REKLAMA

Ekspert: Zatrudnienie spośród wszystkich krajów UE najmocniej wzrosło w Polsce

2022-01-17 10:52
publikacja
2022-01-17 10:52
Ekspert: Zatrudnienie spośród wszystkich krajów UE najmocniej wzrosło w Polsce
Ekspert: Zatrudnienie spośród wszystkich krajów UE najmocniej wzrosło w Polsce
fot. UfaBizPhoto / / Shutterstock

Biorąc pod uwagę wskaźniki notowane w czwartym kwartale 2019 roku, czyli z okresu sprzed pandemii, zatrudnienie - w okresie kryzysu wywołanego przez COVID-19 - spośród wszystkich krajów UE najmocniej, bo o 2,4 pp. wzrosło w Polsce - wskazuje ekspert ds. rynku pracy z Personnel Service Krzysztof Inglot.

"W okresie kryzysu wywołanego przez COVID-19 Polska odnotowała poprawę wskaźnika zatrudnienia o 2,4 pp. To najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Na drugim miejscu, tuż za Polską znalazły się Niderlandy ze wzrostem o 2,3 pp., podium zamyka Słowacja (+2 pp.). Bezrobocie w UE wróciło w trzecim kwartale 2021 roku do poziomu sprzed kryzysu, a już 1 na 4 bezrobotnych w analizowanym okresie znalazł pracę" - poinformowała spółka Personnel Service w poniedziałkowej informacji prasowej.

Zwrócono uwagę, że w trzecim kwartale 2021 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lat wynosił w UE 73,5 proc. (wzrost o 0,7 pp. w porównaniu z drugim kwartałem), a luka na rynku pracy spadła do poziomu 12,9 proc. W okresie od drugiego do trzeciego kwartału zeszłego roku pracę w Unii Europejskiej znalazło 3,8 mln bezrobotnych, co stanowi 24,4 proc. wszystkich bezrobotnych odnotowanych w tym czasie.

Najwyższy wskaźnik zatrudnienia w trzecim kwartale - jak podano - odnotowano w Niderlandach (82,6 proc.), wynik powyżej 80 proc. zanotowały również Szwecja, Niemcy i Czechy. Polska z wynikiem 75,7 proc. znalazła się powyżej średniej europejskiej. Najniższy wskaźnik zatrudnienia zanotowały natomiast Włochy (63,1 proc.) i Grecja (63,2 proc.). W porównaniu kwartalnym największy wzrost odnotowano w Grecji (+1,8 pp.), na Cyprze (+1,6 pp.), w Irlandii (+1,5 pp.), a także na Litwie i w Austrii (w obu przypadkach +1,1 pp.). W Polsce wskaźnik wzrósł o 0,4 pp. Ogółem zatrudnienie wzrosło w 24 państwach UE, pozostało stabilne w Bułgarii i Chorwacji, a spadło jedynie w Finlandii (o -0,2 pp.).

"Biorąc pod uwagę wskaźniki notowane w czwartym kwartale 2019 roku, czyli z okresu sprzed pandemii, zatrudnienie spośród wszystkich krajów UE najmocniej, bo o 2,4 pp. wzrosło w Polsce. Nasz kraj notuje systematyczną poprawę tego wskaźnika od 2013 roku" - wskazał Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Personnel Service.

Zwrócił uwagę, że wyjątkiem był drugi kwartał 2020 roku, kiedy do Polski dotarła pandemia. "Polski rynek pracy odrodził się szybko, by w ostatnim czasie bić kolejne rekordy pod względem zatrudnienia czy liczby miejsc pracy" - dodał.

Z informacji podanej przez Personnel Service wynika, że na drugim miejscu, tuż za Polską znalazły się Niderlandy ze wzrostem o 2,3 pp., podium zamyka Słowacja (+2 pp.). Dla całej UE wskaźnik ten w analizowanym okresie od 2019 roku wzrósł 0,1 pp., co oznacza, że po pandemicznych wahaniach, wrócił do poziomu sprzed COVID-19. Wskaźnik zatrudnienia spadł natomiast najmocniej w Rumunii, o 4,6 pp., „pod kreską” znalazły się Niemcy i Czechy, gdzie wskaźniki wyniosły kolejno -0,2 i -0,3 pp.

"Według Eurostatu, w trzecim kwartale 2021 r. bez pracy pozostawało 13,8 mln osób, a unijna stopa bezrobocia wyrównana sezonowo wynosiła 6,7 proc. (0,4 pp. niż mniej niż w drugim kwartale 2021). Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w Czechach (2,7 proc.). Polska z wynikiem 3,2 proc. znalazła się na drugim miejscu spośród wszystkich krajów UE, obok Niemiec i Niderlandów, które zanotowały ten sam wynik. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w Grecji (14,3 proc.) oraz Hiszpanii (14,5 proc.)" - podała spółka. (PAP)

pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bha
Cud miód niby płynący mlekiem w gospodarce ,a szczególnie na rynku ofert zatrudnienia pracy i płacy ???.Tyle że średnia krajowa jest poza zasięgiem dla 2/3 Polaków w ogromie branż i zawodów !!!. A 90 % emerytów i rencistów po 30,35,40 latach sumiennie ,fachowo, wydajnie itd. przepracowanych w gospodarce mieści się w ledwie przedziale Cud miód niby płynący mlekiem w gospodarce ,a szczególnie na rynku ofert zatrudnienia pracy i płacy ???.Tyle że średnia krajowa jest poza zasięgiem dla 2/3 Polaków w ogromie branż i zawodów !!!. A 90 % emerytów i rencistów po 30,35,40 latach sumiennie ,fachowo, wydajnie itd. przepracowanych w gospodarce mieści się w ledwie przedziale 2500 tyś zł brutto !!!!!!!. Brak słów na tą rosnącą od lat rynkową obłudę i zachłanność bez umiaru kosztem pracy innych. Niestety
-bertro-
No niewiem czy jest tak kolorowo jak patrzę na swoją firmę to czekam tylko do sezonu, a potem raczej będę redukował załogę ....
itso_sprzezenie
a co to za firma ? :D
estepan
Balcerowicz wieścił, że _patola_ za 500+ pójdzie na bezrobocie a tutaj taki zonk.

Wyobrażam go sobie jak Bubbles'a z Chłopaków z Baraków nad obliczeniami:

- No ja p....lę. Powinno wyjść inaczej.
lubsuburbs
Po pierwsze, inflacja zeżarła 500+, dzieci dorosły, a nowe nie chcą się rodzić. Po drugie kto powiedział, że zatrudnienie Polaków wzrosło? Jest tylko informacja, że wzrosło zatrudnienie w Polsce...
marok odpowiada lubsuburbs
Naucz się czytać ze zrozumieniem a potem pisz.
oilman
To nie moze byc PRAWDA! Sciagnijcie ten artykul! Dosc forsowania pisowskiej propagandy:)))
artur_ro
podstawy ekonomii się kłaniają :) po 1. Krzywa Phillipsa ;) a po 2. absurdalnie niskie stopy i dodruk pieniądza odbije się czkawką
itso_sprzezenie odpowiada artur_ro
''zależność opisana przez Philipsa może wystąpić jedynie w krótkim okresie''

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Phillipsa
jas2 odpowiada itso_sprzezenie
"Rezultatem dylematu więźnia jest stwierdzenie, że indywidualnie racjonalne wybory prowadzą do zbiorowo nieracjonalnego rezultatu."

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki