REKLAMA

Ekspert: ceny żywności mogą się ustabilizować w II poł. 2023 roku

2022-05-19 20:05
publikacja
2022-05-19 20:05
Ekspert: ceny żywności mogą się ustabilizować w II poł. 2023 roku
Ekspert: ceny żywności mogą się ustabilizować w II poł. 2023 roku
fot. Joanna Składanek / / FORUM

Ceny żywności mogą się ustabilizować w II połowie 2023 roku, jeśli skończy się wojna na Ukrainie i zacznie się normalny światowy handel - powiedział w czwartek wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

Wiceprezes PFPŻ w wywiadzie dla RMF FM wskazał, że na wzrost cen żywności złożyło się kilka czynników, m.in. podwyżka cen surowców energetycznych, zerwanie łańcuchów dostaw czy wojna w światowym spichlerzu - Ukrainie. Zaznaczył, że sytuacja może się ustabilizować w II poł. 2023 roku, "jeśli skończy się wojna i zacznie się normalny światowy handel".

Gantner powiedział też, że w Polsce, która eksportuje ok. 40 proc. produkcji żywności, niedobór podstawowych produktów nie grozi. "Gdyby coś się naprawdę działo złego - teoretycznie jest możliwa interwencja, która spowoduje, że pewnych rzeczy nie wyeksportujemy" - powiedział. Zauważył również, że prognozy plonów zbóż i owoców w tym sezonie są dobre, ale barierą w wyhamowaniu wzrostu cen w sklepach są rosnące koszty produkcji żywności przetworzonej.

Pytany, czy rozwiązaniem mogłyby być urzędowe ceny, powiedział, że to byłby "krok w kierunku katastrofy", powrót "do gospodarki niedoboru". Jeśli się okaże, że jakaś duża grupa producentów nie zmieści się w tych cenach urzędowych, przestanie produkować. A efekt to czarny rynek, reglamentacja - wyjaśnił.

Według wiceprezesa PFPŻ wysokie ceny żywności mogą spowodować zmianę nawyków czy idei. "Może się okazać, że sytuacja ekonomiczna spowoduje, że odłożymy na bok nasze ideologiczne przesłanki kupowania żywności ekologicznej, a skupimy się nad tym, co jest podstawowe". Powiedział, że obecnie wydatki na żywność stanowią średnio ok. 30 proc. w koszyku polskiego konsumenta, podczas gdy np. w Niemczech - ok. 11-15 proc. "Ta różnica zawsze była duża, a teraz się pogłębia" - skonkludował. W jego ocenie sytuacja na rynku żywności może też przyczynić się do pewnych korekt w unijnej polityce energetycznej.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak podał Główny Urząd Statystyczny ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,0 proc.

Najmocniej inflację podbijały ceny żywności, które wzrosły o 4,1 proc. m/m. W ramach tej kategorii ceny mięsa wzrosły o 8,5 proc. m/m, w tym mięso drobiowe i wieprzowe drożało w dwucyfrowym tempie już drugi miesiąc z rzędu. Wyraźnie drożało też pieczywo (5,7 proc. m/m), oleje i tłuszcze (4,0 proc. m/m), produkty mleczne (3,1 proc. m/m). Jeżeli chodzi o ceny użytkowania mieszkania to wzrost wyniósł 1,9 proc. m/m, a jego wyposażenia 1,7 proc. m/m. Pierwsza z tych dwóch kategorii - jak napisano - rosła głównie ze względu na ceny opału (+9,2 proc. m/m) oraz czynszów (2,3 proc. m/m), a druga - przez wzrost cen środków czyszczących (2,7 proc. m/m). Ceny w kategorii rekreacja i kultura podskoczyły o 2,0 proc. m/m, głównie ze względu na wzrost cen turystyki zorganizowanej zagranicą (+10,2 proc. m/m), a ceny w kategorii „inne” o 1,3 proc. m/m. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kamikaze351
Słowo klucz: "ekspert".

Mogli napisać "expert", byłoby jednoczenie prywitywnie i prozachodnio, a tak jest tylko nieprofesjonalnie.
olmert
Wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner- dajcie wreszcie dla odmiany opinie jakiegoś Słowianina :)
itso_ptymistyczna_inflacja
albo cygankę z kryształową kulą :D
itso_ptymistyczna_inflacja
Związek pracodawców

Podstawowym bowiem celem organizacji pracodawców jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych w niej członków, czy to wobec pracowników czy organów administracji.

źródło: https://prawodlapracodawcy.pl/zwiazki-pracodawcow/
zimbergaj
Ceny ustabilizuja sie w Europie bardzo wysoko
Manipulacje UE dla Jankesów z energia, sie nie skoncza
Dla upadlego bylego hegemona, UE wlasnie dokonuje
gospodarczego harakiri

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki