Ekspert: epidemia będzie pod kontrolą do końca kwietnia

Czołowy doradca chińskiego rządu ds. epidemii koronawirusa Zhong Nanshan wyraził w czwartek przekonanie, że do końca kwietnia epidemia w Chinach będzie „zasadniczo opanowana”. Podkreślił, że liczba wykrywanych w tym kraju nowych infekcji generalnie spada.

(fot. FLAVIO LO SCALZO / Reuters)

Na konferencji prasowej w Kantonie Zhong ocenił, że sprawdziły się jego wcześniejsze prognozy dotyczące szczytu epidemii pod koniec lutego. Zaznaczył, że liczba nowych przypadków wykrywanych za granicą jest ostatnio wyższa niż w Chinach.

Szef rządowego zespołu ekspertów ds. epidemii odniósł się również do spekulacji na temat kraju pochodzenia koronawirusa – podkreślają chińskie media. Zhong powiedział dziennikarzom, że choć epidemia wybuchła w Chinach, jej źródło niekoniecznie pojawiło się w tym kraju. Zaznaczył jednak, że obecnie nie można ocenić, iż wirus został do Chin przywleczony z zagranicy.

„To jest choroba ludzkości, a nie kraju” - zaznaczył chiński naukowiec, wspominając o wzroście liczby zachorowań m.in. we Włoszech, Iranie i Korei Płd.

W środę w Chinach kontynentalnych potwierdzono 433 nowe przypadki Covid-19, z czego 409 – w prowincji Hubei, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii. W kraju odnotowano już łącznie ponad 78 tys. infekcji, a ponad 2,7 tys. pacjentów zmarło.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil