REKLAMA

Ekstremalna susza nie odpuszcza w Kalifornii. Wysychają studnie, nie obsadzono 215 tys. ha ziemi

2022-10-09 10:00
publikacja
2022-10-09 10:00

W Kalifornię czwarty rok z rzędu nawiedza ekstremalna susza. Cierpią na tym zwłaszcza mieszkańcy zależni od wód gruntowych, a także rolnicy. 215 tys. hektarów ziemi uprawnej nie obsadzono w tym roku z powodu braku wody.

Ekstremalna susza nie odpuszcza w Kalifornii. Wysychają studnie, nie obsadzono 215 tys. ha ziemi
Ekstremalna susza nie odpuszcza w Kalifornii. Wysychają studnie, nie obsadzono 215 tys. ha ziemi
fot. CARLOS BARRIA / / Reuters / Forum

Według Kalifornijskiego Departamentu Zasobów Wodnych (CDWR) w tym roku wyschło tam ponad 1200 studni, o niemal 50 proc. więcej, niż tym samym okresem ubiegłego roku.

„Kryzys wód gruntowych jest najbardziej dotkliwy w San Joaquin Valley, rolniczym sercu Kalifornii. Eksport owoców, warzyw i orzechów płynie stamtąd na cały świat” – podkreśla AP.

Monitorujący suszę U.S. Drought Monitor ocenił, że 94 proc. stanu objęła „ciężka, ekstremalna lub wyjątkowa susza”.

Rolnicy w niewielkim stopniu mogą korzystać z wyczerpanych zbiorników stanowych, toteż pompują więcej wód gruntowych dla nawodnienia uprawnych terenów. Powoduje to spadek poziomu wód w całej Kalifornii. W 64 proc. studni jest on poniżej normy.

Nie wszyscy otrzymują pomoc z programu stanowego, który zapewnia wodę butelkowaną i napełnia zbiorniki. Dostarcza też fundusze na wymianę suchych studni, ale jest to długi proces.

AP podaje przykład firmy, która musi teraz wiercić na głębokość 152 do 183 metrów, aby uzyskać stały dopływ wody gruntowej. Wcześniej wystarczyło od ok. 80 do niewiele ponad 100 metrów.

Niedobory wody już teraz zmniejszają produkcję rolną. Wysychają sady. Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że ok. 215 tys. hektarów ziemi uprawnej nie obsadzono w tym roku z powodu braku wody do nawadniania.

Jak przewiduje kalifornijski Instytut ds. Polityki Publicznej (PPIC) w ciągu najbliższych dwóch dekad stan utraci 202 tys. hektarów gruntów rolnych. Jest to blisko 10 proc. ziem uprawianych teraz.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
xqwztsa
Jeszcze trochę to PKB Kalifornii będzie "tylko" 2x większe od całej rassji. xD
mirek6504
A gdzie są nasze Abramsy że tak się dostojnie rozpisujemy o USA
xqwztsa
No zgadnij, gdzie mogą być? Zamówione są w produkcji, a te darowane podlegają czemuś dla ciebie niewyobrażalnemu trzeba je przywrócić do użyteczności bojowej, gdyż były zakonserowane. 116 M1A1 SA zostanie nam przekazane w 2023.
xqwztsa
Więcej myśl i czytaj, a przestań pisać, to będziesz wiedział cokolwiek. :D
bha
Cóż... nawet pogoda za niemałą przyczyną ludzkiej nienasyconej zachłanności, krótkowidztwa bezmyślności, znieczulenia i udawaniu jarząbka coraz mocniej i coraz szerzej jest w recesji i degradacji. A to niestety dopiero Preludium tego co czeka świat że strony zmian klimatu. Niestety.
peluquero
"Zapomnij o tym bha. To Chinatown"
jaszczura
Który raz to wklejasz, fałszywy proroku?
piopoland
tak właśnie wygląda preludium, jak ktoś tego nie widzi, to nawet wypisane na czole nie pomoże
samsza
Kolejny raz potwierdza się, że topiące się lodowce wywołują braki wody.
jenak
No to paseczek jeszcze o jedną dziurkę ściągnąć.

Powiązane: Susza na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki