REKLAMA

Ekspert: inwazja Rosji na Ukrainę realna; USA obawiają się zbliżenia Moskwy i Pekinu

2022-01-20 15:30
publikacja
2022-01-20 15:30
Ekspert: inwazja Rosji na Ukrainę realna; USA obawiają się zbliżenia Moskwy i Pekinu
Ekspert: inwazja Rosji na Ukrainę realna; USA obawiają się zbliżenia Moskwy i Pekinu
fot. spacedrone808 / / Shutterstock

Inwazja Rosji na Ukrainę jest coraz bardziej prawdopodobna - uważa politolog Portugalskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (IPRI) prof. Madalena Resende. Zaznacza, że prezydentowi USA Joe Bidenowi bardziej od obrony tego kraju może zależeć na utrzymaniu dobrych relacji z Moskwą przeciwko Chinom.

"Droga ku działaniom zbrojnym Rosji staje się coraz bardziej otwarta" - podkreśla w czwartek lizbońska politolog na łamach portalu Observador, oceniając nieudane rozmowy pomiędzy USA a Rosją z minionego tygodnia. Ekspertka odnotowuje, że Kreml otwarcie przedstawił w nich wizję odbudowy strefy wpływów, jaką miał w czasach ZSRR.

Resende zaznacza, że w ostatnich dniach prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi udało się nie tylko uruchomić bezpośrednie rozmowy Kremla z USA na temat stref wpływów w Europie, ale także zwiększyć presję na Biały Dom.

Trzecią "klarowną sprawą" jest - jej zdaniem - coraz większa uległość Stanów Zjednoczonych w kwestii obrony Ukrainy.

"USA nie zamierzają użyć maksymalnej siły przeciwko atakowi Putina obawiając się, że dojdzie do zacieśnienia partnerstwa pomiędzy Rosją a Chinami" - ocenia Resende.

Portugalska ekspertka zauważa, że państwa NATO negocjują z Putinem w sposób "upokarzający", gdyż ten wycelował w nie rewolwer. Dodaje, że Zachód nie może też w sposób samodzielny ustanowić granic NATO i UE, zaś "wszelkie oznaki słabości zawsze zostaną wykorzystane przez Moskwę".

"Putinowi udało się przywrócić (dawną – PAP) historię, kończąc w sposób definitywny z okresem postzimnowojennym. Konflikt zbrojny stał się ponownie sposobem negocjowania w Europie, zaś dyplomacja za zamkniętymi drzwiami metodą najbardziej efektywną" - podumowuje Resende.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ adj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zeus6161
Panie expert. Oni zbliżyli się już dawno. Tylko wasze "chciejstwo" w postrzeganiu Rosji jako kolosa na glinianych nogach, którego można bezkarnie szantażować sankcjami i Chin jako złodzieja amerykańskiej technologii i producenta tandety nie pozwala zauważyć "oczywistej oczywistości".I proszę się nie łudzić, za Panie expert. Oni zbliżyli się już dawno. Tylko wasze "chciejstwo" w postrzeganiu Rosji jako kolosa na glinianych nogach, którego można bezkarnie szantażować sankcjami i Chin jako złodzieja amerykańskiej technologii i producenta tandety nie pozwala zauważyć "oczywistej oczywistości".I proszę się nie łudzić, za życia Pańskich wnuków konfliktu chińsko- rosyjskiego nie będzie.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki