły lata temu, kiedy sądy w Niemczech jeszcze w miarę funkcjonowały... Dzisiaj pewnie się dowiemy, że to prawdziwi terroryści byli.
infinityhost
"Faeser podkreśliła" ale oczywiście w mediach im się publicznie wypowiedzieć nie dadzą. Nigdy nie dają.
zoomek
"71-latka"
kiedyś to się chłopy z jajami rodziły
infinityhost
Współczuję im, wiem co teraz będzie. Bicie, przesłuchanie, bicie przesłuchanie i tak na zmianę. Na końcu człowiek podpisuje wszystko, nawet to, że strzelał do papieża.
infinityhost
niemieckojęzyczni robią porządek z Niemcami.
infinityhost
W sumie ciężko ich winić, nie chcą płacić podatków na państwo które zatrudnia 3000 ludzi do aresztowania 25 osób. Słowo klucz chyba w tym wypadku to "racjonalizacja".
infinityhost
Na początku za ekstremistów uważali takich ludzi jak Bravik, teraz tych co coś tam sobie planują, zaraz poszerzą definicje o tą zawierająca babcie co na rynku handlują pietruszką.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki