REKLAMA

Ekspert: Warzywa są zbyt drogie jak na tę porę roku

2021-05-07 06:11
publikacja
2021-05-07 06:11
Ekspert: Warzywa są zbyt drogie jak na tę porę roku
Ekspert: Warzywa są zbyt drogie jak na tę porę roku
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Zimna pogoda, ogranicza handel warzywami na rynku hurtowym w Broniszach. Krajowych młodych warzyw jest mało i są one droższe niż w ubiegłym roku. Nie ma jeszcze truskawek - poinformował PAP ekspert rynku, Maciej Kmera.

Handel jest także ograniczony z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią, nadal zamknięta jest HoReCa i szkoły (poza młodszymi klasami).

"Jest już lepiej, ale +psuje szyki+ pogoda, która ogranicza dojrzewanie, a jak jest mniej towaru, to jest droższy" - skomentował Kmera.

Zdaniem eksperta, warzywa są "zbyt drogie" jak na tę porę roku. Dodał, że dojrzewanie opóźnione jest ok 10 dni.

W handlu hurtowym pojawiły się polskie szparagi spod osłon i kosztują 30-38 zł za kg. "Szczyt szparagowy" jest zwykle w połowie maja, ale w tym roku przesunie się ze względu na pogodę. Niewiele jest krajowych kalafiorów, brokułów czy kapusty.

Nie ma polskich ziemniaków, zwykle można było już kupić młode "irgi". Natomiast są importowane z Cypru, Maroka, Egiptu w cenie ok.2-2,5 zł/kg - wyliczał ekspert.

Od kilku dni tanieją pomidory; na rynku w Broniszach odmiany czerwone można kupić w cenie 5 zł/kg, a malinowe 6 zł/kg. Nie przekłada się to na ceny w sklepach, które proponują pomidory malinowe w cenie 10-15 zł/kg. Jak wyjaśnił Kmera, 100 proc. marża na warzywach jest standardem. Nadal drogie są pomidory koktajlowe.

Ogórki szklarniowe kosztują 4,5 - 5 zł/kg , a za ogórki typu gruntowego uprawiane w szklarniach trzeba zapłacić 5-6 zł/kg

Nadal jest sporo importowanych owoców. Drożeją cytrusy pochodzące z krajów śródziemnomorskich, wkrótce zastąpią je cytrusy (cytryny, grejpfruty, pomarańcze, mandarynki) z Afryki i Ameryki Południowej. Pojawiły się pierwsze dostawy moreli i nektaryn z Hiszpanii, są one jednak dość drogie.

Z polskich owoców a handlu są nad jabłka i gruszki. Cena jabłek jest zróżnicowana w zależności od odmiany, kosztują one 2-4 zł/kg. Gruszki, odmiana konferencja - to wydatek rzędu 3,5 zł/kg.

Praktyczne nie handluje się jeszcze polskimi truskawkami, owoce te pojawiają się w śladowych ilościach i pochodzą z uprawy szklarniowej, kosztują 20-30 zł za kilogram.

Jak zauważył Kmera, dojrzewanie truskawek jest opóźnione, prawdopodobnie większej ilości truskawek można się spodziewać za tydzień, ale pod warunkiem, że będzie słoneczna pogoda. W ubiegłym roku, o tej porze były już pierwsze truskawki spod folii, kosztowały 18-22 zł/kg.

Według badań firmy Kantar, truskawki są ulubionymi owocami Polaków, na pierwszym miejscu wymieniło je dwie trzecie badanych (65 proc.) - nic więc dziwnego, że są wyczekiwane przez konsumentów. (PAP)

autorka: Anna Wysoczańska

awy/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
wtomek
" a jak jest mniej towaru, to jest droższy" - skomentował Kmera."- do tego nie potrzeba eksperta. Bankier zlituj się nad nami, aż takim i....tami nie jesteśmy. Zmień moderację , bo tu nic normalnego określającego wasz poziom nie można wpisać .
marxs
a co to znaczy że warzywa są za drogie? a kilka minut na wyrwanie zęba za 300-400 zł to nie jest czasami za drogo i to o wiele za drogo?
gronostaj
"Handel jest także ograniczony z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią, nadal zamknięta jest HoReCa i szkoły (poza młodszymi klasami)."

No to chyba z powodu braku popytu powinno być taniej, a nie drożej?
vonmisses
Nasz drogi minister finansów powiedział, że na inflację - a zatem wyższą cenę warzyw na bazarku - mają wpływ czynniki zewnętrzne i ja mu wierzę. Jak ropa stanieje, to i kalafiory pójdą w dół. Proste.
jas2
Od niechodzenia dzieci do szkoły, ludzie nie jedzą mniej warzyw. Siedząc w domach, jedzą nawet więcej.
jas2 odpowiada vonmisses
"Jak ropa stanieje, to i kalafiory pójdą w dół. Proste."

Nieproste. Droga ropa ma wpływ na ceny warzyw ale jest to wpływ niewielki.

Jak pogoda się poprawi to warzywa stanieją. To jest ISTOTNY czynnik.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki