REKLAMA

Ekspert: w tym roku cen nieruchomości też wzrosną

2022-02-12 07:06
publikacja
2022-02-12 07:06
Ekspert: w tym roku cen nieruchomości też wzrosną
Ekspert: w tym roku cen nieruchomości też wzrosną
fot. Sergio Casal / / Shutterstock

W tym roku możemy liczyć na mniejszy wzrost cen nieruchomości niż w 2021 r., ale to w dalszym ciągu będzie wzrost - powiedział PAP Piotr Bartkiewicz z Pekao SA. Zaznaczył, że choć popyt na mieszkania hamuje, dobra sytuacja finansowa deweloperów może ich powstrzymywać przed obniżkami cen.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła do 2,75 proc. Była to piąta z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce.

Bartkiewicz podkreślił, że popyt na nieruchomości będzie się zmniejszał, bo część osób finansuje zakup kredytem. "Według różnych szacunków, zakupy na kredyt to jest połowa albo nawet dwie trzecie wszystkich zakupów nieruchomości. Podwyżki stóp procentowych spowodowały znaczącą zmianę kalkulacji po stronie klientów, głównie tych, którzy kupowali inwestycyjnie i na kredyt, ale też tych, którzy kupowali dla siebie" - powiedział ekonomista.

Dodał, że ostatnie dane o sprzedaży nieruchomości, wnioskach kredytowych i sprzedaży nowych kredytów wskazują jednoznacznie, że mamy do czynienia ze schłodzeniem popytu na nieruchomości i kredyty.

Ekspert zauważył, że w pierwszej połowie 2021 r. deweloperzy zaczęli budowę bardzo wielu mieszkań, wszystko więc wskazuje na to, że mamy przed sobą dalsze wzrosty liczby lokali wprowadzanych do użytku. Jednocześnie rosnące koszty budowy nadal będą wpływać na cenniki deweloperów.

"Ostatnie dane za styczeń pokazują, że wzrost cen materiałów budowlanych nie zatrzymał się, a wręcz trochę przyspieszył w porównaniu z poprzednim rokiem. Koszty budowy, wykańczania, remontów znacząco wzrosły. To z jednej strony wpływa na podnoszenie przez deweloperów cen, a z drugiej strony na mniejsze zainteresowanie kupujących, którzy zmieniają swoje kalkulacje albo całkowicie odwołują decyzje zakupowe, jak w przypadku tzw. flipperów (nabywający mieszkania do remontu w celu szybkiej ich odsprzedaży - PAP)" - stwierdził Bartkiewicz.

Zwrócił uwagę, że wpływ na ceny nieruchomości na rynku pierwotnym będzie miała też sytuacja finansowa deweloperów, która była bardzo dobra w 2021 r. "Deweloperzy mają dużo wolnych środków, co daje im przestrzeń, by kształtować ceny. Nawet przy niższej sprzedaży, mogą nie być skłonni do obniżek" - ocenił ekspert.

„W tym roku możemy liczyć na mniejszy wzrost cen nieruchomości niż w 2021 r., ale to w dalszym ciągu będzie wzrost. Pewnie zwiększy się zróżnicowanie skali wzrostu w zależności od tego, czy jest to rynek pierwotny czy wtórny, małe czy duże mieszkania, segment luksusowy czy masowy. Na poziomie zagregowanym trzeba się jednak spodziewać dalszego wzrostu cen" - przewiduje ekspert.

Pytany o możliwą skalę wzrostu, zaznaczył, że nie ma jednego indeksu cenowego, do którego można by się odnieść. „Jeśli przyjąć, że w ubiegłym roku ceny wzrosły średnio o 10 proc., to w tym roku będzie raczej 5 niż 10 proc.” – szacuje Bartkiewicz.(PAP)

autorka: Karolina Mózgowiec

kmz/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (19)

dodaj komentarz
dareku87
Zaskoczeniem nie jest. Tak było mówione i nawini są CI, którzy liczą kiedykolwiek na spadki cen nieruchmości – one są w Polsce tanie!!! Osobiście chcę teraz ulokować kapitał w mikroapartament Modern Space w Warszawie – to się po prostu opłaca, a czasy są niepewne (nieruchomości – wręcz przeciwnie).
crank
Ja kupiłem kolejne mieszkanie bo uciekam przed inflacją. 6 lat temu chciałem kupić odrazu 2 ale posłuchałem domorosłych geniuszy ekonomi i teraz musiałem zapłacić więcej. Ale niestety skoro jest inflacja 10 % będzie tylko drożej nie tylko mieszkania ale wszystko
kazikwaw
Są ludzie, którzy w tym czasie inwestowali pieniądze. Wystarczy zobaczyć co się działo na przestrzeni np. ostatnich lat na giełdach. Szczególnie amerykańskiej (długoterminowo), ale też na polskiej (od covidowego dołka i późniejszego wybicia). Nawet w PL, były spółki, które pozwoliły nie tyle, co podnieść wartość majątku o 10-50% Są ludzie, którzy w tym czasie inwestowali pieniądze. Wystarczy zobaczyć co się działo na przestrzeni np. ostatnich lat na giełdach. Szczególnie amerykańskiej (długoterminowo), ale też na polskiej (od covidowego dołka i późniejszego wybicia). Nawet w PL, były spółki, które pozwoliły nie tyle, co podnieść wartość majątku o 10-50% w krótkim czasie, ale go zwielokrotnić (wystarczy zobaczyć wykresy spółek medycznych – tam to były rakiety ;-) ale nawet spółki z WIG20 dawały bardzo ładną stopę zwrotu, sporo z nich powyżej 100% w mniej, niż rok :-)). Sądzę, że wielu ludzi, którzy wrzucili w 2020 roku kilkaset tysięcy złotych, nawet na GPW, zostali milionerami :-)

A dziś z nieruchomościami (inwestycyjnymi) zaczyna robić się ten problem, że ich płynność znacznie spadła, a wraz z kolejnymi podwyżkami stóp, będzie tylko gorzej.
jpelerj
To co robiłeś z kasą na mieszkanie przez 6 lat? W 2015 nawet lokaty dawały po 4%. A jeśli jakkolwiek zainwestowałeś, to powinieneś te pieniądze prawie podwoić. Więc w sumie wyszedłeś lepiej, niz kupując wówczas mieszkanie, które musiałbyś utrzymywać i ponosiłbyś dodatkowe koszty. Nie wyszło ci zbyt dobrze to naganianie, co? LOL
roburr
Tu nie trzeba być chyba expertem, to jest tak oczywiste jak to że farba do malowania, która kosztuje 130 za 5 litrów za pół roku kosztuje 160, to samo cegły, styropian, bloczki, beton, silikon, wszystko drożeje bo jest inflacja. To samo mieszkania.
xiven
inflacja 20%

wystarczy że ceny będą stały w miejscu i już będzie to solidnym krachem
lancealot
Pytanie czy ceny wzrosną powyżej poziomu inflacji?
szprotkafinansjery
Pytanie, czy cokolwiek wzrośnie powyżej tego poziomu.
A nieruchomości to najpewniejsza inwestycja w zasięgu Kowalskiego.
jpelerj
Nie. Spadną. Teraz ostatnia okazja na pozbycie się flipu, o ile trafi się leszcza.

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki