REKLAMA

Ekspertka: Obserwujemy już wzrosty zakażeń COVID-19 w Polsce

2023-09-13 07:13
publikacja
2023-09-13 07:13

Dane statystyczne pokazują już wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Trudno przewidzieć, kiedy będzie szczyt jesiennej fali COVID-19, ale najprawdopodobniej nałoży się on na infekcje spowodowane innymi wirusami, w tym grypy – powiedziała PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Ekspertka: Obserwujemy już wzrosty zakażeń COVID-19 w Polsce
Ekspertka: Obserwujemy już wzrosty zakażeń COVID-19 w Polsce
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Prof. Szuster-Ciesielska, zapytana o rozpoczynający się sezon infekcyjny, wyjaśniła, że co roku w okresie jesiennym mamy do czynienia ze wzrostem zakażeń powodowanych różnymi wirusami oddechowymi. „Związane jest to z pogodą, większym zawilgoceniem powietrza, w którym lepiej wirusy się transmitują, a także z gromadzeniem się ludzi w zamkniętych pomieszczeniach np. szkołach, uczelniach. Częściej będziemy zamykać też okna, co z kolei wpływa na mniejszą skuteczność wymiany powietrza” – powiedziała wirusolog.

Jak wskazała, dominować będą wirusy oddechowe: różnego rodzaju wirusy przeziębieniowe, metapneumowirusy, adenowirusy, rinowirusy, grypa, a także wirus SARS-CoV-2. „Dane statystyczne pokazują już na wzrosty zakażeń wirusem SARS-CoV-2 nawet pomimo tak skromnego u nas testowania, bo codziennie w Polsce wykonuje się tylko kilkaset testów, najwięcej w okolicach Warszawy i województwie pomorskim” – przekazała profesor.

Dodała, że trudno przewidzieć, kiedy będzie szczyt jesiennej fali COVID-19, ale najprawdopodobniej nałoży się on na infekcje spowodowane innymi wirusami, w tym grypy. „W zeszłym sezonie mieliśmy nietypowo dwa szczyty: pierwszy jesienią spowodowany grypą typu A, a drugi bliżej wiosny, wywołany grypą typu B” – podała jako przykład ekspertka.

Prof. Szuster-Ciesielska doradziła stosowanie profilaktyki, która pozwala zredukować znacząco ryzyko zakażenia. „Zachęcam, żeby w tych miejscach, gdzie jest więcej ludzi, np. w komunikacji miejskiej, sklepach, zakładać jednak maseczki, co ograniczy dostęp wirusów do naszych dróg oddechowych” – zaznaczyła.

Zapytana o najnowsze mutacje koronawirusa wskazała na subwariant omikronu EG.5.1 nazywany przez media Erisem. Jak przekazała, ze względu na jego rozpowszechnienie, obserwuje się już wzrosty hospitalizacji np. w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Wielkiej Brytanii, która notuje ostatnio blisko 3-krotny wzrost hospitalizacji z powodu COVID-19 w porównaniu z początkiem sierpnia.

„Dlatego – nawet pomimo łagodniejszych objawów - należy się liczyć, że u niektórych osób np. z grup ryzyka, zakażenie będzie mogło przybrać nieco poważniejszy przebieg” – wyjaśniła.

Odnosząc się do wariantu BA.2.86 nazywanego Pirola zwróciła uwagę na to, że znacząco różni się od XBB.1.5 ze względu na to, że ma ponad 30 mutacji więcej.

Nawiązała również do szczepień ochronnych i przypomniała, że większość osób szczepiła się pół roku, rok temu, dlatego ich odporność wobec Omikronu jest znacząco słabsza. „Czekamy na decyzje ministerstwa zdrowia w sprawie sprowadzenia nowych aktualizowanych szczepionek oraz informacji, w jaki sposób będą one dystrybuowane, refundowane, ewentualnie dla kogo” – powiedziała prof. Szuster-Ciesielska.

Wskazała jednocześnie, że najnowsze szczepionki produkowane przez Modernę chronią nas przed wariantem XBB.1.5, ale – jak podała - również są skuteczne przeciwko EG.5.1 i BA. 2.86. To bardzo dobra informacja” – zauważyła wirusolog.

autorka: Gabriela Bogaczyk

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (24)

dodaj komentarz
trollmaster
Alkoholiczka z Lublina, do tego plagiatorka własnych studentów. Kto to może być??
xyon
No to co, lecimy z koksem, która to będzie teraz dawka? 4? 5? Profilaktycznie od razu walić 2: w lewe i prawe ramie, jak nie pomoże to kolejny igła w glowe.

Dziwny zbieg okoliczności, szykuje się kolejna pandemia tuz przed wyborami w USA
obywatel_monte_christo
Znowu wymrze 10% populacji jak zapowiadał kolejny ekspert Grzesiowski?
Czy to nie pora na zamknięcie lasów?
mistrz_erudycji
ciemnota i tak zapomnie że takie coś jak plandemia miało miejsce i zrobią nam to jeszcze raz, patrz przykład: rządy po czy pis czy innych. ot cała demokracja
czadfad
Przecież szczepionki miały mieć 98% skuteczności, a każdy kto uważał inaczej był szurem.
proanty
Gdy słyszysz EKSPERT uciekaj
ministerprawdy
No dobra - a gdzie ten armagedon który miał się wydarzyć na wiosnę 2022?? Przecież miała być kulmulacja kumulacji najbardziej groźnego wariantu. I co? A.... trafił się inne temat i przełożono.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
emk6
i zalania gospodarki kolejnymi miliardami PLN.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki