Ekspert: Senegal to kraj muzułmański, który jednocześnie jest prozachodni

Afrykanista Wiesław Lizak z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że choć Senegal to kraj muzułmański, to jednocześnie prowadzi politykę prozachodnią. Prezydent tego kraju Macky Sall dziś spotyka się w Warszawie między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą.

Doktor habilitowany Wiesław Lizak mówi w rozmowie z IAR, że Senegal pozytywnie wyróżnia się na tle niespokojnego regionu Afryki Zachodniej.

"W kilku państwach mieliśmy konflikty, wojny domowe, zamachy stanu. Akurat Senegal na tym tle wygląda bardzo optymistycznie; jest to jedno z 10 państw w Afryce uznawane za państwo demokratyczne. To kraj średnio rozwinięty, o dość dużym potencjale przemysłowym, biorąc pod uwagę sąsiednie państwa regionu afrykańskiego" - wyjaśnia ekspert z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

W Senegalu mieszka około 15 milionów osób. Jednak - jak dodaje Wiesław Lizak - ten kraj ma bardzo ważne znaczenie geostrategiczne ze względu na swoje położenie na zachodnim krańcu Afryki. Senegal jest ważnym partnerem dla światowych mocarstw - mówi afrykanista z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Jest jedynym krajem Afryki Subsaharyjskiej, z którym USA w okresie po zimnej wojnie zawarły umowę o współpracy wojskowej. To świadczy o znaczeniu tego państwa dla strategii Zachodu" - uważa ekspert. Jak dodaje, mimo że 95% Senegalczyków wyznaje islam, ich kraj jednocześnie prowadzi prozachodnią politykę.

Oprócz spotkania z prezydentem Dudą, senegalski przywódca spotka się w Warszawie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i premier Beatą Szydło. Po południu, Andrzej Duda i Macky Sall wezmą udział w Forum Biznesu Polska - Senegal.

Jak zapowiada Kancelaria Prezydenta, rozmowy prezydentów będą dotyczyły głównie sytuacji międzynarodowej, w tym kampanii Polski na rzecz niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a także współpracy gospodarczej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil